U W A G A    R O W E R Z Y Ś C I  !   UTRUDNIENIA NA PĘTLI PÓŁNOCNEJ wokół Popowickiego Lasu,

 spowodowane nawiezieniem grubego tłucznia na główne drogi leśne.  Można mieć nadzieję, że przez okres zimowy samochody obciążone drewnem "wygładzą" ich nawierzchnię. W zaistniałej sytuacji można wybrać inne trasy ( wewnątrz pętli ), wykorzystując całą , gęstą sieć  dróżek parkowych i leśnych, które przy braku opadów są bardzo proste do pokonania najzwyklejszym rowerem - żadnego ryzyka a wrażenia... niesamowite  ...   " rozlewisko Złotego Potoku"   ?
 W północno - zachodniej części "podzamcza",  na terenie łąk (padoków) przeznaczonych do wypasu koni, spotkanie z jeźdźcem podczas treningu nie  jest wcale rzadkością.

Jeździec na koniu dopełnia i ożywia wspaniałe, wielobarwne otoczenie starodrzewiem  i szlachetne kształty, zarysowanej w tle, renesansowej architektury, charakterystycznej  akurat dla tej części pałacowego skrzydła. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ...Niektóre z koni cierpliwie wyskubują ostatnie zielone źdźbła jesiennej trawy ... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Wyostrzone kształty klonowych liści z głębokimi wcięciami, również świetnie komponują się z pałacową, strzelistą architekturą, która sprawia wrażenie jakby wyrosłej ze swego  naturalnego, stałego otoczenia barwną i niezmiennie żywą przyrodą.

 

  Dzika róża (Rosa canina)

Owoc, jak widać owiany już pierwszym mroźnym powietrzem jest niezastąpionym surowcem na doskonałe ... wino ... 

Stanowi również bogate źródło witaminy "C",  co ciekawe, dostarcza organizmowi wielokrotnie więcej tej witaminy niż cytrusy. Witamina C chroni przed wolnymi rodnikami, które uszkadzają DNA zdrowych komórek. Ma też zbawienny wpływ na skórę: wygładza drobne zmarszczki i wyrównuje przebarwienia. Dzięki obecności witaminy C owoce dzikiej róży działają wzmacniająco i zapobiegają nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych. Pomagają w chorobach przeziębieniowych i zakaźnych.
 Huba brzozowa potrafi w bardzo krótkim czasie twarde drewno stojącej brzozy zamienić w kruche, włókniste próchno.

 Porek brzozowy, białoporek brzozowy (Piptoporus betulinus (Bull.) P. Karst.)

 O właściwościach leczniczych tego grzyba krążą legendy ...

 

 

 

 

 

 

 ... nie można jednak pominąć jego zadziwiającej  estetyki kształtu i doskonale zrównoważonych barw.

 

( spotykana jest również czarna huba brzozowa, która swym kształtem przypomina rakowatą narośl - Błyskoporek podkorowy [włóknouszek ukośny] Inonotus obliquus )

 

 

 

 

 

 REPER - TRASA  ŚREDNICOWA - północny szlak czerwony - zachodnia granica Popowickiego Lasu.  Wysokość terenu nad poziom morza : 179,1 m ( dane z aktualnej mapy topograficznej ) . Na mapach z czasów hrabiego wysokość terenu w tym miejscu  oznaczono wartością : 178,o  m. Trudno jednakże potwierdzić, że pomiary były dokonane w tym samym punkcie. 

Punktem odniesienia dla pomiarów wysokościowych było dokładnie wymierzone położenie, przebiegającej przez Moszną, linii kolejowej.

 

 
Biedronka dwukropka (Adalia bipunctata) – z rodziny biedronkowatych,  z rzędu chrząszczy .

Osiąga 3,5 - 5,5 mm długości. Jej cechą charakterystyczną jest duża zmienność rysunku na pokrywach skrzydłowych, czyli polimorfizm.  W krańcowych przypadkach różnice mogą być tak duże, że dwa osobniki tego samego gatunku mogą sprawiać wrażenie jakby należały do zupełnie innych gatunków.

Odmiana czarna z czerwonymi kropkami.
 
występują głównie dwie podstawowe odmiany barwne: pierwsza z czerwonymi pokrywami i jedną czarną plamą na każdej oraz przedpleczem białawo- lub żółtawo-czarnym, druga cała czarna, z 2 lub 3 czerwonymi plamami na każdej pokrywie i jasną obwódką z boków przedplecza. W tej drugiej ubarwienie poszczególnych osobników może się także znacznie różnić.

Zarówno dorosłe biedronki dwukropki, jak i równie zmiennie ubarwione larwy żywią się min. mszycami czy mniejszymi mrówkami np. faraonkami. Czasem w okolicy charakterystycznego punktu orientacyjnego, np. nagiego wierzchołka wzgórza, czy szczelinach okien, zimują masowo. Występuje w górskich rejonach Europy, Azji i Ameryki Północnej.

 >>>  Wśród biedronek tego samego gatunku ( dwukropek lub siedmiokropek ) zdarzają się czasem osobniki o odwróconym wzorze kolorów, czyli czarne w czerwone kropki. Jeśli w jakimś miejscu spotyka się je częściej, to znaczy, że w tym rejonie powietrze jest zanieczyszczone. Ale dlaczego biedronki reagują tak dziwnie na smogi unoszące się nad miastem? Otóż dlatego, by szybciej ogrzać się w słońcu. Wiosną przez skażone powietrze dociera do ziemi mniej ciepła i trzeba się natrudzić, by nie zmarznąć. Czarne biedronki mają szansę na przeżycie, bo czerń pochłania więcej promieni słonecznych.
Biedronka nie lubi być dotykana. Wydziela wówczas w stawach odnóży nieprzyjemny w zapachu i smaku płyn, którym odstrasza wrogów. Tylko jaskółce to nie przeszkadza, zawsze ma apetyt na biedronkę.
W Europie żyje ponad 70 gatunków biedronek. Są pożyteczne i bardzo drapieżne. Żyją rok albo trochę dłużej, ale przez ten czas jedna biedronka może wydać na świat kilka milionów potomków i skonsumować około trzech milia-rdów zielonych mszyc! (szkodników roślin).
Bardzo żarłoczne te biedronki i mają mocne szczęki, którymi z łatwością miażdżą pokarm. <<<