moszna zamek stadninaUWAGA !  W okresie od 12.03 - 30.06.2012r.

        ZABLOKOWANA ZOSTAŁA (remont)

           DROGA NR 414  Opole - Prudnik,

          na odcinku : DZIKÓW - PRÓSZKÓW

        ( Schemat objazdu w treści artykułu ).

W sezonie wiosenno letnim w Mosznej panuje bardzo duże natężenie ruchu pojazdów.W związku z wieloma kłopotami w komunikacji powstają różne propozycje rozwiązania tego problemu...


+ AKTUALNOŚCI !  ( ostatni wpis - 04 kwietnia 2009r. )

Tylko urzędnicy stawiają znaki "STOP" - MIESZKAŃCY MOSZNEJ,ZAPRASZAJĄ !

      WARTO KIEROWAĆ SIĘ NA ZIELONY ZNAK  "P" . Parking monitorowany, zamek 400 m,  rowery, mapy,  widokówki ...


 

Jeśli ktoś już zapędzi się tą trasą, to może do 409 ( na Krapkowice ) dojechać również od strony Smolarni,   przez Dziedzice, Racławiczki, Ścigów i Strzeleczki - jest to jednak trasa zdecydowanie kłopotliwa dla samochodów ciężarowych.

 

 

Aktualności : 04.04.2009r.

Niestety, nasze władze zaproponowały wprowadzenie zmian w organizacji ruchu, wyłącznie na stałe.  Propozycja takiego "sztywnego" rozwiązania okazała się dla większości mieszkańców nie do przyjęcia. Sezon turystyczny w Mosznej to zaledwie kilka wiosenno - letnich sobót i niedziel, gdy "najazd turystów" przybiera cechy zjawiska żywiołowego ( nawet policyjne patrole niechętnie zajmują się wtedy kontrolą ruchu, gdyż nie są w stanie nad nim zapanować ). Poza tym okresem,  Moszna jest spokojną miejscowością, gdzie w ciągu dnia więcej kotów przebiega przez  ulice niż przejeżdża nimi samochodów. Stanowisko naszych władz  wygasza nie tylko społeczną  inicjatywę, lecz stwarza sytuację zagrożenia życia i zdrowia zarówno mieszkańców jak i osób przyjezdnych. Z uwagi na wymogi bezpieczeństwa ruchu, nadal najlepszym rozwiązaniem jest włączenie się w strumień pojazdów wjeżdżając do centrum wioski ulicą Wiejską, pomimo, że pozostała nadal ulicą dwukierunkową ( dla pojazdów nadjeżdżających od strony Krapkowic - skręt w prawo na skrzyżowaniu tuż za restauracją "Amazonka" - zielony znak ! ).  Przy ulicy Wiejskiej będą przygotowane miejsca parkingowe w miejscowych gospodarstwach rolnych oraz na budowanym parkingu przykościelnym. Decydując się na zaparkowanie samochodu na zielonym znaku ( teren monitorowany ) można wiele skorzystać  :  np. taniej wypożyczyć rowery dla całej rodziny, uzyskać nieszablonową informację turystyczną, mapki ścieżek rowerowych, zakupić widokówki (zupełnie nowe, niepowtarzalne ujęcia - w tym reprodukcje z oryginalnego albumu hrabiego !  ISTOTNY SZCZEGÓŁ to ... zagwarantowany dostęp do  WC !!! ).

 

Aktualności :  28.01.2009r.

Z inicjatywy Urzędu Gminy Strzeleczki odbyło się w Mosznej spotkanie przedstawicieli wszystkich stron zainteresowanych uporządkowaniem problemu oraz odpowiedzialnych za organizację ruchu pojazdów. Gmina powoła eksperta, który przedstawi propozycje do projektu zmian organizacji ruchu, w zgodzie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Temat został potraktowany bardzo poważnie i po raz pierwszy będzie rozwiązaniem stałym, uwzględniającym zarówno potrzeby turystów jak i mieszkańców. Zachowane zostaje podstawowe założenie, która wprowadza ruch jednokierunkowy na ulicy Wiejskiej i Zamkowej, z uwzględnieniem bezpiecznych, wydzielonych  pasaży dla pieszych. Projekt, przed zatwierdzeniem, powinien być konsultowany z Radą Sołecką Wsi Moszna. Rozwiązanie nie jest proste i  będzie wymagało kompromisu wielu stron. Należy jednak przyjąć, że jego wprowadzenie, proces "docierania się", wyrobienia nowych przyzwyczajeń, ostateczne sprawdzi się w praktyce i będzie stanowił jeden z fundamentalnych elementów,  tworzonej od podstaw,  nowej struktury zagospodarowania turystycznego Mosznej. Propozycje do projektu  mają być przedstawione jeszcze w lutym b.r.

TEKST POPRZEDNI : 

Na początku w sposób skrajnie idiotyczny odcięto Moszną i wyłączono w wiosce ruch pojazdów w weekendy. Próba zepchnięcia problemu samochodów poza wioskę na parking nieudolnie obsługiwany przez Stadninę Koni Moszna Sp. z o.o. zakończyła się fiaskiem. Zaczęły pojawiać się skargi mieszkańców i turystów na podchmielonych pracowników Stadniny, którzy na podstawie wręczonej łapówki decydowali kto może, a kto nie może wjechać do wsi. Lokalna prasa w tym najpoczytniejsza na Opolszczyźnie NTO zamieściła kilka artykułów opisujących patologie i rozbicie w zarządzaniu usługami turystycznymi w Mosznej.

Z inicjatywy mieszkańców i władz powstają różne pomysły rozwiązania kwestii ruchu pojazdów w Mosznej. Jedną z nich prezentujemy poniżej (kliknij w link).

Propozycja ruchu pojazdów w Mosznej