W Mosznej, miodunka ćma ( Pulmonaria obscura),  jako pierwsza,  przywita was wiosną swoimi kwiatami .  W tym samym czasie większość drzew dopiero zastanawia się nad ożywieniem pąków i wypuszczeniem liści, gdy tymczasem zbrązowiałe dno lasu już przebijają pierwsze karminowo - fioletowe i niebieskie kwiaty miodunki, które z czasem wplecione zostaną w "dywanowe naloty" srebrzystych zawilców i złotych ziarnopłonów.

 

 

 

 

Wyraźne zróżnicowanie odcieni barwy kwiatów miodunki występuje często na tym samym pędzie i jest zjawiskiem wyjątkowym. Miodunka wymaga żyznych stanowisk, stąd możemy ją spotkać w towarzystwie prawdziwie dorodnych dębów z podszytem leszczyny, czeremchy pospolitej i amerykańskiej oraz kruszyny i czarnego bzu. Miodunka jest rośliną leczniczą ...

 

 

  • Działanie : korzystnie wpływa na drogi oddechowe, przyspiesza gojenie się uszkodzonej tkanki płuc, zwapnienie ognisk gruźliczych, usuwanie wydzielin z górnych dróg oddechowych, pobudza ruchy ich nabłonka rzęskowego. Stosuje się ją, przeważnie w mieszance z innymi ziołami, jako środek wykrztuśny przy przewlekłym nieżycie oskrzeli oraz pomocniczo przy gruźlicy i zapaleniu płuc.
  • Zbiór i suszenie : zbiera się całe ziele od marca do maja i suszy cienką warstwą.

 

Pierwiosnek lekarski (syn. pierwiosnka lekarska) (Primula veris L.) - bylina należąca do rodziny pierwiosnkowatych. Występuje w całej Eurazji z wyjątkiem dalekiej północy. W Mosznej często w towarzystwie miodunki ćmy zarówno na terenie parku jak i w całym kompleksie leśnym, na wilgotnych siedliskach lasowych.

 

 

 

Działanie: ze względu na dużą ilość saponin, napary i odwary z pierwiosnka pomagają przy leczeniu przeziębień, zapaleniu gardła i krtani, grypy i zapaleniu oskrzeli. Pomaga w leczeniu gruźlicy i pylicy płuc,  jako doskonały środek wykrztuśny. Kurację pierwiosnkiem zaleca się palaczom i osobom cierpiącym na reumatyzm.

 

 

Okłady z odwaru zmniejszają obrzęki i bóle, przyśpieszają gojenie ran pooperacyjnych. Medycyna ludowa od wieków leczy odwarem z pierwiosnka migreny, bezsenność, napięcia nerwowe, dolegliwości miesiączkowe i okresu przekwitania. Ziele może stanowić surowiec do produkcji ... wina , które zaleca się jako środek regulujący ...  krążenie krwi. Pierwiosnek ma właściwości moczopędne, toteż jest stosowany do kuracji oczyszczających i odtruwających organizm.

 

 Fiołek leśny (Viola reichenbachiana) – w Polsce gatunek rodzimy,  należący do rodziny fiołkowatych. Występuje w Azji (Turcja, Indie, Pakistan), Afryce Północnej (Algieria, Maroko) i w całej niemal Europie - pospolity w jej części południowej i środkowej. W Polsce występuje pospolicie na całym niżu i w niższych położeniach górskich.

Bylina, hemikryptofit ( roślina dwuletnia, która przeżywa okres zimowy dzięki niezwykle trwałym, naziemnym ... pączkom). Kwitnie od kwietnia do czerwca. Bezwonne kwiaty zapylają pszczoły, zwabione ich barwą i nektarem zbierającym się w haczykowatej ostrodze. Posiadające elajosom ( powierzchniowy zapas tłuszczu ) nasiona roznoszone są najczęściej przez mrówki. W Mosznej popularny gatunek na obrzeżach dróg leśnych, rowów melioracyjnych  i mocno prześwietlonych drzewostanach liściastych.

 Zawilec gajowy (Anemone nemorosa L.) – bylina  należącej do rodziny Jaskrowatych - geofit ( paczki podziemne przywracają wiosną roślinę do życia ), który masowo zakwitając podczas przedwiośnia ozdabia lasy liściaste i mieszane w niemal całej Europie. Jest rośliną silnie trującą, chociaż kiedyś w lecznictwie ludowym ze świeżego ziela wytwarzano rozgrzewającą "kamforę zawilcową. Podobnie jak wszystkie gatunki z rodziny jaskrowatych zawiera we wszystkich organach trującą ranunkulinę , przy czym najwięcej jest jej w kłączach -  glikozyd ten łatwo się rozkłada na glukozę i toksyczną protoanemoninę  pod wpływem enzymu ranunkulazy  podczas suszenia lub przy zniszczeniu tkanek (np. przy zrywaniu, rozcieraniu lub żuciu rośliny). Protoanemonina to lakton o gorzkim i piekącym smaku i ostrym zapachu. Wykazuje bardzo silne działanie drażniące błony śluzowe i skórę.


W wyniku kontaktu z rozgniecioną rośliną lub z jej sokiem na skórze pojawia się zaczerwienienie i obrzęk, piekący ból i pęcherze. Dłuższy kontakt prowadzi do rozpadu tkanki . Niebezpieczne może być potarcie oczu lub ust nieumytą dłonią po zrywaniu kwiatów, zwłaszcza w przypadku dzieci – powstać mogą dokuczliwe stany zapalne. Może więc jednak najlepiej podziwiać ich piękno w naturze ...