Spacerując, lub przejeżdżając rowerem  liczne parkowe, leśne i polne ścieżki, mamy szansę, akurat w Mosznej,  trafić na charakterystyczne, zjawiskowe sceny rodzajowe, wyreżyserowane  nie tylko przez samą naturę, ale również przez Człowieka w ścisłej współpracy z przyrodą. Tutejsza hodowla koni jest kapitalnym tego przykładem, tym razem, w ujęciu kobylego stada ze źrebakami, wraz z opiekunką ...

 

Stado koni to przede wszystkim wrażenie niezwykłego piękna, ale również ogromnej i dynamicznej siły, która może akurat w tym przypadku  ( stada matek ze źrebiętami ), nabiera zupełnie innej wymowy oraz dodatkowego kolorytu. Obraz jest niezwykle plastyczny, zmienny, ruchliwy a jednak   o bardzo stałym i charakterystycznym klimacie. Aktorskie talenty występujących postaci są wybitne a współzależności dla każdej z rozpisanych ról wyjątkowo przejrzyste i czytelne. Stado daje komfort poczucia bezpieczeństwa.

W gęstwinie stada i jego głębokim tle, obecność innych koni potwierdzają ruchliwe, białe strzałki ...

Spod podbrzusza źrebaka, matka odruchowo penetruje wzrokiem teren, szukając zagrożenia.

Poza stadem, najpewniej iść krok w krok za matką .

Najwyraźniej prezentuje się źrebak na jasnym tle swojej mamy.

Rozkrok ... żyrafy ?

Podczas upałów bardzo ważny jest stały dostęp do wody, stąd też stała troska opiekunki, aby korycie jej nigdy nie zabrakło.