Moszna, jest szeroko znaną i cenioną atrakcja turystyczną w obrębie tzw. "Złotego Trójkąta", którego pozostałe wierzchołki zajmują Góra Świętej Anny i Kamień Śląski. Dobrze zaplanowany wyjazd, umożliwi nam odwiedzenie tych wszystkich miejsc w ciągu jednego dnia, chociaż, w przypadku Mosznej, zdecydowanie warto podobną wizytę, jeszcze niejeden raz powtórzyć...

 

 

Bardzo często stosowane określenie "Zespół Pałacowo - Parkowy  w Mosznej", wskazuje nam jednoznacznie na dominujące znaczenie w całej kompozycji elementów przyrody, co z reguły okazuje się w pełni uzasadnione.

 

Gości przyjeżdżających do Mosznej w przeważającej liczbie zaliczamy to grupy tzw. "odwiedzających", ponieważ zdefiniowany turysta powinien korzystać, podczas swego pobytu,  minimum z jednego noclegu. Podobne warunki w Mosznej stwarzają swoim gościom, wyłącznie : Stadnina Koni Moszna  ( Sp. z o.o. ), dysponująca obiektem hotelowym oraz spółka, zarządzająca obecnie pałacem ( w trakcie organizacji ), jak również jedna z osób prywatnych, wynajmująca całoroczny domek kanadyjski. Charakter przyjazdów do Mosznej oraz ich określone cele, w sposób zupełnie naturalny, doprowadziły do ewolucyjnego rozwoju odpowiedniej postaci oraz zakresu usług ( miejsca parkingowe, sezonowe punkty gastronomiczne i handlowe, wypożyczalnia rowerów, usługi pilota wycieczek, przewodnika po parku i lasach, informacja turystyczna ). Wypada tylko żałować, że lokalna administracja poskąpiła środków i nie opracowała dotychczas dla Mosznej żadnego planu zagospodarowania turystycznego. Z tej prostej przyczyny, wiele z oferowanych usług występuje w formie zorganizowanej doraźnie i przypadkowo, często skrajnie chaotycznej, zupełnie oderwanej od jakiegokolwiek, sensownego systemu. Braki w tym zakresie potrafią być dla odwiedzających bardzo dotkliwe. W szczycie sezonu turystycznego ( maj/czerwiec ) najbardziej dają się wszystkim we znaki niebezpiecznie zatłoczone uliczki w centrum wioski oraz dzikie parkowanie samochodów, przypadkowa i konfliktowa lokalizacja punktów handlowych, brak wolnych ścieżek i przejść dla pieszych oraz tasiemcowe kolejki za biletami wstępu do parku. Problem zanika w dni powszednie i z tego względu, warto dokładnie w tym czasie zaplanować wyjazd do Mosznej. Każdą chwilę będziemy mogli wtedy wykorzystać o wiele lepiej, unikając przy okazji uciążliwych kolejek,  wrzawy i natłoku gości. Tym sposobem wizyta w Mosznej przebiegnie spokojniej, ciekawie i z pewnością o wiele przyjemniej. A więc, nie tylko od święta, zapraszamy do Mosznej !