Moszna od lat, w sposób zupełnie naturalny, jest kojarzona z kwiatami i muzyką a kwiaty, oczywiście z wiosną. Bardzo wczesną wiosną, na krótko  zakwitają zamkowe azalie, natomiast największe wrażenie sprawiają imponujących rozmiarów różaneczniki, które kwitną nieco później, ale za to o wiele dłużej. Ich szpalery możemy podziwiać nad brzegami kanałów, biegnących równolegle do alei lipowej. W zaplanowanej z niespotykanym rozmachem kompozycji parkowej sprawiają wrażenie jej ostatecznego, architektonicznego  zwieńczenia,  dopełnienionego,  swobodnie porozrzucanymi nad brzegami  kanałów,  niepospolitej wielkości  kępami krzewów (..  ich wielobarwnych kwiatów i  ciemnozielonych, połyskujących - również zimą - liści ). Rodzime żółte  kosaćce ( irysy ) starają się im wyznaczyć prostą i wyraźną granicę,  tuż nad linią wody.

 

  Wiosna jest szczytem lokalnego sezonu turystycznego i okresem żywiołowego najazdu turystów. To nagłe spiętrzenie zainteresowań bywa kłopotliwe ze względów organizacyjnych i wskutek braków w turystycznej infrastrukturze, ale z roku na rok sytuacja zdecydowanie się poprawia. Moszna i kwiaty, to przede wszystkim pałac otoczony parkiem oraz stuletnie azalie i różaneczniki (rododendrony) - niestety stare, ponad stuletnie głogi, które cieszyły oko przy podjeździe do pałacu, zostały w 2009 roku bezmyślnie wycięte.

 

Naturalną inspiracją dla kompozycji zadrzewień parkowych był ( i nadal powinien być ) otaczający je las, szczególnie ze swym imponującym starodrzewiem w ...

 

... bezpośrednim sąsiedztwie pałacu i dlatego, podejmując się rozwinięcia tematu wiosny i kwiatów w Mosznej, musimy najpierw zajrzeć do parku, a najlepiej, od razu wybrać się na wycieczkę do lasu. Jeśli dobrze ją przemyślimy i zaplanujemy, może nam przysporzyć nie mniej  estetycznych doznań niż niejeden zamkowy, muzyczny koncert. Myślę, że hrabia Hubert, jeszcze zanim zakupił Moszną, bywał wiosną  na spacerach w pobliskim lesie, a widoczne na każdym kroku uderzające piękno przyrody, nie mogło pozostać bez wpływu na decyzję o zakupie posiadłości ... może więc i dywany leśnych kwiatów ... przeważyły ?

 

  Ziarnopłon wiosenny   (Ficaria verna Huds.)

Wiosna, to pośpiech i spontaniczna demonstracja imponującego piękna i siły życia ( nie tylko ) w naszym lesie, które budzi się i rozkwita najpierw na samym jego dnie a następnie obejmuje coraz wyższe poziomy bylin, krzewinek, krzewów i drzew. Jednak nie wszystko chce od razu  rozkwitać wiosną - np. ochota na kwitnienie lipie przychodzi dopiero w środku lata, a  bluszcz zaczyna o tym myśleć dopiero ... jesienią. Spacer po lesie oraz zejście w kierunku parku i lipowej alei, wywołuje niezwykle pozytywne, narastające emocje, które wywołują kobierce wyplecione z kwiatów, przy czym każdy rodzaj siedliska daje priorytet dla określonego gatunku a pozostałe stanowią wtedy  tylko jego barwne dopełnienie ...

 

 

  Zawilec gajowy (Anemone nemorosa L.)

  Las w Mosznej okolice leśniczówki -  Urszulanowice.

 ( opis gatunku w art.  "Puls natury - przedwiośnie")

 

 

 

 

 

 

 

 

 Szczawik zajęczy (Oxalis acetosella L.)

Listki szczawika w nocy i przy niepogodzie stulają się. Zjawisko to zwane jest "snem roślin" i przyczynia się do regulacji wyparowywania wody przez roślinę. Roślina posiada mechanizm wyrzucający nasiona – gdy turgor w środkowej warstwie łupiny torebki wzrośnie do kilkunastu atmosfer, skórka pęka wyrzucając nasiona. Dawniej używany był również do farbowania tkanin, jako środek czyszczący, a także wytwarzano z niego kwas mrówkowy. Używany był dawniej w lecznictwie jako odtrutka przy zatruciach arsenem i rtęcią, przy zaburzeniach menstruacji u kobiet oraz do leczenia krzywicy i miażdżycy. Z liści przyrządzano dawniej sałatki, zupy i napoje.

 

 

 Borówka czarna (Vaccinium myrtillus L.) - krzewinka leśna z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Ma wiele zwyczajowych nazw: jagoda, czernica, czarna jagoda, czarna borówka. Występuje w Mosznej sporadycznie w podszycie drzewostanów sosnowych. Świeże owoce mają działanie rozluźniające przy zaparciach i jednocześnie przeciwbiegunkowe. Owoce suszone działają tylko przeciwbiegunkowo, antyseptycznie, przeciwgorączkowo, dawniej używane również jako środek antyrobaczycowy. Liście stosuje się w stanach zapalnych układu moczowego i przewodu pokarmowego oraz jako środek pomocniczy przy leczeniu cukrzycy.

 Nie można pominąć niezwykłych wrażeń, które dostarcza nam również otoczenie lasu i parku w Mosznej, dzięki swym misternie "utkanym" kobiercom z mniszka lekarskiego, jasnoty purpurowej, stokrotek, przetacznika ożankowego, pospolitej poziomki i wielu innych, zachwycających roślin.

 

 

  Mniszek pospolity, (Taraxacum officinale )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Jasnota Purpurowa (Lamium purpureum) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Stokrotka pospolita  (Bellis perennis)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans L.) 

  Poziomka pospolita (Fragaria vesca L.)                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Kosaciec żółty, irys (Iris pseudacorus L., 1753)