Roślina, wzrastając, wykonuje niezliczoną ilość ruchów sterowanych impulsami z zewnątrz, które determinują i różnicują jej kształty, nawet w obrębie tego samego gatunku. W przypadku drzew, doskonale widać, chociażby po pokroju korony i kształcie liści, w jaki sposób dążyła do uzyskania szerokiego dostępu do światła. Sterczące w górę korzenie wywrotów prezentują szczególną "mapę drogową", którą drzewo dochodziło, sięgając do najłatwiej dostępnych zasobów wody i minerałów oraz tworząc równocześnie optymalnie trwałą fizycznie konstrukcję inżynierską, która najkorzystniej utrzymywałaby roślinę w pionie oraz stabilnie mocowała do podłoża .
" Tropizm – reakcja ruchowa roślin i niższych zwierząt na bodźce zewnętrzne. Ruch (zwrot lub wygięcie) w kierunku bodźca to tropizm dodatni, plagiotropizm, w kierunku przeciwnym – tropizm ujemny ortotropizm. Plagiotropizm może przybierać formę tropizmu transwersalnego, polegającego na ustawieniu organu pod kątem 90° do bodźca – diatropizm.
Przykłady tropizmu i powodujących go bodźców:
chemotropizm – reakcja ruchowa roślin w odpowiedzi na czynnik chemiczny,
fototropizm, heliotropizm, plagiofototropizm – reakcja ruchowa roślin wywołana bodźcem świetlnym (heliotropizm na światło słoneczne),
geotropizm, grawitropizm – reakcja ruchowa roślin wywołana bodźcem grawitacyjnym,
hydrotropizm, higrotropizm – reakcja ruchowa roślin wywołana działaniem wody lub wilgoci,
termotropizm – reakcja ruchowa roślin wywołana zmianami temperatury,
tigmotropizm, haptotropizm – reakcja ruchowa roślin wywołana bodźcem mechanicznym,
traumatropizm – reakcja ruchowa roślin wywołana zranieniem,
chromotropizm – reakcja ruchowa roślin wywołana bodźcem barwnym,
elektrotropizm, galwanotropizm – reakcja ruchowa wywołana przez pole elektryczne.
Przyczyną ruchu może być różnica w tempie wzrostu różnych stron (części) rośliny lub odwracalne zmiany turgoru ( ciśnienia płynów komórkowych )." ( cytat podręcznikowy, obrazujący złożoność tematu )
Zaburzenia rozwojowe - przykład rażących odkształceń w formie rakowatości, występujących dosyć powszechnie w wiekowych egzemplarzach robinii akacjowych, lip, brzóz, grabów a nawet wśród czeremchy amerykańskiej. Jakie impulsy zadziałały w tym przypadku, powodując tak koszmarne deformacje ?
Akacjowy pień przypomina wbitą w glebę i zapomnianą przez jaskiniowca, imponującą maczugę, nabijaną otoczakami. Spomiędzy pęknięć kory ukazują się krągłe kształty zdrewniałych, martwych "bul" zbudowanych z " rakotwórczej " tkanki.
Żywotnik olbrzymi ( Thuja plicata ) - ostatni egzemplarz z całej kępy drzew tego gatunku, którą zasadzono w tym miejscu jeszcze w hrabiowskich czasach.
Ostatnie, ostre rżnięcie drzew w zabytkowym parku, pozostawiło sporo ran w obrębie " Zwrotnika Raka ", gdzie również masowo powycinano naturalnie wyrosłe, młode pokolenie drzew, nawet w miejscach wyraźnych luk, powstałych po wcześniej usuniętych drzewach, które pozostawiono odkryte i puste. Na szczęście ocalało kilka drzew dziuplastych oraz parę obumierających pni, które stanowią doskonale zaopatrzoną, naturalną spiżarnię ( nie tylko ) dla dzięciołów.
Jedyny ocalały w zachodniej strefie parku, imponujących rozmiarów wiąz szypułkowy ( Ulmus laevis ).
Również i w tym miejscu można spotkać ślady dawno temu przeprowadzonej inwentaryzacji drzew oraz rzędy koszmarnych betonowych słupów dawnego ogrodzenia, którym w latach 70. ub.w. zupełnie bezsensownie oddzielono szpitalną strefę "zamkową" od terenów pozostających w dyspozycji miejscowego nadleśnictwa.