W dniach 01 - 06 grudnia 2008r. na terenie Borów Niemodlińskich odbyło się wyjątkowe (integracyjne) polowanie zbiorowe na zwierzynę grubą, z udziałem grupy 11 myśliwych belgijskich oraz leśników ze strony polskiej, obejmujące obszar trzech kół łowieckich : Nr 2 "BÓR" w Prudniku, Nr 8 "Żubr" w Opolu oraz Nr 13 "Bażant" w Opolu.

 

W ostatnim dniu , na terenie dawnego poligonu wojskowego w Łambinowicach, polowanie uzyskało wyjątkowo uroczystą oprawę, z uwagi na współudział miejscowych leśników tworzących zespół sygnalistów z Nadleśnictwa Prószków. Dżwięki świetnie zestrojonych instrumentów i wyjątkowy talent muzyków oraz ich umiejętność swobodnego wtapiania się pełną gamą i harmonią dżwięków w klimat polowania, jeszcze dobitniej, uświadamiało obecnym ich tak prosto rozumiany i pięknie odczuwany głęboki związek z naturą ...

Wojski z "Pana Tadeusza", słysząc TAKĄ (!) muzykę ( byłby nieco poirytowany), lecz nawet gdyby popróbował z dwóch stron zadąć na swym rogu, podwajając przy tym "zapas jego ducha",  nigdy w życiu nie wydobyłby z niego dżwięków o tak pełnej czystości i melodyjnej "harmoniji",  jak uczynili to, obecni na polowaniu, sygnaliści.

Grupa Belgów (a wśród nich dwie polujące panie)  pod kierownictwem ardeńskiego leśnika, p. Jean Mothonet, w zmiennym składzie osobowym przyjeżdża na polowania w Bory Niemodlińskie od co najmniej 2000.  roku. Wszyscy są zachwyceni ogromem, pięknem i bogactwem tutejszych borów, co nie było bezpodstawne, gdyż uzasadniały to  jednoznacznie wyniki sześciodniowego polowania:

-  5 jeleni byków ( w tym czternastak koronny -  trofeum 5,47 kg, na granicy brązowego medalu),                 

-  9 jeleni łań oraz 1. cielę i 1 sarna koza

-  22 dziki ( w tym dwa odyńce z szablami o długości 142 oraz 182 mm )

Belgowie,  dziękując wszystkim współorganizatorom oraz uczestnikom polowania, zapowiadają powrót w następnym sezonie. Zapraszamy!

Organizator polowania : B.M. Dublet, Moszna.

Opisy do zdjęć (poniżej)  :

1. Beagle JAZON (weteran łowów)  z odnalezionym bykiem - czternastakiem koronnym.

2. Dumny Pierrot GENTEN ze strzeloną  łanią, wraz ze stojącym obok dynamicznym  łowczym  Koła Łowickiego Nr 2 "BÓR" w Prudniku, Jarosławem Kużmińskim.

3. Pożegnanie dzika z knieją -  "OSTATNI KĘS".

4.Szczęśliwa Gabrielle YOUCK ze strzelonym bykiem szpicakiem.

5.Arno FRERES ze strzelonym, w ostatnim dniu polowania, dzikiem (55 kg).

 

( niestety, zdjęcia okazały się niemożliwe do skopiowania w nowym systemie, może uda się je odnaleźć  w archiwalnych zapasach ).