Jak orkiestra symfoniczna pozbawiona wiolonczeli  i skrzypiec,  a wiosna,  bez brzęczących pszczół  i zapachu miodu oraz  park jesienią, bez dywanu ze złotych liści -  takie wrażenie sprawiałaby  Moszna, w ujęciu scenarzysty, który próbując wiernie odtworzyć jej  pejzaż, zapomniałby o rosnących tu  klonach. A jest ich miejscami sporo ... 

Klon pospolity (Acer platanoides) to jeden z najbardziej ekspansywnych gatunków w naszej strefie klimatycznej.Posiada dosyć liczną rodzinę - w Mosznej często reprezentowaną przez popularnego klona jawora (Acer pseudoplatanus), także w barwnych odmianach oraz klona polnego, zwanego także paklonem (Acer campestre).Sporadycznie można trafić na klona jesionolistnego (Acer negudo) wyjątkowo skłonnego do tworzenia licznych barwnych odmian. Pozbawiona klonów Moszna to rok skrócony, co najmniej, o połowę - bez wiosny i jesieni. Klon pospolity a szczególnie jawor dają cenne drewno do budowy smyczkowych instrumentów muzycznych (słynne skrzypce Stradivariusa miały spód, boki i gryf wykonane z drewna jaworowego).Jawor, wg. Franciszka Karpińskiego, to opiekun zakochanych.Właśnie dlatego jego zdjęcie jest zwiastunem tego tematu na wstępie artykułu.

 Z drzewem tym i jego tajemniczością związanych jest sporo legend ( koń trojański także został zbudowany z  jaworowego drewna ). Oprócz klona jesionolistnego, który ma raczej wartość dekoracyjną, drewno pozostałych gatunków jest niezastąpione jako surowiec do obróbki stolarskiej, tokarskiej, wyrobu okleiny a nawet produkcji  elementów maszyn i narzędzi. Na wiosnę klony zakwitają jako jedne z pierwszych i są cennym żródłem pokarmu dla pszczół. Jesienią zasypują parkowe ścieżki grubym dywanem z żółtych liści (klon pospolity) dodając swą obecnością niepowtarzalnego uroku. Pod tym ciepłym dywanem swobodnie może przetrwać zimę wiele drobniejszych i pożytecznych  leśnych żyjątek. Charakterystyczny zapach parku jesienią to przede wszystkim zasługa klonowych liści. Z punktu widzenia leśników, klony to wyjątkowo cenne gatunki biocenotyczne, dlatego można je spotkać w Mosznej również w leśnych drzewostanach. Zdarza się czasami, że liście klonu (szczególnie) pospolitego są gęsto "upstrzone" czarnym, owalnymi  plamkami.Jest to czerniak klonowy (Rhytisma acerinum), popularny grzyb pasożytujący na klonowych liściach.

Najbardziej tłoczno od klonów jest w kompleksie Popowiec ( za zamkiem ), gdzie można spotkać ich liczne i wielopokoleniowe rodziny, przy ścieżce prowadzącej na staw śródleśny ( kąpielowy - Badehaus),  w sąsiedztwie potężnych wiązów (klonowa dolinka) oraz żywotników olbrzymich.

To kolejny powód, by Moszną jednak zwiedzać ... rowerem ! 

Jeden z większych jaworów  rośnie w miejscowości Wysoka pod Górą Św. Anny -  na wysokości 1,30 m posiada średnicę ok. 180 cm oraz obwód pnia przekraczający ... 4 m.

 Opis zdjęć : liść jawora na tle pnia ( kora łuszczy się płatami ) jest zapowiedzią tematu na samym wstępie. Wielobarwny liść w towarzystwie bluszczu, na tle pnia ( z głęboką, pionowo, popękaną korą ) to klon pospolity. Jest najbardziej znanym z całej rodziny ( 4 kolejne zdjęcia).Ostatnie zdjęcie to klon polny, z obrzeża parku.