MOSZNA SZALONĄ IMPREZOWNIĄ ?

 ( ... perfidnie zaplanowaną )

 

Zarządzająca pałacem w Mosznej "Marszałkownia", sama i na własne życzenie, zapędziła się w ... "kozi róg".

 
 

×××××××××××××××××××××××××××××××××××××

 
 
 

Bilety na Fly With Us Festival 2026 są już sprzedane. Ale Zamek Moszna zerwał umowę na organizację

 

Radosław Dimitrow

10 czerwca 2026, 12:25

 

 

 

Tak bawili się goście poprzednich edycji Fly With Us...

fot. R. Dimitrow / archiwum

Tak bawili się goście poprzednich edycji Fly With Us Festival.

 

  ... eksperymentalny "crash test" i zabawa w chowanego ...

        ( ... "motto" spoza tekstu autorskiego )

 

Impreza, której nie będzie. Pałac w Mosznej wycofuje się z Fly With Us Festival

Fly With Us Festival 2026 miał być jednym z najbardziej widowiskowych zderzeń muzyki elektronicznej z architekturą. Organizatorzy zapowiadali „najbardziej bajkowy i magiczny festiwal w Polsce”, a scenografią wydarzenia nie miała być typowa przestrzeń koncertowa, lecz Zamek Moszna – jedna z najbardziej rozpoznawalnych rezydencji magnackich Opolszczyzny. Impreza, planowana na 26–27 czerwca 2026 roku, została jednak odwołana w tej lokalizacji. Decyzję ogłosiła spółka Moszna Zamek w dniu 9 czerwca, winą obarczając organizatora festiwalu.

Organizator na dzień 9.06 br., poza pozwoleniem Burmistrza Strzeleczek na organizację imprezy masowej z 26.05 br., nie posiada zgód organów z zakresu ochrony środowiska oraz posiada negatywną opinię służb konserwatorskich z 1.06 br., w zakresie realizacji przedsięwzięcia.Tym samym, w powyższej sytuacji formalnej (negatywna opinia konserwatorska oraz brak zgódw zakresie ochrony środowiska) organizacja wydarzenia zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, na terenie Zespołu Parkowo – Zamkowego* w Mosznej, nie jest możliwa.Ponadto, Organizator, wbrew wcześniejszym uzgodnieniom, nie zapewnił organizacji parkingu, pola namiotowego oraz zaplecza Festiwalu, w taki sposób, aby skanalizować ruch publiczności poza obszarem zabudowanym Mosznej (celem zminimalizowania wpływu na tutejszych mieszkańców) co, w ocenie Spółki, dodatkowo nie jest akceptowalne społecznie

 

 

 

– napisali przedstawiciele Zamku Moszna w oświadczeniu.

W odpowiedzi na to przedstawiciele organizatora wystosowali własne oświadczenie, w którym przedstawiają sytuację zupełnie inaczej. Jak piszą, to Zamek Moszna wyszedł z inicjatywą zorganizowania festiwalu w swoich murach i mocno go promował oficjalnymi kanałami. Podkreślają także, że prawo nie zobowiązuje organizatora festiwalu do uzyskania zgód, o których wspomina oświadczenie Zamku.

Przepisy ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych nie przewidują obowiązku uzyskania opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jako warunku wydania zezwolenia na organizację imprezy masowej. Mimo to Organizator, działając w dobrej wierze i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właściciela obiektu, wystąpił o takie stanowisko.

Co istotne, kwestia dodatkowych uzgodnień konserwatorskich oraz środowiskowych nie była podnoszona przez wiele miesięcy przygotowań wydarzenia. (...) Dopiero po szeroko komentowanych wydarzeniach związanych z organizacją imprez masowych na terenach zabytkowych, w szczególności po medialnej dyskusji dotyczącej Wilanowa, zaczęły pojawiać się kolejne oczekiwania dotyczące dokumentów, które wcześniej nie były wskazywane jako warunek realizacji wydarzenia. (...) Jednocześnie stanowczo nie zgadzamy się z twierdzeniem, że Organizator nie zapewnił odpowiedniej infrastruktury towarzyszącej. Kwestie związane z obsługą komunikacyjną, parkingami, zapleczem technicznym oraz organizacją ruchu były przedmiotem bieżących uzgodnień i pozostawały elementem procesu organizacyjnego, który do chwili otrzymania odmownego stanowiska był realizowany zgodnie z harmonogramem

– podano w oświadczeniu z dnia 9 czerwca 2026 r.

Organizator Fly With Us Festival 2026 podał jednocześnie, że wydarzenie nie zostało odwołane, zaś obecnie trwa poszukiwanie dla niego nowej lokalizacji.

 

 

To koniec ery głośnych imprez muzycznych w zabytkach? Odwołano kolejne wydarzenie

Po fali ostrej krytyki Sosnowiec zrezygnował z imprez techno w Pałacu Emmy Schoen. Koncert muzyki elektronicznej Circoloco skończył się dla dyrektora Pałacu w Wilanowie odwołaniem ze stanowiska. Teraz Zamek Moszna niemal w ostatniej chwili odwołał wydarzenie muzyczne Fly With Us Festival 2026, które wcześniej mocno promował. Czyżby odwracał się trend?

 

 

Oświadczenie Moszna Zamek Sp. z o.o.

w sprawie organizacji festiwalu Fly with us na terenie Zespołu Parkowo – Pałacowego w Mosznej

 

W styczniu 2026 r. Moszna Zamek Sp. z o.o. wydała wyłącznie warunkową zgodę na organizację imprezy masowej pod nazwą: Fly with us Festival w dniach 26-27.06.2026 r. Organizator nie posiadał zawartej pisemnej umowy ze Spółką.


Warunkiem zgody, było cyt.: „spełnienie wszelkich, przewidzianych w przepisach prawa wymogów formalno-prawnych (m.in. w zakresie bezpieczeństwa, ochrony przyrody czy zabytków) oraz zapewnienie przestrzegania zasad współżycia społecznego”.


Organizator na dzień 9.06.br., poza pozwoleniem Burmistrza Strzeleczek na organizację imprezy masowej z 26.05.br., nie posiada zgód organów z zakresu ochrony środowiska oraz posiada negatywną opinię służb konserwatorskich z 1.06.br., w zakresie możliwości realizacji przedsięwzięcia.

Tym samym, w powyższej sytuacji formalnej (negatywna opinia konserwatorska oraz brak zgód w zakresie ochrony środowiska) organizacja wydarzenia zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, na terenie Zespołu Parkowo – Zamkowego w Mosznej *, nie jest możliwa, ponieważ Organizator nie wypełnił wymogów formalnych.


Ponadto, Organizator, wbrew wcześniejszym uzgodnieniom, nie zapewnił organizacji parkingu, pola namiotowego oraz zaplecza Festiwalu, w taki sposób, aby skanalizować ruch publiczności poza obszarem zabudowanym Mosznej (celem zminimalizowania wpływu na tutejszych mieszkańców, Stadninę Koni, Szpital czy Dom Seniora), co, w sposób oczywisty, nie jest akceptowalne społecznie.

  

Biorąc pod uwagę powyższe, organizacja Festiwalu w dniach 26-27.06.br. w Zespole Parkowo – Pałacowym * w Mosznej nie jest możliwa wyłącznie z przyczyn leżących po stronie Organizatora tj. Fly with us Sp. z o.o.


===============================================================================

  -  pałac znowu zmilitaryzowany !

        Obiekt jest zespołem pałacowo-parkowym.

        Dominantą w tym zwrocie jest ... "park", natomiast "pałac" pozostaje tylko jej ozdobnikiem i kierunkowym dopełnieniem. Ponadto, mieszanie szyku oraz zastosowanie ( ... dla zdefiniowanego pałacu ) określenia "zamek" jest bezsensowne i świadczy o bezmyślnym pomieszaniu pojęć.