Bobry przebywają na terenie parku już od poprzedniego roku, ale dopiero wiosną przedarły się w okolicę Wyspy Wielkanocnej, gdzie ścięły znacznych rozmiarów klona pospolitego, zaledwie kilka metrów od kępy różaneczników ( rododendronów ) - czy  potraktują je w najbliższym czasie , jako przystawkę, danie główne, a może pozostawią sobie na ... deser ?

 Zestaw 4. zdjęć  ( slajdów )

Ogromne kępy różaneczników są poprzerastane czeremchą amerykańską, która zaczyna wśród nich dominować i tłumi ich rozwój, stanowiąc niebezpieczną konkurencję w dostępie do światła i zasobów gleby. Przez dziesiątki lat nikt nie zajmował się pielęgnacją tych krzewów może więc i dlatego gęstwiną zainteresowały się bobry.

 

 Zestaw 2. zdjęć  ( slajdów )

" Droga wodna" ze stawu Badehaus w kierunku wyspy Wielkanocnej nie wygląda na zbyt skomplikowaną, podobnie jak i śluza pod mostkiem, nie stanowiła dla bobrów żadnej przeszkody.

 

NA MARGINESIE TEMATU :

 Zestaw 2. zdjęć  ( slajdów )

Bardzo trudno uchwycić równomiernie naświetlony obraz pałacu w ujęciu "pod słońce", od strony ogrodowej, szczególnie w środku dnia, przy pięknej, słonecznej pogodzie.

 

 Zestaw 4. zdjęć  ( slajdów )

Ślaz piżmowy (Malva moschata L.) Roślina ruderalna, która potrafi wykorzystać nawet najsłabszą, suchą i piaszczystą glebę. Posiada łodygę wyniosłą, w przeciwieństwie do popularnego u nas ślazu dzikiego, o łodydze płożącej się i nieco jaśniejszych kwiatach.

 

Artykuł ukazał się w "Tygodniku Krapkowickim w dniu 05.08.2014r.  Nr 31 ( 848 ).