Stary dąb, z natury niezwykle  otwarty i towarzyski, wyniósł ku słońcu na swych potężnych, szeroko rozpostartych konarach, całą pajęczynę bluszczowych pędów i liści. Jego wyłysiałe konary w niezwykłej, ciemnozielonej  peruce, sprawiają wrażenie, jak gdyby odważnie zakpił sobie z jesieni i nie miał najmniejszego zamiaru poddawać się wpływom zmiennych pór roku. Chyba jednak zbyt wcześnie zaczął grać rolę bohatera ...

moszna zamek stadnina koni rowery parking

 

Wydawało się, że będąc w tym miejscu od zawsze, zdążył sobie zasłużyć na szacunek wśród ludzi.Niestety, nie u wszystkich. A jest i powinien być naprawdę ceniony, bo jest jak przydrożna  kapliczka, przed którą z szacunkiem uchyla się kapelusza.Jednakże ten wspaniały, pomnikowy okaz, został potraktowany przez stadninę jak zwykły, przydrożny pachołek. Bez najmniejszych skrupułów przygwożdżono go do balustrady z żerdzi, aby zaoszczędzić na...słupkach.

moszna zamek stadnina koni rowery parkingWniosek:  należałoby szczególnie wyostrzyć uwagę w kontaktach z miejscową stadniną, bo jeśli nagle zabraknie w niej, np. ... pachołków, spodziewać się można wszystkiego. I nawet ten, komu wdaje się, że jest najsilniejszym i najtwardszym dębem w okolicy (a wielu przed nim uchyla kapelusza), może zupełnie mimowolnie, nagle zmienić rolę, a w konsekwencji, poczuć  niespodziewanie, że znalazł się z żerdzią i kilkoma hufnalami w...  (można wpisać dowolną część ciała, bo jak widać, nikt w stadninie nie będzie się zastanawiał  w co wbija gwoździe, jeśli najdzie go na to ochota ... ).

Dąb rośnie przy drodze gminnej Moszna - Ogiernicze, na granicy z terenem parkowym stadniny koni, około 150m od  imponującego...gnojowiska.

P.S.
Bluszcz pospolity, porastający ten dąb (szypułkowy) jest kwitnącym okazem i z pewnością podlega ochronie prawnej, natomiast dąb kwalifikuje się z jako kandydat na pomnik przyrody. Bluszcz w naszych warunkach jest pewnym ewenementem, gdyż nie zrzuca liści na zimę, kwitnie jesienią, a owocuje wiosną. By zaowocować, musi jednak wpierw przeżyć co najmniej ok. 25 lat. Liście na pędach owocujących mają zupełnie odmienny kształt, niż pozostałe. Musi też trafić na odpowiednią podporę, która wyniesie go bliżej światła. Posiada pewne właściwości trujące, chociaż bywa bez skutków ubocznych zjadany przez bydło.