JESIEŃ  wcale nie jest jakimś smutnym finałem okresu wegetacji, lecz jego zasobnym, przebogatym, okresowym bilansem.  Nie da się zliczyć rozsiewanych wiatrem klonowych liści i nasion, żołędzi, strzelających spod kół, podobnie jak przebogatej palety kolorów i kształtów - fraktali, które swą dynamiczną nieregularność potrafią  poddać nawet ścisłym, matematycznym wzorom. Żywiołowa prezentacja piękna z niezwykłą precyzją wyrazu, wywołuje zaskoczenie, zdziwienie i zachwyt.

 Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus)

Klimaty jesieni to uczucia spełnienia, sytości, równowagi  i spokoju, bez najmniejszej próby pozoru, zafałszowania w doborze i komponowaniu  barw, dźwięków i zapachów... .  Ostatecznie każdy opis jesieni musi  "wpaść w objęcia" sztuki -  malarstwa, poezji, muzyki - proza staje się tu bezużyteczna, jako zbyt skromny środek wyrazu ... A więc może jednak warto dopełnić treść fotograficznym odbiciem tego piękna wokół  rowerowych szlaków ?Paleta barw

Fragment drzewostanu w trakcie przebudowy w kierunku sprzyjającym powstaniu naturalnego lasu pierwotnego, spotykanego miejscami na tych terenach  do dzisiaj. Sztucznie wprowadzony  z przyczyn ekonomicznych, drzewostan świerkowo - sosnowy, zastępują dęby i buki z domieszką  jodły i brzozy.

Południowa trasa średnicowa,  drzewostan graniczący z bażantarnią.

 

 

 

 

 

 

 

 
Prawie Bartek

 Jeden z niewielu wyjątkowych okazów dębu szypułkowego, ocalały chyba tylko dlatego, że zmurszały  pień oraz potężne konary, dyskwalifikowały go jako atrakcyjny surowiec drzewny. Zadziwia jego wyjątkowa żywotność pomimo tak wielu obumarłych gałęzi i  nieproporcjonalnego do masy, skromnego "aparatu asymilacyjnego"

 Mała pętla południowa - odcinek wschodni  ( tuż przy szlaku ).

 

 

 

 Rekordowych rozmiarów żołędzie dębu czerwonego.

W sąsiedztwie stanowiska mrówki rudnicy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Zjeżona biedronka

 Biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata)

 Powszechnie występująca w Europie. Przedstawicielka jednego z kilku gatunków występujących w Polsce, potocznie nazywana bożą krówką.

Piękna i pożyteczna. Dorosła biedronka zjada kilkadziesiąt mszyc dziennie, a larwa zjada kilkaset mszyc w ciągu swojego rozwoju.

 

 

 

 

 

 

 

  Mrowisko

 Duża pętla południowa, część wschodnia ( na mapie poz. 22 )

Unikatowy zespół mrowisk mrówki rudnicy na skraju dawnego  żwirowego wyrobiska, w otoczeniu starodrzewia dębowo - świerkowo - sosnowego.

Miejsce poddane obserwacji od kilku lat, ze stale powiększającą się ilością mrowisk. Mrowiska nie są zabezpieczane i w sposób naturalny część z nich ulega  zniszczeniu ( np. przez dziki, dzięcioły ) oraz jest powtórnie odbudowywana.  W 2010 roku,  jesienią,  na "mrówczym szlaku" naliczono, na odcinku ok. 300 m.  aż 9 czynnych mrowisk, co świadczy o niespotykanie korzystnym środowisku dla lokalnej populacji tych owadów. 

 

 

 

 Mrówka rudnica (Formica rufa)

W Polsce występuje około 20 gatunków, niezwykle trudnych do rozpoznania.

 Latem mrówki jednego mrowiska niszczą ok. 50 tysięcy larw owadów, broniąc  las przed masowym ich rozmnożeniem się. W czasie masowego pojawienia się szkodników ( gradacji ), mrówki jednego mrowiska mogą zniszczyć nawet 10 mln owadów. Ponadto mrówki usuwają martwe szczątki zwierząt, pełniąc rolę "czyścicieli" lasu.

 

 

 

 Kruszyna pospolita (Frangula alnus Mill.)

Roślina lecznicza. Surowcem jest kora pozyskiwana wczesną wiosną oraz suszona w temp. ok. 100 st.C. Posiada właściwości przeczyszczające.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Paprotka w "doniczce"

 Narecznica krótkoostna

   Dryopteris spinulosa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Poziewnik (?)

z rodziny : Wargowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Łysiczka niebiesko-zielona (pierścieniak grynszpanowy)

Stropharia aeruginosa

 

 Grzyb niezwykle dekoracyjny i nietrujący, chociaż, co wynika  z opisów w fachowej literaturze, o niezbyt atrakcyjnym smaku.

 

 

 

 

 

 

 

      Czubajka kania (Macrolepiota procera )

uważana za bardzo smaczną, jadalne są nóżki i kapelusze. Pierścienie są jednak gorzkie.  Nie zjada się młodych grzybów, z uwagi na możliwość pomylenia z muchomorami.

Przez niewprawnych grzybiarzy bywa mylona ze śmiertelnie trującym muchomorem sromotnikowym, głównie z jego białymi odmianami.

 

 

 

 

 

 Podgrzybek brunatny

( Xerocomus badius )

  Okaz wyjątkowych rozmiarów, dojrzały, pozostawiony z nadzieją na obfity wysiew zarodników.