2021.03.09 ZREWITALIZOWANY SYSTEM ... WIECZNIE ŻYWY

 

Wdka_na_boku.jpg


   Wydawać by się mogło, że zdążyliśmy już w sobie ukształtować i wystarczająco dokładnie oznakować nowe ścieżki dostępu do strefy mózgowej, która jest genetycznie najbardziej trwała, odporna na destrukcję i potrafi przez pokolenia nie tylko przenosić fundamentalne wartości kulturowe naszej cywilizacji, ale również je chronić i rozwijać. 

    Niestety, w Mosznej niemal wszystko wskazuje na to, że aby ogrzać się w naszym kulturowym ciepełku, najlepiej będzie jego dzieła spalić ( spopielić ), a każde z wrażliwych serc ( ... na dłoni ) zawsze oceniać w skali jakości surowca na gulasz.

    Urzędnicza fizyczność i deficyt wyobraźni ... poraża. Europejskość dawno wyleciała im z głowy, a teraz wypada nawet z pustych rąk. Słychać rechot historii, zmieszany z przejmującym jękiem nieszczęsnego Marsjasza, odzieranego ze skóry pod ogrodowym tarasem ... . Oszukańczy Apollo ... brzdąka na lutni i triumfuje !


Zbigniew Herbert

Apollo i Marsjasz ( ... końcowy fragment )

... żwirową aleją
wysadzaną bukszpanem
odchodzi zwycięzca
zastanawiając się
czy z wycia Marsjasza
nie powstanie z czasem
nowa gałąź
sztuki - powiedzmy - konkretnej

nagle
pod nogi upada mu
skamieniały słowik

odwraca głowę
i widzi
że drzewo do którego przywiązany był Marsjasz
jest siwe

zupełnie

 

Wojna o kadry :


Wypad ... 2021.02.24 JEDNYM SUSEM ... ZA WIRUSEM

 Echo wróciło zbyt późno ... 2021.02.18 CO PISZCZY w MOSZNEJ ?


... wybitna traktorzystka ...  Agnieszka Zagola ma już nową pracę. Teraz będzie kierowała służbą zdrowia

 

"Potrafiła wsiąść na traktor, wziąć widły i nimi pracować". Pracownicy zamku w Mosznej o zwolnionej szefowej


Nie chce się specjalnie do tamtych czasów wracać ... , choć dla wielu wydają się nadal ... fascynujące. Mechanizm sprawowania władzy poddał się tylko kosmetycznym zabiegom i funkcjonalnie pozostaje ciągle ten sam.

 

Woda_sodowa_800.jpg

 Woda sodowa ... dla władzy, a dla "ludzi pracy" ... VISTULA, taka, co ...

 

KZB-3A-Vistula_800.jpg

... kosi, młóci, a nawet ...

 

Vistula_butelka_800.jpg

... chłopa przewróci.

 

Reklama_cudw.jpg

Reklama cudów ... .

ona_sprzedana.jpg

... firma "Zamek" właśnie straciła niezwykle utalentowaną akrobatkę ... , ciekawe za jaką stawkę ? A może zadziałał mechanizm ... "baba z wozu, koniom lżej " ?

 

Umiech_sotysa_500.jpg

  ... Jeden "Uśmiech Sołtysa" ma wartość 1 ($)  -  dosyć powszechnie stosowany kiedyś zamiennik walutowy.


Beczka_wdki_kiedy_650.jpg

Kształtowanie przyszłości narodu.

 

 

RADIO OPOLE   2021-03-26, 10:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Wielkie remonty w zamku i parku w Mosznej. "Te prace rozłożone są na blisko dwa lata" [ZDJĘCIA]

 

Sześć dużych zadań inwestycyjnych prowadzonych jest w zamku i w parku w Mosznej. Większość prac ma zakończyć się w pierwszej połowie roku, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. Niektóre potrwają do jesieni.

 

Wiceprezes spółki Moszna Zamek zwolniona. Powodem mają być oszczędności. Agnieszka Zagola jest także wiceprezesem PSL w regionie

 

Moszna: ekspresyjny recital fortepianowy owacyjnie przyjęty przez publiczność!

 

- Od kilku tygodni trwa kompleksowa rewitalizacja elewacji zamku wraz z tarasem – mówi Tomasz Ganczarek, prezes spółki Moszna Zamek. - Te prace rozłożone są na blisko dwa lata. Mamy do czynienia z elewacją o powierzchni blisko 10 tysięcy metrów kwadratowych, trzy rodzaje okładzin, bo mamy tynk boniowany, okładziny z piaskowca i tynk szlachetny. Blisko 3 tysiące metrów bieżących alejek, prawie 10 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni nawierzchni dla ruchu pieszego. Realizowana jest wymiana i budowa oświetlenia zewnętrznego.

W maju zakończy się remont dróg w kompleksie parkowym. Odtwarzane są stare oraz budowane nowe alejki. Znikną latarnie z lat 60. Zastąpi je 170 nowoczesnych, energooszczędnych lamp.

Trwa także wymiana stolarki drzwiowej i okiennej oraz dekoracyjnych drewnianych elementów we wnętrzach. Niedługo oddanych do użytku będzie także 12 pomieszczeń, w tym 6 nowych pokoi hotelowych.

Wszystkie te inwestycje kosztują ok. 42 mln zł. Finansowane są z budżetu województwa opolskiego oraz z pieniędzy unijnych i transgranicznych polsko-czeskich.

Tomasz Ganczarek