W rozległej panoramie pałacu, na parkowych i śródleśnych  łąkach oraz w jego bliższym otoczeniu, bardzo  dotkliwie  brakowało obecności  jeźdźców, a chociażby nawet tylko samych koni. Sporadyczne zawody konne nie były w stanie zrekompensować tego niedoboru, a trzeba przyznać, że konie w Mosznej są wyróżnikiem tej miejscowości od ... zawsze.

Obecnie coś jednak poważnie w tym temacie drgnęło -  może więc i z tego powodu, najpierw  runęło murowane ogrodzenie pałacowego ogrodu a obecnie, w powstałej luce, możemy podziwiać jeźdźców przygotowujących konie do konkursu ujeżdżenia ...

Ujeżdżenie konia jest prawdziwą sztuką harmonijnej współpracy pomiędzy koniem i jeźdźcem ...

W sąsiedztwie tego miejsca zawsze możemy zauważyć kilka pasących się fiordów ...

... gdy się pochylą trzeba naprawdę, przynajmniej chwilę, zastanowić się, którego  oglądamy z przodu, a który z nich jest  akurat do nas ustawiony ... tyłem.

Temat koni zaistniał również w wystroju pałacowym, gdzie w przejściu do jadalni rzuca się w oczy jaskrawy i pełny dynamiki  obraz piątki  rozpędzonych koni.

 

 

 

W  odnalezionym, nie tak dawno, albumie hrabiego zwraca na siebie uwagę zdjęcie chłopca na koniu, pod troskliwą opieką kobiet ( możliwe, że jest to dumny, młody hrabia Klaus z matką i guwernantką  ).