2020.10.12  PODSTARZAŁA MOSZNA UDRAPOWANA PO ANGIELSKU

 

 

800_Park_angielski_opis_04.jpg

     Czy pałac von Tiele-Winckler'ów dopiero wyłania się z mroków historii, czy może właśnie nabiera realnych kształtów w wizjach jego obecnych, urzędniczych  zarządców, wyraźnie dotkniętych pomrocznością niezbyt jasną.

           Początkowo, angielskie opracowanie n.t. parku w Mosznej sprawiało wrażenie odkrycia najstarszych fragmentów jego historii. Bardzo szybko okazało się jednak tylko photoshop'owym kamuflażem, którym przysłonięto ogólnie znane i kolejny raz powielane treści, nie pozbawione wielu oczywistych błędów.

 

800_Park_angielski_opis_01.jpg

 

Zestawienie treści tłumaczenia :


Park w Mosznej


         ... Park w Mosznej utrzymany jest w stylu krajobrazowym bez stałych granic. Park jest bezpośrednio połączony z okolicznymi polami, łąkami i lasami. Tylko główna część jest geometryczna.    

     Część prowadzi do pałacu od „bramy gladiatorów” na kształt alei dębów czerwonych, przez aleję kasztanową stała się aleją lipową, a po jej obu stronach symetryczne kanały.    

     Stary pomnik Huberta von Tiele Wincklera stoi naprzeciw zamku przy drodze prowadzącej na teren parku. W tle nekropolia dawnego właściciela.

            Wzdłuż kanałów rosną piękne azalie i rododendrony w różnych kolorach. Po wschodniej stronie alei lipowej znajduje się staw z malowniczą wyspą, zwaną Wyspą Wielkanocną, na której posadzone są kanadyjskie choinki.

      Na wyspę możemy wejść na most wykonany w stylu chińskim.
Bogaty i stary drzewostan, na który składają się gatunki rodzime i egzotyczne, stwarza wspaniałe walory przyrodnicze krajoznawcze.

     Istniejące runo jest bogate w wiele gatunków roślin, co uatrakcyjnia park. Rozległe, naturalnej wielkości masywne drzewa i otwarta przestrzeń tworzą korzystny mikroklimat dla pozostałej części obszaru Mosznej.

      Zespół pałacowo-parkowy w Mosznej jest cenniejszy niż wszystkie budowle województwa. Regularny i geometryczny ogród
towarzyszący XVIII-wiecznemu pałacowi był modernizowany wcześniej niż sam budynek.

      Z zachowanych dokumentów z 1868 roku wynika, że o estetykę parku zadbał Hubert von Tiele-Winckler.Poza tym powierzchnia przeznaczona pod park, to 100 akrów. Najstarsze przekazy ikonograficzne datowane są na rok 1909. Przedstawia salon ogrodniczy, przypominający partery renesansowego włoskiego ogrodu ... .

800_Park_angielski_opis_03.jpg

 

       Angielski tekst wydrukowany niemieckim gotykiem na spatynowanych, wystrzępionych kartkach papieru natychmiast zwrócił na siebie uwagę i trafił do podręcznego archiwum z nadzieją, że będzie stanowił ciekawe historyczne źródło nowych informacji. 

      Założenie okazało się błędne, ponieważ cały tekst był tylko współczesną i dosyć swawolną "improwizacją literacką" na temat pałacu w Mosznej i jego parkowego otoczenia, w oparciu o powszechnie znane opowieści, pogłoski oraz bardzo pobieżną interpretację faktów. Celem opracowania było raczej utrwalanie materiału podczas nauki języka angielskiego, a nie zgłębianie historii miejsca, gdzie tę naukę zorganizowano.

      Wyraźne oszustwo wydawnicze tylko "na pierwszy rzut oka"mogło sprawiać wrażenie, że jest odkrywcze, autentyczne i wiarygodne.