800_Cennik_Zamek_-_21.JPG

2021.09.26  ( 07:44 )

600_Tablica_parkowa_02.JPG

        Nie ma w Mosznej zamku, lecz ... pałac. Opuszczając "teren Zamku w Mosznej", wchodzimy na szerszy obszar zespołu pałacowo parkowego, który znajduje się akurat pod innym zarządem, niż spółka marszałkowska "Zamek Moszna". Fragmenty zadrzewień poza tablicami są znacznie ciekawsze turystycznie, ponieważ obejmują naturalne fragmenty dawnego parku angielskiego z elementami "dzikiej" natury, w przeciwieństwie labiryntowego, miejskiego spacerniaka, który zafundowali sobie marszałkowscy urzędnicy, zarządzający obecnie pałacem i skromnym fragmentem posiadłości von Tiele-Winckler'ów. 

 

PRZED WYJAZDEM DO MOSZNEJ WARTO WIEDZIEĆ ...

 

        Wstęp do parku, ... w normalnych warunkach, należałoby wiązać z  nieograniczoną  dostępnością do otwartych i sensownie zagospodarowanych "terenów zielonych" ( ... szczególnie tych, które są w dyspozycji samorządów ). Wstęp powinien być wolny od wszelkich opłat. Najwięcej emocji nie jest już w stanie wzbudzić "ekstremalne zwiedzanie pałacu", lecz sztuka przetrwania ( swoisty "survival" ) w maksymalnie przerżniętym,  kompletnie spapranym, skopanym estetycznie ( ... "zrewitalizowanym inaczej" ) angielskim ( ... kiedyś ! ) parku ... .

 

 

Moszna-Zamek_-cennik-2019_regulamin.Jpg

 

Google_Moszna2.JPG

 

Tablica_info_park.JPG

... wyjątkowo klarowny, akademicki przykład rewitalizacji "par contre", czyli przywracania do życia  ( cennego, zabytkowego parku ), która kończy się "amortalizacją", czyli ... stale postępującym, metodycznym jego uśmiercaniem, a w konsekwencji ... ekosystemową katastrofą.

 

800_Tablica_pomnikowa.JPG

 

Urzędnicy opolskiego marszałka wpadli kiedyś na pomysł upamiętnienia w tym miejscu wyzwolicielskiej armii radzieckiej ...

 

800_Czerwonoarmista_A.JPG

2015.05.04  ( 17:51 )  Czerwonoarmista "pilnuje" resztek po pomniku hrabiego Huberta von Tiele-Winckler.

 

800_Czerwonoarmista_B.JPG

2015.06.06  ( 08:00 ) ... "dzieło" nie przetrwało próby czasu ... .