Prawda to, czy fałsz ? ... Po kompletnej dewastacji parkowego ekosystemu, łącznie z wielowiekowym, najstarszym starodrzewiem, rzucane jest nagle kontrdepresyjne hasło o  tworzeniu ( "naukowego", w domyśle ) Centrum Ochrony Bioróżnorodności. To mniej więcej tak, jakby jakiś cwany, miejscowy lis, po krwawej wizycie w pobliskiej hodowli bażantów, wpadł nagle w rozpacz, bo niespodziewanie naszły go wyrzuty sumienia, po wymordowaniu z zimną krwią całego reprodukcyjnego, ptasiego stada.  

 

800_Bioprnorodn_TK.JPG

... kolejna finansowa "przewalanka", pod hasłami naiwnymi i "najszlachetniejszymi" z możliwych. Ogólnie wiadomo, że brakuje nam w Mosznej tylko ... Festiwalu Dyni ( ... ciekawe, czy rekordowe dynie też trafiłyby do ogrodowego basenu, gdzie dzisiaj samotnie pławi się tylko "artystyczny" łeb zgilotynowanego "Frankensteina" ).

 

Około 32 100 wyników (0,45 s) 

 

Wyniki wyszukiwania

 

Zamek Moszna: Strona główna

www.moszna-zamek.pl/

Zabytkowy Zamek Moszna, położony w województwie Opolskim. Atrakcja turystyczna i zabytkowy park - zapraszamy do zwiedzania, odwiedzenia restauracji i ...

Brakujące: ochronybioróżnorodności

Odwiedziłeś tę stronę wiele razy. Ostatnio 26.04.18

Odnowa biologiczna - Zamek Moszna

www.moszna-zamek.pl › Oferta

Odnowa biologiczna, zabiegi, masaże i gabinet fizjoterapii oraz sauna na Zamku w Mosznej.

Brakujące: ochronybioróżnorodności

Cennik/Informacje - Zamek Moszna

www.moszna-zamek.pl/index.php/zwiedzanie/cennik-biletow

Ceny biletów zwiedzania parku i zamku w Mosznej dla turystów i obsługa ruchu turystycznego.

Brakujące: ochronybioróżnorodności

Zamek w Dąbrowie dla naukowców - nto.pl

www.nto.pl › Wiadomości › Opole

4 lis 2015 - W drugiej jego części działać będzie Centrum Energetyczne. ... też drugi projekt dotyczący ochrony bioróżnorodności na terenie parku.

 

Jak widać powyżej, trudno odnaleźć w internecie hasło "ochrony bioróżnorodności", które byłoby przypisane do "zamku" w Mosznej. Wręcz przeciwnie ( ...  i zupełnie sensownie ), samo pojęcie ochrony bioróżnorodności w jego kontekście jest demonstracyjnie wykreślone.

 

  Hubert Reeves

" Je pense que l'humanité n'est pas nécessairement la favorite de la nature, que l'humanité peut très bien disparaître, que nous ne sommes pas une espèce sacrée, qu'il y a eu 10 millions d'espèces animales jusqu'ici, que neuf millions ont été éliminées... On n'est pas l'espèce élue, comme on l'a cru pendant longtemps ; la nature peut très bien se passer de nous. Et elle ne nous éliminera pas ; c'est nous qui pourrions nous éliminer. Et si nous nous éliminons, la nature ne fera pas particulièrement un deuil, mais elle continuera à développer d'autres espèces, en espérant que ces espèces seront plus en mesure de se préserver et de ne pas se détruire. "

                                                                                                        

 "Myślę, że ludzkość niekoniecznie jest faworytką natury, stąd ludzkość może bardzo dobrze zniknąć, bo nie jesteśmy gatunkiem uświęconym, ponieważ mieliśmy 10 milionów gatunków zwierząt i do dzisiaj dziewięć milionów zostało wyeliminowanych ... Nie jesteśmy gatunkiem wybranym, jak wierzyliśmy przez długi czas, natura może bardzo dobrze obyć się bez nas i nie wyeliminuje nas, to my możemy wyeliminować się sami. Natura nie będzie nas szczególnie opłakiwać, ale nadal będzie rozwijać inne gatunki, mając nadzieję, że te gatunki będą w stanie lepiej się zachować i same siebie nie doprowadzą do wyniszczenia. "

          

MOSZNA - KOLEJNE PARADOKSY

 

             Już z samego założenia pomysł  ulokowania akurat w Mosznej powiatowego projektu p.n. "Centrum Ochrony Bioróżnorodności Zamku Moszna ", jest farsą, a właściwie urzędniczą tragifarsą, jeśli odniesiemy kilka lat systemowej mortalizacji parku, dewastowania parkowego i leśnego ekosystemu do nowych, szokująco "szlachetnych" założeń całego przedsięwzięcia.

           Gdyby jednak powstał w tym zakresie jakiś sensowny projekt, to jego celem powinno być raczej ustalenie katalogu elementarnych błędów, popełnianych przy ochronie, odnawianiu i pielęgnacji cennych zadrzewień. Moszna jest tutaj przykładem idealnym oraz edukacyjnie bezcennym, ponieważ w samym parku aż roi się od prostych w odbiorze i porażających przykładów, możliwych ( ... z autopsji ) do jednoznacznej oceny. Podobnego rodzaju projekt miałby znacznie więcej sensu, aniżeli tworzenie wielkiej improwizacji dla ochrony czegoś, co właśnie przestało istnieć i na dodatek zostało dużo wcześniej zniszczone przez tych samych ludzi, którzy dzisiaj ( ... dla odmiany ) przekształcili się nagle w namiętnych  miłośników przyrody i "bojowników" o jej dobro ... w trybie urzędowym.

 

800_Bluszcz_krzyk.JPG

2017.10.24 ( 11:32 )   Tępiony, parkowy bluszcz  nie pierwszy raz zademonstrował niezwykłą siłę witalną. Po bandyckim napadzie i przecięciu bluszczowego "warkocza" ( głównego pędu ), powstały nowe szlaki zaopatrzenia, które nie tylko utrzymują roślinę przy życiu, ale umożliwiają jej dalszy rozwój.

 

... realizowany jest urzędniczy program edukacyjny o bioróżnorodności :

TK_bio_2018.11.20_Nr._47.JPG

          Testowanie i punktowanie wiedzy przyrodniczej, w tak rozległym i trudnym temacie, miałoby znacznie więcej sensu, gdyby miało miejsce w bezpośrednim odniesieniu do konkretnego, przyrodniczego środowiska. Np.  pola, lasu, parku, a najlepiej jakiegokolwiek, żywiołowo opanowanego przez samą przyrodę, "nieużytku" ( nieuprawianych gruntach rolnych, zdziczałych obrzeży cieków wodnych, wyeksploatowanych kopalni odkrywkowych dolomitu, bazaltu, żwiru, gliny, czy piasku, polderów, terenów zalewowych ). Tego typu "olimpiada" powinna mieć charakter konkursu przetrwania ( swoistego ... survival'u natury ), podczas którego zobaczymy i uświadomimy sobie, jak przyroda w naszym otoczeniu zmuszona jest walczyć na co dzień, nie tyle dla honorów i medali zafundowanych jej z naszej strony, lecz wyłącznie po to, aby przetrwać. Bogactwo bioróżnorodności ekosystemów stanowi podstawowy warunek ich  przetrwania ... . Środowiska zubożałe, wskutek bezmyślnej, ludzkiej interwencji, zbyt często i na bardzo długo zamierają.

           W tym kontekście możemy już tylko pomarzyć o poszukiwaniu bioróżnorodności w naturalnie uformowanych leśnych ekosystemach - rezerwatach przyrody ( ... również w Mosznej ), ponieważ w ostatnim czasie  dokonano w nich makabrycznej dewastacji starodrzewia.

... zapomnij o rezerwatach w Mosznej ...  2017.08.30 WYDŁUBYWACZE PEREŁ    

Eko-nie-logicznie, czyli bez sensu ... 2018.03.06 PRZERAŻONY SYLWAN