W gęstwinie liści oraz obumarłych kwiatów, jeszcze 14. czerwca, można było dostrzec resztki pojedynczych kwiatów azalii, z którymi musimy się ostatecznie pożegnać do następnego sezonu. Wśród nich pozostał jeszcze jeden, jedyny nierozwinięty pąk, którego aktywność witalną zdecydowanie schłodziły wcześniejsze,  majowe przymrozki...

... delikatne, barwne kielichy pozostałych kwiatów obumierają,  ustępują miejsca zdynamizowanej funkcji wzrostu, w postaci nowych pędów, tworzących odnowioną podstawę rozwoju przyszłorocznym kwiatom...

... zamierające piękno żółtych azalii ...

... oraz białych ...

Podobny los czeka różaneczniki, chociaż bronią się przed upływem czasu wyjątkowo dzielnie ...

Zrównoważony klimat parku pozwala różanecznikom przedłużyć nieco fazę kwitnienia a zasychające kwiaty wyjątkowo długo zachowują swą barwę.

Im bliżej dna parku, cienia oraz zwiększonej wilgotności, tym więcej  kwiatów utrzymuje dobrą formę, wydaje się nawet, że białe odmiany szczególnie rwą się do słońca a ich wyjątkowa siła witalna pozwala im nie tylko na wykształcenie nowych pędów, ale również zatrzymanie kwiatów na dłużej.

W naturalnej strefie otoczenia pałacu  pojawia się kwitnący czarny bez oraz nasadzenia ogrodnicze zarówno krzewów wieloletnich jak i roślin jednorocznych, cebulowych oraz bylin.

W samej oranżerii umieszczono również pęk barwnych, doniczkowych kwiatów ...

... co jednak w najmniejszym stopniu nie poprawia fatalnego odbioru jej architektonicznego wyrazu.

W innym rzucie pojawiają się kwiaty na klombie, przy zejściu od strony oranżerii w kierunku ogrodowego basenu. Kwiaty pojawiły się również przy podjeździe, jako równowaga dla przekwitłych azalii.

... w odmianie krwisto - czerwonej,

... para z błyszczykiem oraz ...

...  pomarańczowa, przy podjeździe.

Nie można zignorować obecności żółtej odmiany o imponujących kwiatach.

Niezwykłe wrażenie sprawiają róże ( w kilku odmianach ), z których wybrano do prezentacji odmianę czerwoną oraz ...

... śnieżno - białą, w pełni kwitnienia.

Klomby przy oranżerii zdobi nawet ...  tawuła japońska.

Bodziszek... cuchnący.

W parku spotkamy, w ich naturalnym otoczeniu, wiele innych kwitnących gatunków roślin, których kwiaty potrafią zrobić na nas nie mniejsze wrażenie niż sztandarowe odmiany azalii i różaneczników ...

Podagrycznik, spotykany na obrzeżach ogrodów jako uciążliwy chwast, w swym naturalnym otoczeniu w pełni zasługuje na zupełnie odmienne  traktowanie.

Część roślin jeszcze kwitnie, ale wiele z nich już powoli wchodzi w fazę owocowania, np. ...

leśna poziomka.

Foto - reportaż ma na celu zwrócenie uwagi odwiedzających park w Mosznej na niezwykłą złożoność i bogactwo występujących tutaj gatunków roślin traktowanych jako element, poszerzonej o nowe atrakcje, otwartej oferty turystycznej, która znacznie przekracza okres w którym kwitną różaneczniki i azalie.