W Mosznej, przy pięknej, słonecznej pogodzie, mamy już początek prawdziwej jesieni. Przebarwione liście azalii sprawiają wrażenie jakby krzewy powtórnie zakwitły - warto tutaj zajrzeć o każdej porze roku, ale wiosna i jesień potrafią zrobić na odwiedzających chyba największe wrażenie.

Pasaż,  który prowadzi nas do pałacu szokuje swą jaskrawą,  tarasowo ułożoną kolorystyką, gdzie wyższe piętra zdążyło już dosyć dawno zająć dzikie wino, natomiast azalie niepodzielnie panują w jego dolnych partiach.  Roślinność jest doskonale skomponowana z barokową architekturą, miejscami nawet wybija się zdecydowanie na pierwszy plan, pozostawiając dekoracyjne tynki ...

...  elewacji w głębokim cieniu. Dzikie wino króluje tu  wszędzie. 

 

Swobodnie opanowało część dawnego ogrodu, wspinając się nie tylko na okalające go mury, lecz również na  sam budynek dawnej dyrekcji stadniny koni.

Azalie w zestawieniu z tłem czerwonych dachówek,  budynku dyrekcji, dawnej stadniny koni.

Można chyba swobodnie przyjąć, że na tym ujęciu krzewy azalii nie tyle próbują nam  pałac przysłonić, co niezwykle harmonijnie dopełniają i ubogacają estetykę jego elewacji.

Pałacowi kuracjusze sprawiają wrażenie bardzo zadowolonych. Niewykluczone, że największa w tym zasługa nie tylko wspaniałej, słonecznej pogody, ale także  korzystnych  warunków terenowych do  organizowania  rowerowych wycieczek -  rowery, w  tych okolicznościach, stanowią wymarzony środek lokomocji.

Początek jesieni potęguje z każdym  dniem intensywność kolorów,  poszerza ich gamę oraz wnika coraz głębiej i dokładniej w parkową przestrzeń.

Warto skorzystać ze spacerów, lub rowerowej przejażdżki  po parku i otaczających go polach, przejechać wzdłuż śródpolnych szpalerów czerwonych dębów,  oraz zajrzeć do lasu by poznać również i jego skarby ...

Niektóre obrazy,  uformowane w intensywnych, wielobarwnych, soczystych odcieniach,  nabierają  charakteru prawdziwych dzieł sztuki, przypominając dawnych,  holenderskich mistrzów.

 Aleja lipowa jest systematycznie sprzątana z  coraz gęściej opadających liści ...

... liście zgarniane są na ogniska i spalane ( niszczone są przy okazji formy przetrwalnikowe  oraz środowisko rozwoju  niektórych szkodników).

Na pałacowym tarasie ogrodowym  kolejna młoda para pozuje do zdjęć - jeden z lwów, jak zwykle śpi, drugi z niecierpliwoscią czeka, by tylko zostać kolejny raz "wykorzystany" ...

Park w dni powszednie nie bywa zbyt często  odwiedzany i  dlatego klimat spokoju pozwala na  zupełnie inny, pełniejszy odbiór całego otoczenia przyrody.

Można trafić na niejednego "samotnego kaczorka", czasami nawet bardzo niechętnego do lotu, chociaż ...

trafiają się również osobniki wyjątkowo "zrywne" ...

... i szybkie, zrobienie podobnego zdjęcia, to prawdziwy przypadek.

Uchwycenie w obiektyw tego obrazu, to absolutny przypadek - ujęcia tego rodzaju bywają  niesamowita ...

... kształty i narastająca szybkość, to już prawie ... "Formuła 1."

Każdy spacer po parku w Mosznej może nas ubogacić w bardzo  podobne, niepospolite wrażenia, dlatego też zachęcam do odwiedzenia Mosznej oraz skorzystania z możliwości wygodnego i bezpiecznego "parkowania na zielonym" znaku, gdzie zawsze można liczyć na rzetelną informację turystyczną, jak również wyjątkowo szeroki asortyment sprzętu w wypożyczalni rowerów. Zapraszamy !