2024.01.28 ŚWIĘTA RODZINA - RÓŻNE FORMY I MIEJSCA KULTU.
Temat może być tylko zasygnalizowany i ograniczony do schematu oraz wskazania nie tylko miejsc pielgrzymkowych, ale najprostszych form czci świętych postaci nie tylko w kulturze ludowej ( ... kapliczki, figury, obrazy ... ).
Imię Emerencja nosiła przypuszczalnie także matka św. Anny. Jest ona czczona w Zakonie Karmelitów. Dość liczne przedstawienia prababki Jezusa w sztuce świadczą o zainteresowaniu jej postacią czy genealogią Syna Bożego. Ciekawe, że o Emerencji mówią nie tylko legendy średniowieczne, odwołujące się do wizji mnicha Archosa z góry Karmel. Wspomina o niej także mistyczka bł. Anna Katarzyna Emmerich.
Centralny panel Ołtarza Ortenberg, c1410-1420
Kompozycja Św. Anny Samotrzeciej, uzupełniona o pradziadków Chrystusa ( Solona i Emerencji ) była określana jako Św. Anna Samoczwarta.
Kościół odpustowy Św. Anny w Oleśnie.
Św. Anna Samotrzecia - Góra Św. Anny
Sanktuarium Matki Bożej Matki Austrii w Mariazell
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Bawarii w Altötting
Św. Anna Samotrzecia
Św. Anna Samotrzecia
2013.10.21 ( 10:08 ). Kaplica Loretańska w Głogówku. Powstała w 1630 roku, jest repliką domku Matki Boskiej mieszczącej się w Loretto. W przeciągu czasu włączona w obręb kościoła.
Temat jest tylko skromną próbą zwrócenia uwagi na bogactwa sztuki sakralnej ( religijnej ) nie tylko w naszym regionie oraz jej ogromne znaczenie obyczajowe i kulturotwórcze ( ... można tu jeszcze wspomnieć o Częstochowie, Wambierzycach, Bardo Śląskim i Piekarach, a nawet o kaplicy Św. Franciszka w pobliskim Pogórzu ...). Każde z tych miejsc jest niezwykłe i potwierdza nie tylko autentyczne przywiązanie mieszkańców do elementarnych i najwyższych ( ewangelicznych, bezcennych ) ludzkich wartości, ale również wskazuje wprost na talent, wrażliwość oraz fantazyjny polot wyobraźni twórców miejsc religijnego kultu.
Akurat w tym kontekście, najnowsza kaplica na Wyspie Wielkanocnej ( ... w przypałacowym parku w Mosznej ) jest rażąco zafałszowanym obrazem ( ... kulawym sarkazmem, złośliwą karykaturą ) w odniesieniu do realnie otaczającego nas Świata i religijnej, uduchowionej, utrwalonej w obyczajach i sztuce, chrześcijańskiej tradycji szerzenia piękna i ( ... bez przesady ) wszechogarniającego dobra.