Po prostu : Krzysiu ! (Krzysztof Malec) z Mosznej. O lesie, zbieraniu grzybów, tutejszych stawach i łowieniu ryb wie ( praktycznie ) wszystko. Bardzo często udowadnia, że jest kapitalnym przykładem możliwości bardzo skutecznego łączenia teorii wędkarskiej z praktyką. Łatwo zliczyć puchary i tytuły, które zdobył w wędkarstwie oraz wymiary rekordowych ryb, natomiast niemożliwe jest policzenie wszystkich ryb oraz ... czasu, który spędził nad wodą. W każdej większej kałuży w lesie potrafi znależć materiał na ... żywca ... Kolejny sukces - 11.07.2010r. ( karp - lustrzeń)
Przyzamkowy staw musiał być kiedyś niewielkim rozlewiskiem, skoro nazywano go KAŁUŻNIK (Kalusznik). Dziś jest stawem hodowlanym, zarybianym systematycznie karpiem, tołpygą i amurem. Hodowla ryb jest jednak zaledwie funkcją uboczną, gdyż zasadniczą, którą pełni jest ... lustro - element struktury harmonijnie i malowniczo skomponowanej przestrzeni, w której zamek znajduje w tafli wody swoje odrealnione kontr-odbicie (wykrojony nabrzeżem obraz, wielobarwnie obramowany o każdej porze roku, swą poziomą osią symetrii na granicy lustra wody, wynosi zamek ponad tę, zupełnie na nowo zaimprowizowaną, linię horyzontu - niezwykła, plastyczna gratka ! ). Pewnie i dlatego otoczenie zamku jest częstym tematem organizowanych w Mosznej plenerów malarskich. Niestety, ale w tę otwartą, wypełnioną żywą przyrodą, przestrzeń , od strony szosy ( pomiędzy stawem i hotelem ) zostanie "wstrzelona" ... remiza strażacka, która zwyczajnie zabarykaduje dostęp do tej niepowtarzalnej perspektywy.
Zamek otwartymi ramionami skierowany jest na park i jego centralną aleję ( lipową ), jednak spoglądając nieco z ukosa, w lewo, w kierunku północnym, trafiamy na otwartą wąską łąkę - przesiekę, która prowadzi do kolejnego stawu (kąpielowego) zwanego "Badehaus". Na jej obrzeżu spotkamy przeogromne buki odmiany czerwonolistnej. Łąka ( niestety, niewykoszona ) i staw są w dyspozycji stadniny koni, co kłóci się ze zdrową logiką, gdyż teren stanowi enklawę w granicach zamkowego parku. Staw jest włączony w układ kanałów a nad jego brzegami powstały niezwykle ciekawe, naturalne formacje roślinne. W głębi otoczony jest starodrzewiem dębów, buków (Bukowe Wrota), choiny kanadyjskiej, sosny czarnej, daglezji zielonej i jodły. Staw jest nadzwyczaj żyzny i (jak twierdzi Krzyś) szczupaki, które się w nim znajdują potrafią być dużo większe od tych zaprezentowanych na zdjęciu. Nie jest głęboki, dlatego latem szybko się nagrzewa i intensywnie zarasta moczarką kanadyjską, chociaż ( z początkiem lata ) można było się czasami w nim wykąpać!
Cały park, łącznie ze stawem i sąsiadującym lasem jest gęsto usiany ścieżkami, dróżkami, drogami leśnymi, które pozwalają na swobodne poruszanie się rowerem ( ew. można skorzystać z gimnastycznej "ścieżki zdrowia" ). Otoczenie stanowi bardzo wdzięczny temat dla fotografii przyrodniczej ( Lipna Podpora - sporych rozmiarów pochylona wierzba, która żyje dzięki oparciu na filigranowej ... lipie ). Łatwo tu spotkać kruka oraz licznych przedstawicieli z rodziny dzięciołów, w tym największego i najgłośniejszego z wiosennych "perkusistów" - dzięcioła czarnego. O wędkarstwie oraz zbieraniu grzybów najlepiej jednak porozmawiać z ... Krzysiem !
Poniżej : BADEHAUS i kępa sosny czarnej (pinus nigra)