Nie można w temacie "Wielka Pardubicka" pominąć Mosznej, co najmniej z dwóch powodów :


- koń Tiumen, trzykrotny zwycięzca gonitwy, pochodzi z hodowli Stadniny Koni Moszna,


- ponadto , można odnieść wrażenie, że rozpoczęto w Mosznej pierwsze próby techniczne nowego toru przeszkód, żywcem skopiowanego z Wielkiej Pardubickiej  :  testowana jest właśnie, nadziana niespodziankami, najgroźniejsza z przeszkód - wielki rów, osłonięty pasem zieleni i przecinający w poprzek szlaki wędrówek zwierzyny.

Największe ryzyko i straty ponosi zwierzyna, przepłacając nawet życiem, próbę pokonywania z rozbiegu najgroźniejszej z przeszkód - wielkiego, "pardubickiego" rowu .

 

 

pardub_skadanka.jpg

 

Główna przeszkoda została wybudowana wzdłuż tzw. "Psychodromu" ( oświetlonej alei, prowadzącej z trasy 409 do pawilonu szpitalnego ) i stanowi dosyć szczególną prezentację sposobu wykorzystania tzw. funduszy europejskich.

 Tablica_Psychodrom.JPG

Jest ... fatalnie, znowu ktoś głupio zainwestował w moją przyszłość, nie pytając mnie o zdanie ( tablica, umieszczona przy wjeździe na "Psychodrom" ).

 

P6025097.JPG

Głęboki rów ( miejscami, na ponad 2 m. ) jest otoczony gęstwiną chwastów, stając się praktycznie niewidoczny dla spłoszonej zwierzyny, która wpada w zastawioną pułapkę, stając się ofiarą zupełnie bezmyślnego projektu i  pospolitego partactwa w wykonaniu tej inwestycji.


P6105224.JPG

Strome skarpy rowu są całkowicie pozbawione jakichkolwiek zabezpieczeń, pomimo, że ich kąt nachylenia ( w wielu miejscach ) znacznie przekracza 45 stopni.

Osuwisko.JPG

Dochodzi do pękania skarp oraz powstawania stromych i wyjątkowo niebezpiecznych osuwisk, które miejscami już sięgają, utwardzonego szutrem, pobocza.

 

P6105226.JPG

Wszystko wskazuje na to, że nasza " przeszkoda pardubicka",  stała się niebezpieczna nie tylko dla zmotoryzowanych "jeźdźców",  lecz również dla pieszych, np.: pawilonowych "dżokejów", utrudzonych "łyk-endowym" psychotreningiem i  podejmujących odważne próby odnalezienia najkrótszej drogi do "domu".


P6105225.JPG

W rowie widać mnóstwo śladów dzików i saren. Jedna z nich, skok przez przeszkodę przepłaciła życiem ( razem z młodymi ). Utwardzone tłuczniem pobocze, zachęca odwiedzających do parkowania, natomiast nikt z nich nie ma świadomości powstałego w tym miejscu i ukrytego zagrożenia. Trudno z góry zakładać możliwość wystąpienia najgorszego z możliwych zdarzeń, natomiast jego prawdopodobieństwo z pewnością znacznie przekracza szansę trafienia "szóstki" w lotto.

 

P6105229.JPG

Budowa pawilonu szpitalnego kompletnie zdewastowała okolicę nie tylko krajobrazowo, ale przede wszystkim środowiskowo, zamieniając naturalny biotop stawowy w wielkomiejski trawnik z parkingiem i przeogromnym blokowiskiem. "Psychodrom" wraz z nieszczęsnym rowem, usytuowany został w poprzek naturalnych tras migracji zwierzyny ( jeleni, saren, dzików, zajęcy, lisów ), stąd powstałe w tym miejscu zagrożenie powinno zostać jak najszybciej usunięte.

P6105218.JPG

Poprzednio przebiegała w tym miejscu utwardzona droga polna, otoczona polami i pastwiskiem. Dzisiejszy "Psychodrom" najbardziej przypomina rzęsiście oświetlony rozjazd autostradowy i dlatego, narzucone środowisku degradujące zmiany, skutkują również tak potwornie szokującymi obrazami.

P6105217.JPG

Zaburzony został kompletnie cały, misternie formowany przez wieki, lokalny, bezcenny ekosystem stawowo - leśny.  Wartość posiadanych zasobów przyrody potrafił  zrozumieć i docenić hrabia, włączając również całe otoczenie parkowe w jeden, zwarty i stylizowany architektonicznie ( na wzór angielski ), krajobrazowy kompleks pałacowo - parkowy.

P6105222.JPG

- ślady na dnie rowu ( miejsce po leżącym dziku ).

Trudno nawet wyobrazić sobie do jak odległych cywilizacyjnie wzorów musieli sięgać nasi marszałkowscy urzędnicy skoro pozostawili po sobie taki ogrom zniszczeń i niepowetowanych strat. Rów "pardubicki" jest tylko jednym z wielu, widocznych wkoło, porażających przykładów.

 

                                       Wielka Pardubicka  -  Zwycięzcy

Rok     Koń     Jeździec

2013     Orphee des Blins     Jan Faltejsek
2012     Orphee des Blins     Jan Faltejsek
2011     Tiumen     J. Váňa[1]
2010     Tiumen     J. Váňa[2]
2009     Tiumen     J. Váňa[3]
2008     Sixteen     J. Bartoš
2007     Sixteen     D. Andres
2006     Decent Fellow     J. Bartoš
2005     Maskul     D. Fuhrmann
2004     Registana     P. Gehm
2003     Registana     P. Gehm
2002     Maskul     P. Gehm
2001     Chalco     P. Gehm

 

Tiumen_w_akcji.jpg

                     TIUMEN prowadzi !   ( koń pochodzi z hodowli Stadniny Koni Moszna )

 

P6105241.JPG

Kucyk Bandy - maskotka  Mosznej.