Oznakowanie punktów :

- ciemnoniebieski  ( staw Kąpielowy - Badehaus ),

- jasnoniebieski  ( cmentarzyk - nekropolia von Tiele-Wincklerów ),

- różowy  ( Wyspa Wielkanocna ),

- czerwony  ( pałac ),

- zielony ( New Alcatraz - nowy pawilon Centrym Terapii Nerwic, wybudowany na stawie Hubertus ),

- szlak pomarańczowy ( aleja Lipowa i ścieżka prowadzące na cmentarzyk ),

- strefa żółta większa ( kolejny fragment parku poddany radykalnym cięciom ),

- strefa żółta mniejsza ( "Zwrotnik Raka"  -  przykłady odkształceń i rakowatości  )

 

 Roślina, wzrastając, wykonuje niezliczoną ilość ruchów sterowanych impulsami z zewnątrz, które determinują i różnicują jej kształty, nawet w obrębie tego samego gatunku. W przypadku drzew, doskonale widać, chociażby po pokroju korony i kształcie liści, w jaki sposób dążyła do uzyskania szerokiego dostępu do światła. Sterczące w górę korzenie wywrotów prezentują szczególną "mapę drogową", którą drzewo dochodziło, sięgając do najłatwiej dostępnych zasobów wody i minerałów oraz tworząc równocześnie optymalnie trwałą fizycznie konstrukcję inżynierską, która najkorzystniej utrzymywałaby roślinę w pionie oraz stabilnie mocowała do podłoża .

 

" Tropizm – reakcja ruchowa roślin i niższych zwierząt na bodźce zewnętrzne. Ruch (zwrot lub wygięcie) w kierunku bodźca to tropizm dodatni, plagiotropizm, w kierunku przeciwnym – tropizm ujemny ortotropizm.  Plagiotropizm może przybierać formę tropizmu transwersalnego, polegającego na ustawieniu organu pod kątem 90° do bodźca – diatropizm.


Przykłady tropizmu i powodujących go bodźców:

  • chemotropizm – reakcja ruchowa roślin w odpowiedzi na czynnik chemiczny,

  • fototropizm, heliotropizm, plagiofototropizm – reakcja ruchowa roślin wywołana bodźcem świetlnym (heliotropizm na światło słoneczne),

  • geotropizm, grawitropizm – reakcja ruchowa roślin wywołana bodźcem grawitacyjnym,

  • hydrotropizm, higrotropizm – reakcja ruchowa roślin wywołana działaniem wody lub wilgoci,

  • termotropizm – reakcja ruchowa roślin wywołana zmianami temperatury,

  • tigmotropizm, haptotropizm – reakcja ruchowa roślin wywołana bodźcem mechanicznym,

  • traumatropizm – reakcja ruchowa roślin wywołana zranieniem,

  • chromotropizm – reakcja ruchowa roślin wywołana bodźcem barwnym,

  • elektrotropizm, galwanotropizm – reakcja ruchowa wywołana przez pole elektryczne. 

Przyczyną ruchu może być różnica w tempie wzrostu różnych stron (części) rośliny lub odwracalne zmiany turgoru ( ciśnienia płynów komórkowych )." ( cytat podręcznikowy, obrazujący złożoność tematu )

 

 

Zaburzenia rozwojowe - przykład rażących odkształceń w formie rakowatości, występujących dosyć powszechnie w wiekowych egzemplarzach robinii akacjowych, lip, brzóz, grabów a nawet wśród czeremchy amerykańskiej. Jakie impulsy zadziałały w tym przypadku, powodując tak koszmarne deformacje ?

 

 

Akacjowy pień przypomina wbitą w glebę i zapomnianą przez jaskiniowca, imponującą maczugę, nabijaną otoczakami. Spomiędzy pęknięć kory ukazują się krągłe kształty zdrewniałych, martwych "bul" zbudowanych z " rakotwórczej " tkanki.

 

 

Żywotnik olbrzymi ( Thuja plicata ) - ostatni egzemplarz z całej kępy drzew tego gatunku, którą zasadzono w tym miejscu jeszcze w hrabiowskich czasach.

 

 

Ostatnie, ostre rżnięcie drzew w zabytkowym parku, pozostawiło sporo ran w obrębie " Zwrotnika Raka ", gdzie również masowo powycinano naturalnie wyrosłe, młode pokolenie drzew, nawet w miejscach wyraźnych luk, powstałych  po wcześniej usuniętych drzewach, które pozostawiono odkryte i puste.  Na szczęście ocalało kilka drzew dziuplastych oraz parę obumierających pni, które stanowią doskonale zaopatrzoną, naturalną spiżarnię ( nie tylko ) dla dzięciołów.

 

 

Jedyny ocalały w zachodniej strefie parku, imponujących rozmiarów wiąz szypułkowy ( Ulmus laevis ).

 

 

Również i w tym miejscu można spotkać ślady dawno temu przeprowadzonej inwentaryzacji drzew oraz rzędy koszmarnych betonowych słupów dawnego ogrodzenia, którym w latach 70. ub.w. zupełnie bezsensownie oddzielono szpitalną strefę "zamkową" od terenów pozostających w dyspozycji miejscowego nadleśnictwa.