2018.04.09  AKTUALNOŚCI TURYSTYCZNE


        Remonty dróg dojazdowych oraz budowa kanalizacji w Mosznej powodują lokalnie spore utrudnienia komunikacyjne. Dodatkowym problemem stały się zaburzenia estetyczno - przyrodnicze wywołane radykalnymi cięciami w parkowym starodrzewiu. Mamy więc co najmniej dwie przyczyny, które powodują, że nawet stałym bywalcom tej miejscowości coraz trudniej się w niej odnaleźć.


800_Plan_dojazdu_AB.JPG

 A - zjazd najwygodniejszy, wraz z dojściem do pałacu przez park - obejście pawilonu szpitalnego  ( 17 ).

B - zjazd do centrum wioski ( ... po budowlanych wertepach ) skośną uliczką, tuż za remontowaną restauracją.

PRZED WYJAZDEM DO MOSZNEJ WARTO WIEDZIEĆ ... 

... w samej wiosce i jej otoczeniu prowadzone są intensywne roboty ziemne, związane z budową kanalizacji oraz przebudową trasy 409 ( Krapkowice - Prudnik ). Aby uniknąć problemów z dojazdem i parkowaniem, można ( ... od strony Prudnika ) zjechać z trasy 414 na Ogiernicze ( ... wąsko, tłoczno, niebezpiecznie ! ), lub przez Smolarnię, Racławiczki i Kujawy, Zielinę, ew. skrótem od Chrzelic na Racławiczki, przy czym, najwygodniej zaparkować na drodze dojazdowej do szpitala CTN. ( ... i obchodząc budynek, przejść bezpośrednio do przypałacowego parku ).

 

800_D_Park_Cennik.JPG

        Wstęp do parku, ... w normalnych warunkach, należałoby wiązać z  nieograniczoną  dostępnością otwartych i sensownie zagospodarowanych "terenów zielonych" ( ... szczególnie tych, które są w dyspozycji samorządów ). Wstęp powinien być wolny od wszelkich opłat. Najwięcej emocji nie jest już w stanie wzbudzić "ekstremalne zwiedzanie pałacu", lecz sztuka przetrwania ( swoisty "survival" ) w maksymalnie przerżniętym,  kompletnie spapranym, skopanym estetycznie ( ... "zrewitalizowanym inaczej" ) angielskim ( ... kiedyś ! ) parku ... .