2021.02.04  ZEPSUTE OD KORZENIA ...

 

800_odzie_z_kiekiem.JPG

2021.01.23  ( 16:07 )

 

        Nawet w środku zimy, jeśli tylko temperatura skoczy powyżej zera, żołędzie dębów pękają, wypuszczając kiełki korzenia, usiłującego tak  lawirować pomiędzy opadłymi liśćmi, aby jak najszybciej zakotwiczyć się w glebie.         

        Kiełek przyszłego nadziemnego pędu, spokojnie czeka sobie w tym czasie, ukryty pomiędzy pękatymi, spichrzowymi liścieniami, aby korzystając z nagromadzonych zapasów  ruszyć ku słońcu, jednak dopiero wtedy, gdy korzonek wystarczająco głęboko wrośnie w glebę i jego pierwsze, drobne włośniki, trafią na stałe źródło wilgoci ( wody i minerałów ).       

         Rola korzeni,  ... nie tylko w początkowym okresie życia rośliny, jest nie do przecenienia. Każda interwencja w jej strefę korzeniową jest wyjątkowo ryzykowna i wywołuje trudne do przewidzenia skutki, szczególnie wtedy, gdy zabieg będzie zastosowany przy drzewach starszych z ustabilizowanym systemem korzeniowym, ukształtowanym proporcjonalnie, ( ...  m.in. ) do wielkości korony i powierzchni liści. Redukcja systemu korzeniowego powinna się wiązać z odpowiednim przycięciem korony, ale taki zabieg ma sens jedynie przy młodych drzewkach ... , natomiast zastosowany przy starszych, najczęściej kończy się ich chorobą i obumieraniem.

 

800_od_z_kiekiem.JPG

2021.01.23  ( 16:04 )

          Najcenniejsza jest przestrzeń peryferyjna systemu korzeniowego, którą tworzy najdelikatniejsza sieć komórek strefy włośnikowej ( dokonuje wyboru kierunków penetracji gleby -  tropizmy ) z właściwym sobie wyczuciem grawitacji, napowietrzenia i wilgotności gleby oraz dostępnych źródeł związków odżywczych. Prawdziwą tragedią dla każdej rośliny ( ... z grupy organowców ) są powstałe uszkodzenia i ubytki, ograniczające możliwości czerpania wody i minerałów w trudnej do odbudowy strefie chłonnej korzeni.

           Uszkodzenia są praktycznie nie do uniknięcia przy przesadzaniu roślin. Jednym ze sposobów ich ograniczenia jest próba formowania systemu korzeniowego ( ...  1 - 2 lata ) przed planowanym przesadzeniem. Np. sadzonki dębów podcina się w tym celu specjalnym pługiem, aby naturalnie uformowany, głęboki  korzeń palowy, po skróceniu, wytworzył wiązkę korzeni w strefie podpowierzchniowej, znacznie  płytszej. Wypada podkreślić, że tego rodzaju zabieg jest stosowany z zasady przy produkcji szkółkarskiej drzew liściastych,  4. - 5. letnich, o wyjątkowo silnym ( ... szczególnie w tym wieku ) potencjale wzrostu.

            Zarządzający pałacem von Tiele-Wincklerów w Mosznej, postanowili poddać temu zabiegowi niemal ... 20. letnią sosnę wejmutkę, rosnącą sobie dotychczas zdrowo i swobodnie na trawniku, przed neorenesansowym skrzydłem zachodnim. Była to jedyna młoda i zdrowa wejmutka, której udało się przetrwać parkową "siekierezadę", której ofiarą padła, m.in., ok. 30. letnia, dorodna wejmutka w ciągu zadrzewień Alei Lipowej.

 

 

WEJMUTKOWY POKER ...

 

800_Wejm_media_spo.jpg

2016.08.11  ( 15:32 )  Sosna wejmutka, umieszczona centralnie na zdjęciu, była od chwili posadzenia ( ... 3 - 5. letniej sadzonki ) pieczołowicie pielęgnowana, aby w przyszłości dać żywe świadectwo ciągłości trwania gatunku, zadomowionego w parku i okolicznych lasach od ponad 100. lat . Można powiedzieć, że była jedyną, rozkwitającą "prawnuczką" swej schorowanej "prababci", obecnie spętanej linami i dogorywającej w nieodległym sąsiedztwie. Wszystkie dotychczasowe próby wprowadzenia do parku tego gatunku ( ... szczególnie w ostatnich latach ), zakończyły się niepowodzeniem ... . Drzewka już w chwili sadzenia były schorowane, lub popełniano rażące błędy przy doborze miejsca nasadzeń i w przygotowaniu  gleby.


800_Wejmutka_podcita.JPG

 2020.11.01  ( 12:23 )  Ktoś wpadł na idiotyczny pomysł, aby w pełni zdrowe, dojrzałe ( ... owocujące ! ) drzewo, doskonale zaadoptowane i głęboko wrośnięte w podłoże, przesadzić w miejsce, gdzie już uprzednio ( ... co najmniej  trzykrotnie ), kolejno sadzone drzewa nie przyjmowały się i obumierały. 

       Wejmutce już na samym wstępie zafundowano operację podcięcia korzeni, aby wymusić na niej desperacki odruch  ratowania życia, poprzez wytworzenie korzeni dodatkowych ( ... "awaryjnych" ), co miałoby, po przesadzeniu, zwiększyć jej szanse przyjęcia się w nowym podłożu.

       Podobną technologię przesadzania drzew stosuje się w sytuacjach skrajnych, gdy cenne drzewo rośnie na terenach inwestycyjnych ( ... wykopy, drogi, budowa innych obiektów ), ale nie w tym przypadku, gdy drzewo rośnie na uboczu, nie zaburzając parkowej perspektywy widokowej i jest ... jedynym ocalałym, młodym egzemplarzem tego gatunku o wartości nie do przecenienia z punktu widzenia całości zasobów kompleksu pałacowo - parkowego.


800_Wyrwa_w_przestrzeni.JPG

2021.01.21  ( 16:04 )   Po przyszłościowej wejmutce pozostała już tylko drażniąca pustka i koszmarny wiecheć pampasowej trawy, która ma chyba przejąć jej funkcję dekoracyjną, chociaż pasuje w tym miejscu, jak plastikowy kościotrup do pałacowej wieży... . Ciekawe kto i dlaczego skazał to nieszczęsne drzewo na tyle cierpienia i niemal pewną śmierć ?    Pozostaje jeszcze pytanie, kto był w tym procesie sędzią, katem oraz ... w końcu, ile za tę planową egzekucję zapłacili podatnicy ?

 

800_Wyrwa_po_wejmutce.JPG

 2021.01.21  ( 15:51 )  Wyrwa po ekstrakcji wejmutki. Pozostało tylko opadłe igliwie i kilka szyszek ... .


800_Wejmutka_osadzona.JPG

2021.01.23  ( 15:45 )  Wejmutka po transplantacji, osadzona w nowym miejscu, po usunięciu martwej poprzedniczki ( ... w sąsiedztwie basenu ogrodowego ).


800_Wektorki_ABab_kontrast.JPG

 2021.02.09  (21:21 )  Wydaje się, że zastosowano tutaj technikę, która się sprawdza przy stabilizacji wież transmisyjnych RTV ( ... podpatrzoną być może w sąsiednich Chrzelicach ), a nie przy sadzeniu drzew. Napięta lina mocująca jest tutaj wypadkową dwóch sił : siły "a", która zabezpiecza drzewo, przed wywrotką i siły "b", która ( ... kompletnie bez sensu ) wciska drzewo w glebę. Przy porywach wiatru bryła korzeniowa, naciskana pulsacyjnie z góry, będzie miażdżyć delikatne, młode korzonki ( włośniki ) i ubijać ( ... utwardzać ) podłoże, podobnie jak czyni to tłuczek w kuchennym moździerzu. Pomysł umocowania  napiętych linek, obejmujących nasadę gałęzi i delikatną strzałę drzewa, na tym samym poziomie ( ... w miejscu pozbawionym twardej korowiny ), właściwie, przypomina zaciśnięcie wejmutce potrójnej pętli na szyi ( ... pod cienką epidermą znajduje się w tym miejscu miazga korkotwórcza - felloderma, która pod naciskiem będzie zamierać, wywołując trudne do przewidzenia deformacje strzały, ponieważ uszkodzeniom może również ulec, ... położona tylko nieco głębiej, tkanka twórcza - miękiszowa, odpowiedzialna za przyrost drzewa na grubość : tkanki sitowej - łyka, na zewnątrz i tkanki naczyniowej - drewna, od środka ).

 

800_Wejmutka_optana.JPG

2021,01,23  ( 15:48 ) Wejmutka ... spętana.

 

 

800_Wejmutka_osadzona_za_gboko.JPG

2021.01.23  ( 15:47 )  Wejmutkę osadzono w glebie zbyt głęboko ( ... obsypując nawet miejscami pierwszy okółek gałęzi ).

 

 

EKSTRAKCJA KORZONKÓW PRABABCI ...

 

800_Wykopki_01.JPG

2021.01.23  (15:37 )  Klasyczny przykład drobnej "przepierki pieniędzy". Z dysponentami pałacu w Mosznej zawsze mamy jakieś ... "wykopki".

 

800_Wykopki_02.JPG

2021.01.23  ( 15:38 )  Ciekawe, jaką funkcję pełni "oszałamiająco dekoracyjny" płotek ? 

 

800_Wykopki_03.JPG

2021.01.23  ( 15:40 )  Rwa kulszowa prababci Wejmutki będzie miała teraz łagodniejszy przebieg, ponieważ utraciła kilka ... korzonków, które rejestrowały tę bolesną dolegliwość.

 

800_Wykopki_04.JPG

2021.01.23  ( 15:41 )  Wejmutce - prababci pozostało już niewiele pełnosprawnych ''odnóży'', szczególnie po radykalnym przycięciu korony przez parkowy oddział interwencyjny "zimnych chirurgów".