Już w planowaniu architektonicznym, przyjmuje się określone założenia widokowe, które harmonijnie organizują i spajają przestrzeń w każdej z możliwych i dostępnych perspektyw widokowych.

 Kosace_kana_800.JPG

Założenia przestrzenne zespołu pałacowo - parkowego w Mosznej, są pod tym względem jednoznaczne i starają się skoncentrować uwagę ( perfekcyjnie dopasowanymi środkami) na pałacowej bryle - dominancie całego zespołu.

Pk_paprocie_800.JPG 

Chcąc jednak poprawnie odczytać przesłanie twórców, tak wyjątkowo złożonej formy architektonicznej, powinniśmy mieć do dyspozycji możliwość odbioru w miarę czystych i niczym nie zakłóconych wrażeń estetycznych, najbliższych tej samej konwencji, którą można było zaobserwować ponad 100 lat temu.

 

Paac_i_stragany.JPG

Niestety, cała wolna przestrzeń wkoło pałacu została zupełnie bezmyślnie oszpecona, co praktycznie uniemożliwia obecnie pełny i sensowny odczyt, zawartego w dziele, przesłania. Pałacowa forma architektoniczna, zaliczana jest do tzw. "architektury mówiącej" i trzeba przyznać, że tylko w Mosznej sprawia ona wrażenie, jakby ( szczególnie ostatnio ) "zapomniała języka w gębie".

Piwo_parasol_wiee.JPG

Bezpośrednie otoczenie pałacu jest koszmarnie oszpecone, zarówno trwale ( socrealistyczne ogrodzenia, kosmiczna oranżeria, błędna lokalizacja nasadzeń ), jak i "od święta", gdy dochodzi do zaburzeń i bolesnego oszpecenia każdej z możliwych perspektyw widokowych : straganami, tandetną reklamą i samochodami.

Piwo_zamkowe_parasol_800.JPG

Również obecni dysponenci pałacu postanowili nie pozostawać w tyle i poddając się panującej "tendencji" swawolnej destrukcji estetycznej, postanowili zablokować możliwość wykonywania jednego najpiękniejszych ujęć fotograficznych skrzydła wschodniego, lokując, tuż pod pałacową wieżą i oranżerią, upstrzony pstrokatymi parasolkami, punkt sprzedaży piwa.

Stragan_w_azaliach.JPG

Zaburzenia odbioru dodatkowo potęgują kramy, kramiki, punkty drobnej gastronomii, umieszczone wzdłuż ciągu spacerowego z azaliami, który prowadzi tradycyjnym "bajpasem" do pałacu.

Ran_aleja_pie_800.JPG

Zupełnie współczesnym wyróżnikiem zespołu pałacowo - parkowego w Mosznej, jest dzisiaj sztuczne wprowadzanie klimatu kiermaszowej zabawy ludowej z totalnym wymieszaniem rekwizytów, gdzie najtańsze lokowane są w straganach na pierwszym planie, natomiast najcenniejsze ( architekturę pałacową i wiekowe zadrzewiania ), upokorzone, sprowadza się do roli tła w prezentacji straganiarskiej tandety i plastikowych kufli z piwem ( oczywiście, jak najbardziej ..."zamkowym" ).

Kukurydza_w_azaliach.JPG

Obyczajowe ( kulturowe ) barbarzyństwo obecnych dysponentów pałacu nie budzi żadnych wątpliwości i z pewnością nie zmieni tej opinii doraźne zaangażowanie w pałacu chałturników - grajków, czy śpiewaków, skoro tuż za progiem żywe dzieła sztuki są publicznie i metodycznie profanowane. Przyjęta forma użytkowania pałacu kłóci się zażarcie z przesłaniem, zawartym w dziele hrabiego.

 

Smutne refleksje ...

 

Reprezentacyjny ciąg spacerowy zwyczajnie straszy, tym bardziej, że zdążyły już przekwitnąć azalie i ruszyły chwasty. Koszmarne ogrodzenie, "smarknięte" miejscami czarną farbą stanowi dziś wierną  próbę podtrzymania i pielęgnowania socrealistycznych tradycji ( za czasów hrabiego, cała przestrzeń wokół pałacu była całkowicie otwarta, harmonijnie skomponowana i pozbawiona jakichkolwiek barier i  estetycznych zakłóceń ). Spoza ogrodzenia przebija się rządek azalii pontyjskich, posadzonych zupełnie bez sensu, jako dodatkowa  blokada widokowej  perspektywy. Natomiast w części ogrodowej, sikająca swobodnie woda fontanny, za każdym razem zamienia ścieżkę, prowadzącą wzdłuż basenu ogrodowego, w dzicze kąpielisko.

 

... opinia Gdańszczan ( przypadkowych gości odwiedzających posiadłość hrabiego ), pokrywa się doskonale z tekstem zamieszczonym w lokalnej prasie:

 

P6185275.JPG

P6185276.JPG

 

... i fotka ( otrzymana MMS - em )  z okazji Święta Kwitnących Azalii,

 

Zdjcie0098.jpg

 

                                                                                                                                ... bezcenna pamiątka z Mosznej.