Po prostu : Krzysiu !  (Krzysztof Malec) z Mosznej.  O lesie, zbieraniu grzybów,  tutejszych stawach i łowieniu ryb wie  ( praktycznie ) wszystko.  Bardzo często udowadnia, że jest kapitalnym przykładem możliwości bardzo skutecznego łączenia teorii wędkarskiej z praktyką. Łatwo zliczyć puchary i tytuły, które zdobył w wędkarstwie oraz wymiary rekordowych ryb, natomiast niemożliwe jest policzenie wszystkich ryb oraz ...  czasu,  który spędził nad wodą. W każdej większej kałuży w lesie potrafi znależć materiał na ...  żywca ... Kolejny sukces  - 11.07.2010r. ( karp - lustrzeń)

krzyś szczupak moszna zamek stadnina

 

 

 

 

 

 

 

Przyzamkowy staw musiał być kiedyś niewielkim rozlewiskiem, skoro nazywano go KAŁUŻNIK (Kalusznik). Dziś jest stawem hodowlanym, zarybianym systematycznie karpiem, tołpygą i amurem. Hodowla ryb jest jednak zaledwie funkcją uboczną, gdyż zasadniczą, którą pełni jest ... lustro -  element struktury harmonijnie i malowniczo skomponowanej przestrzeni, w której zamek znajduje w tafli wody swoje  odrealnione kontr-odbicie (wykrojony nabrzeżem obraz, wielobarwnie obramowany o każdej porze roku, swą poziomą osią symetrii na granicy lustra wody, wynosi zamek ponad tę, zupełnie na  nowo zaimprowizowaną, linię horyzontu - niezwykła,  plastyczna gratka ! ). Pewnie i dlatego otoczenie zamku jest częstym tematem organizowanych w Mosznej plenerów malarskich.szczupak moszna zamek stadnina badehaus Niestety, ale w tę otwartą, wypełnioną żywą przyrodą,  przestrzeń , od strony szosy ( pomiędzy stawem i hotelem ) zostanie "wstrzelona" ... remiza strażacka, która zwyczajnie zabarykaduje dostęp do tej niepowtarzalnej perspektywy.

Zamek otwartymi ramionami skierowany jest na park i jego centralną aleję ( lipową ), jednak spoglądając nieco z ukosa, w lewo, w kierunku  północnym, trafiamy na otwartą wąską  łąkę - przesiekę,  która prowadzi do kolejnego stawu (kąpielowego) zwanego "Badehaus". Na jej obrzeżu spotkamy przeogromne buki odmiany czerwonolistnej.  Łąka ( niestety, niewykoszona ) i staw są w dyspozycji stadniny koni, co kłóci się ze zdrową logiką, gdyż teren stanowi enklawę  w granicach zamkowego  parku. Staw jest włączony w układ kanałów a nad jego brzegami powstały niezwykle ciekawe, naturalne formacje roślinne. W głębi otoczony jest starodrzewiem dębów, buków (Bukowe Wrota), choiny kanadyjskiej, sosny czarnej, daglezji zielonej i jodły. Staw jest nadzwyczaj żyzny i (jak twierdzi Krzyś) szczupaki, które się w nim znajdują potrafią być dużo większe od tych zaprezentowanych na zdjęciu. Nie jest głęboki, dlatego latem szybko się nagrzewa i  intensywnie zarasta moczarką kanadyjską, chociaż ( z początkiem lata ) można było się czasami  w nim wykąpać!

krzyś szczupak moszna zamek stadninaCały park, łącznie ze stawem i sąsiadującym lasem jest gęsto usiany ścieżkami, dróżkami, drogami leśnymi, które pozwalają na  swobodne poruszanie się rowerem ( ew. można skorzystać z  gimnastycznej "ścieżki zdrowia" ). Otoczenie stanowi bardzo wdzięczny temat dla fotografii przyrodniczej ( Lipna Podpora  - sporych rozmiarów pochylona wierzba, która żyje dzięki oparciu na filigranowej ... lipie ). Łatwo tu spotkać kruka oraz licznych przedstawicieli z rodziny dzięciołów, w tym największego i najgłośniejszego z wiosennych "perkusistów" -  dzięcioła czarnego. O wędkarstwie oraz zbieraniu grzybów najlepiej jednak porozmawiać  z ... Krzysiem !

Poniżej : BADEHAUS i kępa sosny czarnej (pinus nigra)

 

krzyś szczupak moszna zamek stadnina
krzyś szczupak moszna zamek stadnina
 
 
 - dopisek 11.07.2010r. ( Karp lustrzeń 4,6 kg i 48 cm - Stradunia : Stara Odra )