Podobnie przebogata w symbole forma architektoniczna  nazywana jest bardzo często architekturą mówiącą :  l'architectue parlante"  -  określenie użyte po raz pierwszy w 1852r. w artykule "Magasin Pittoresque", zatytułowanym  : "Etudes d'architecture en France".

Szczególnie nocą, wszystko staje się ...jasne.

Można dnieść wrażenie, że swoje najważniejsze, skierowane do nas przesłanie, potrafi pałac najpełniej  wyartykułować właśnie nocą, podczepiając jedną, finezyjnie prowadzoną linią, kontury naszych własnych emocji, pod delikatnie wyznaczoną  granicę wież i dachów, odwzorowanych na tle nieba ...

... odczytanie tego przekazu wcale nie jest łatwe, ale zawsze warto podejmować i ponawiać każdą próbę. Przy takim bogactwie formy, odkrywanie i przeżywanie zawartych w niej treści, to zadanie nie tylko dla poszukiwaczy i smakoszy prawdziwych oraz  niecodziennych  impresji. Tworzone wieczorne klimaty, bywają za każdym razem inne, dynamiczne,  jedyne i niepowtarzalne. Zdecydowanie  warto po nie sięgać, by chociaż na chwilę je przechwycić i przestrajając nieco własne myśli, odrobinę  je zgłębić, a  wtedy o wiele łatwiej będziemy mogli się w nich  również ...  rozsmakować.

Lwy najskuteczniej strzegą pałacu nocą.

Nad ranem w parku dogasają ogniska ...

... a unoszący się nad kanałami swoisty "smog",  tworzy rzeczywistość bajeczną i  nadnaturalną ...

Refleks delikatnej pajęczyny, bardzo jednoznacznie nam uświadamia, że  jest ona również uczepiona  jak najbardziej realnego świata.

W ciągu dnia znowu rozpoczyna się wypalanie liści.

Baśniowa sceneria z miniaturą Człowieka w zestawieniu z masywem starodrzewia.

 fot. Artur GINTOWT

Serdeczne podziękowania dla autora udostępnionych do publikacji zdjęć.