2021.01.05  KOLEJNA, "WIELOPIENNA" OFIARA PARKOWYCH SIEPACZY

 

 ... nie rozumiemy, więc bez skrupułów ...  tniemy ...


       Pozostały już tylko resztki pnia po unikalnym, zdrowym i zupełnie bez sensu, ordynarnie wyrżniętym, cyprysiku Lawsona (Chamaecyparis Lawsoniana).  Akurat ten, ok. 40. letni gość z Kaliforni ( ...13,5 m wysokości ), nie był żadną z popularnych odmian ogrodowych tego gatunku, stąd jego wartość i wyjątkowo bolesna strata.


       Cyprysik Lawsona został umieszczony przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody w Czerwonej Księdze gatunków zagrożonych w grupie gatunków o wyższym ryzyku wyginięcia (kategoria NT, według klasyfikacji v3.1).


Cyprysik_i_paac_B.JPG

2020.12.21  ( 15:08 )

 

Cyprysik_pniaki_1.JPG

 2021.01.04  ( 15:08 )

 

800_USA_Cyprysik_mapy.png

 2021.01.05  Na zielono zaznaczono ostatnie miejsca na Ziemi ( ... w USA ), gdzie cyprysik Lawsona występuje w swym środowisku naturalnym. Jest gatunkiem unikalnym i zasługuje na pełną ochronę. Wycięcie jedynego dojrzałego cyprysika Lawsona w reprezentacyjnej części parkowo - ogrodowej jest kolejnym przykładem bezmyślności i dzikiego barbarzyństwa obecnych dysponentów siedziby rodowej von Tiele-Wincklerów w Mosznej.


800_Cyprysik_las.jpg

 ( Fot. media społ. ). 

Naturalny drzewostan cyprysika Lawsona w USA ( ... na pograniczu Kaliforni i Oregonu ).

 

" ... Cyprysik Lawsona to doskonała roślina ozdobna, najbardziej dekoracyjny gatunek cyprysika, polecana do dużych ogrodów, szczególnie wartościowa w dużych założeniach naturalistycznych w otwartym krajobrazie. Doskonały do większych zespołów zieleni np. parków czy zieleńców, głównie jako soliter. Nieodpowiedni do sadzenia przy ulicach i na terenach o wysokim poziomie zanieczyszczeń. W Polsce gatunek jest, ze względu na swą wrażliwość i wysokie wymagania, rzadko uprawiany, w odróżnieniu od jego licznych, niezwykle dekoracyjnych i zazwyczaj odporniejszych odmian."


Cyprysik_Kody_na_grillowisku_7.JPG

2020.12.21 Kłody cyprysika Lawsona przy "zamkowym grillowisku".

 

Cyprysik_soje_koda_2.JPG

2020.12.21  ( 14:44 )  Wyraziste słoje oraz centralnie uformowana twardziel jednoznacznie określają znaczący wiek drzewa. Drzewo jest w doskonałej kondycji i wchodzi w fazę intensywnego wzrostu. Po okresie wstępnej adaptacji do warunków w miejscu posadzenia ( dopasowania systemu korzeniowego do właściwości podłoża ), od kilkunastu lat pnie się w górę i rozrasta na boki, tworząc pokrój wyjątkowo harmonijnie i naturalnie skorelowany z pałacową architekturą. Chciałoby się powiedzieć : no cóż... , śmierć nie wybiera ... i wtedy znacznie łatwiej byłoby się z tym smutnym faktem pogodzić, gdyby tylko nie została ona zadana tak bezmyślnie i ... ludzką ręką !

 

Cyprysik_gazka_4.JPG

2020.12.21  ( 14:23 )  Ciągle żywa zdrowa i  niezwykle dekoracyjna gałązka cyprysika Lawsona ... . Gałązki wysycone są olejkiem eterycznym o bardzo charakterystycznym, cytrynowo - balsamicznym, zapachu.

 

Cyprysik_Koda_na_grillowisku_6.JPG

2020.12.21  ( 14:44 )  Fizycznie, drewno cyprysika Lawsona jest znacznie bardziej trwałe od drewna dębowego.

" ... Drewno typu twardzielowego — biel wąski, do 4 cm szerokości, żółtawy, a twardziel żółta z czerwonawym odcieniem. Słoje roczne wąskie, faliste, dobrze widoczne. Promienie drewna gołym okiem niewidoczne. W drewnie występuje duża ilość olejku, co nadaje mu specyficzny zapach, w dużym stężeniu (przy przecieraniu drewna) jest szkodliwy dla zdrowia. Drewno lekkie i miękkie, dobrze daje się obrabiać i polerować. Właściwościami mechanicznymi zbliżone jest do drewna cyprysów, bardzo trwałe i odporne na działanie grzybów; używane na okleiny, do budowli wodnych. Jedno z najcenniejszych gospodarczo gatunków drewna."

     Na "zamkowym grillowisku" posłuży do podsmażania kiełbasek i aromatyzowania dopiekanej karkóweczki ... .

 

Cyprysik_gazka_12.JPG

2021.01.02  ( 13:16 )  Nawet jeśli wysypałyby się z szyszeczek nasiona, to zawsze trafią tutaj na wyjątkowo "betonowe" podłoże ... i obumrą.

        Nie tylko cyprysiki są w tym miejscu bez szans na przeżycie. Identyczny los spotkał, imponujących rozmiarów, okaz ( ... objętego ochroną prawną, owocującego ) cisa, rosnącego od wielu dziesięcioleci pod zachodnim tarasem ogrodowym, oraz ostatni egzemplarz sosny limby ... zaledwie kawałek  dalej. Rozgrywany jest również ''wejmutkowy poker'', gdzie młode i zdrowe sosny wejmutki są poddawane eksperymentalnej i zabójczej "transplantacji" ... .

 

Cyprysik_pniaki_2.JPG

2020.12.21  ( 15:09 )  Ta skromna, zapomniana gałązka, nie daje żadnej nadziei na odrodzenie drzewa, natomiast pozwala na jednoznaczną identyfikację jego ... "zwłok".

 

Cyprysik_Kody_na_grillowisku_3.JPG

2020.12.20  ( 14:44 ). "Zamkowe grillowisko", czyli ... smutny koniec bujnego życia parkowych drzew. Jak widać, pozostawiono im do dyspozycji finalny ...  ''serwis pogrzebowy'', czyli ... prosektorium i  ... krematorium, chociaż dla zasłużonych gatunków wypadałoby w tym miejscu dobudować ... kolumbarium.

 

 

... a było tak pięknie ...


800_Cyprysik_z_wierzchokiem.jpg



 

Cyprysik_na_tle_pacu_02.JPG

2018.05.21  ( 17:39 ).  ... W tym czasie cyprysik Lawsona jeszcze żył i cieszył oko ... .

 

Cyprysik_na_tle_pacu_01.JPG

2017.10.24  ( 11:58 ).  Jako wysmukły "soliter", cyprysik Lawsona, stanowił doskonałe przejście estetyczne od strzelistego, pałacowego gotyku do obłych kształtów ...  "barokowego"  ( dębowego ) starodrzewia.

 

800_CIS.jpg

  ( fot. Barbara Maliszewska )

... Po imponującym cisie, spod zachodniego tarasu, nie ma już dzisiaj najmniejszego śladu ... .

 

2013.01.06.jpg

 2013.01.06  Tego iglaka już nie ma - po ostatniej sośnie limbie pozostał tylko ( zdrowy ! ) ... pieniek ... .