Niełatwo jest wybrać przykłady najlepsze spośród doskonałych w ogromnym bogactwie zasobów turystycznych Mosznej - nie mniej trudno opracować ścisłe kryteria, wg. których można byłoby dokonać właściwej preselekcji oraz ich ostatecznego wyboru.
Jakim kluczem otworzyć przed odwiedzającymi drzwi tego wiekowego skarbca ? Dla większości osób odwiedzających Moszną, to co pozostaje niezatartym wspomnieniem, mieści się w kategoriach głęboko zakodowanej w ludzkiej duszy impresji, zespołu niezwykle pozytywnych, delikatnych i harmonijnych doznań, wrażeń odbieranych w kontakcie z niepowtarzalnym otoczeniem przyrody.
Lato, to okres intensywnego wysiłku, wzrostu i rozkwitu dojrzewających roślin aż do wysypu pierwszych, dojrzałych nasion. Z barw, dominują wkoło odcienie bieli, błękitu, fioletu, czerwieni, żółci oraz wszechobecnej zieleni - nie znajdziemy wokół siebie lepszych przykładów mistrzowsko zestawionych, barwnych kompozycji, niż naturalnie "utkane" kobierce i szpalery kwiatów.
Cykoria podróżnik (Cichorium intybus L.) – gatunek należący do rodziny astrowatych. Rodzimy obszar jego występowania to znaczna część Europy, Azji, Algieria i Tunezja w Afryce Północnej, ale rozprzestrzenił się także gdzieniegdzie poza tym obszarem. W Polskiej florze nie jest gatunkiem rodzimego pochodzenia, lecz tzw. archeofitem, pospolicie występującym na całym obszarze kraju. Jest rośliną leczniczą ( schorzenia gastryczne) oraz surowcem (korzeń) do produkcji kawy oraz wykorzystywana w ogrodnictwie do wczesnego "pędzenia" zawiązków liści do chwili zawiązania ( ok. 15 cm długości) "tulipanowych" główek. Dojeżdżając do Mosznej spotykamy ją po obydwu stronach trasy409, można powiedzieć, że jest niezwykle charakterystycznym żywym logo, każdego podróżnika, a więc również turysty.
Bodziszek łąkowy (Geranium pratense) – roślina wieloletnia, należący do rodziny bodziszkowatych. Rodzimym obszarem jego występowania jest Europa i Azja, ale rozprzestrzeniony jest też poza obszarem swojego naturalnego występowania i uprawiany jest w wielu krajach świata. W Polsce roślina średnio pospolita na całym niżu, częściej występuje na południu.
Kwitnie od czerwca do września - jest rośliną samosiewną. Kwiaty bodziszka wykonują swoiste ruchy; W pączku są pochylone w dół, podczas kwitnienia ich szypułka się wyprostowuje, po zapyleniu skręca w dół, a w czasie dojrzewania nasion znów wyprostowuje się.
Po dojrzeniu nasion, ości poszczególnych pięciu owocolistków, budujących rozłupnię, gwałtownie wyprostowują się do góry, wyrzucając nasiona.
W Mosznej często spotykany na obrzeżach lasu, linii kolejowej, np. w sąsiedztwie przystanku autobusowego.
Dzwonek pokrzywolistny (Campanula trachelium L.) – gatunek rośliny z rodziny dzwonkowatychPochodzi z obszarów Eurazji o łagodnym, umiarkowanym klimacie oraz z Afryki Północnej . Rozprzestrzenił się także w USA i Kanadzie. W Polsce pospolity, od niżu po niższe partie gór.
W Mosznej często spotykany w prześwietlonych drzewostanach, na obrzeżach lasu i w parku.
Żywokost lekarski (Symphytum officinale L.), zwyczajowo nazywany także kosztywałem – roślina wieloletnia należący do rodziny ogórecznikowatych. Występuje w Europie, z wyjątkiem południowych krańców, w środkowej Azji, na Syberii, w Azji Mniejszej. Zawleczony do Ameryki Północnej. W Polsce jest rośliną pospolitą na terenie całego kraju.
W Mosznej często spotykanu na łąkach śródleśnych, nieużytkach, w sąsiedztwie zadrzewień i w parku.
Roślina bardzo dekoracyjna, niezwykle trwała, bywa uprawiana jako roślina ozdobna.
Przegorzan kulisty - Przegorzan (Echinops L.) – roślina z rodziny astrowatych, która obejmuje około 70 gatunków, występujących w Euroazji i północnej Afryce. Gatunkiem typowym jest Echinops sphaerocephalus L. Okazała bylina pochodzi z południa Europy. Jej sztywne, pokryte białym filcem pędy osiągają wysokość około 100 cm.
Ostowate liście przegorzana pospolitego są z wierzchu zielone od spodu natomiast mają srebrzystą barwę. Kuliste kwiatostany o średnicy 2-4 cm, wybarwiają się na kolor stalowo-niebieski już przed kwitnieniem, które przypada na lipiec - wrzesień. Jest rośliną miododajną stąd sporo na kwiatach os, pszczół, trzmieli. Po przekwitnięciu kwiatostany usuwamy z uwagi na możliwy samosiew. Wymaga gleby luźnej, przepuszczalnej, piaszczystej, dobrze rośnie nawet na żwirowym podłożu, stawia tylko jeden warunek gleby powinny zawierać sporo wapnia. Stanowisko suche, słoneczne. Niestety w czasie utrzymujących się długo upałów dolne liście obsychają, co wygląda nieciekawie. Dlatego jeśli rośnie tak, że to widać należy zdecydować się na podlewanie. To już koniec lata i na zdjęciu widać pełnię fazy dojrzewających nasion. Przegorzan pojawił się w Mosznej za sprawą miejscowych pszczelarzy, którzy z niezwykłą pasją wspierali ekspansję tego gatunku na terenach miejscowych nieużytków oraz obrzeży lasu.
Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis) – gatunek należący do rodziny wiesiołkowatych. W Polsce pospolity, prawdopodobnie kenofit , którego miejscem pochodzenia jest Ameryka Północna. Prawdopodobnie do Europy został zawleczony na początku XVII w.Roślina dwuletnia. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Przedprątne kwiaty otwierają się dopiero wieczorem i są zapylane przez ćmy. Słupki dojrzewają dopiero po 24 godzinach od dojrzenia pręcików.
Jest to jeden z mechanizmów zabezpieczających przed niekorzystnym dla rośliny samozapyleniem. Kwiaty mają intensywny, przyjemny zapach. Siedlisko: siedliska ruderalne; przydroża, nasypy kolejowe, także brzegi rzek. Roślina światłolubna. W Mosznej spotykana na obrzeżach lasu i nieużytkach, poboczach dróg oraz uprawiana w ogródkach.
Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis L.) – roślina wieloletnia należący do rodziny goździkowatych. Naturalny obszar jej występowania to Europa, Azja i Afryka Północna, ale roślina rozprzestrzeniła sie także w innych rejonach świata. W Polsce jest pospolita na niżu, jest również uprawiana.
Kwiaty wieczorem wydzielają zapach zwabiając motyle nocne - ćmy, które je zapylają . Kwitną od czerwca do września. Nasiona rozsiewane są przez wiatr. Roślina trująca. Duże dawki saponin zawartych w kłączach i korzeniach mydlnicy po doustnym spożyciu drażnią żoładek i jelita, powodują wymioty i biegunki . Nie wolno też okładać ran preparatami z mydlnicy.
Zwierzęta nie jedzą tej rośliny – jest dla nich również trująca.
Goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) – roślina wieloletnia z rodziny goździkowatych. Występuje w środkowej, wschodniej i południowej Europie, oraz w Turcji. W Polsce występuje głównie na niżu i w niższych partiach gór -i jest dość pospolity w naturalnym środowisku. W wielu krajach, także w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Status gatunku we florze Polski : gatunek rodzimy (zadomowiony). W Mosznej niezbyt często spotykany, chociaż można trafić na niewielkie skupiska tych prześlicznych filigranowych kwiatów na ubogich, żwirowych obrzeżach lasu i zadrzewień.
Jeżyna popielica (popielica, j. sinojagodowa) Rubus caesius L. – roślina z rodziny różowatych. Występuje w strefie klimatu umiarkowanego w Euroazji. W Polsce jest pospolity .W Mosznej pospolita na obrzeżach lasu, nieużytkach oraz prześwietlonych fragmentach parku i wśród zadrzewień. Pestkowiec (jagoda pozorna, jagoda), zrośnięte owocki tworzą nibyowoc, nazywany jeżyną. W przeciwieństwie do maliny pełny, gdyż odpada z częścią go dna kwiatowego. Podobnie jak pędy owoc niebieskawo oszroniony (stąd nazwa gatunkowa : popielica od popielatego koloru owoców), kwaśny.
Roślina lecznicza - ma podobne własności lecznicze, jak jeżyna fałdowana. Surowcem zielarskim jest liść
-Folium Rubi caesii . Liście medycyna ludowa wykorzystuje jako środek ściągający i przeciwbiegunkowy.
"owoc" – Fructus rubi caesii. Liście zawierają garbniki flawonoidy, kwasy organiczne i witaminę"C".
Suszone owoce wykorzystuje się podobnie jak owoce maliny w stanach podgorączkowych.
Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria L.) – roślina wieloletnia z rodziny krwawnicowatych - jeden z kilku występujących w Polsce. Jest pospolity na siedliskach wilgotnych.
Uprawiana w ogródkach wodnych jako bardzo dekoracyjny element brzegów zbiornika i próchnicznych rabatach. Rozmnaża się ją przez podział korzeni i sadzonki pędowe oraz wysiew nasion. Lubi stanowiska słoneczne nad brzegami wód lub na wilgotnych rabatach.
Surowcem zielarskim jest ziele Herba Salicariae. Zawiera alkaloid kriogeninę i glikozyd salikarynę . Zawiera też garbniki, w związku z tym wykazuje działanie ściągające. Działanie: przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i rozszerzające naczynia krwionośne
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny dziurawcowatych. Występuje naturalnie w Europie, zachodniej Azji, północnej Afryce. W Polsce pospolity.
W Mosznej bardzo często spotykany wzdłuż dróg polnych,i na obrzeżach lasu, łąk i parku.
Roślina lecznicza – jedno z najbardziej znanych ziół, szeroko stosowane w ziołolecznictwie
Nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis L.) – gatunek rośliny wieloletniejn, należący do rodziny astrowatych. Nazwa ludowa: "Drzewko Matki Boskiej". Pochodzi z wschodniej części Ameryki Północnej. Jako uciekinier z upraw rozprzestrzenił się w Europie.
W Polsce rośnie na większości terytorium na siedliskach naturalnych i synantropijnych. Prawdopodobnie rozprzestrzeniła się z uprawy roślin ozdobnych, doskonale aklimatyzuje się i zaczyna nawet wypierać gatunki rodzime. Jest rośliną miododajną. Kwitnie od lipca do sierpnia. Nasiona rozsiewane przez wiatr. Roślina trująca, Podobnie jak jest rośliną szkodliwą dla bydła domowego. Stosowana w odpowiednich dawkach posiada też podobne właściwości lecznicze.
Pięciornik rozłogowy (Potentilla reptans L.) – gatunek rośliny z rodziny różowatych (Rosaceae Juss.). Rośnie dziko w Europie, Afryce Północnej i Azji, rozprzestrzenił się również gdzieniegdzie poza obszary swojego rodzimego występowania. W Polsce jest bardzo pospolity na całym obszarze.
W Mosznej często spotykany na obrzeżach dróg polnych i zadrzewień, w obrębie gospodarskich zabudowań, na poboczach dróg.
Tworzy mieszańce z pięciornikiem rozścielonym.
Poziewnik szorstki (Galeopsis tetrahit L.) – roślina jednoroczna z rodziny jasnotowatych. Występuje w Europie i północnej części Azji. W Polsce jest bardzo pospolity na terenie całego kraju.
W Mosznej roślina często spotykana nawet w cienistym podszycie parkowym i leśnym.
Występuje masowo, tworząc zwarte kępy wokół zadrzewień śródpolnych, na brzegach rowów oraz obrzeżach pól i lasu.
Roślina lecznicza
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) –gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Występuje w całej Europie i na obszarach Azji o umiarkowanym klimacie. Rozprzestrzenił się także gdzieniegdzie poza tym obszarem. W Polsce jest gatunkiem pospolitym. W Mosznej wyjątkowo często spotykany na poboczach dróg polnych, nieużytkach oraz przydrożnych rowach. Jest gatunkiem ekspansywnym i rozrasta się nieograniczenie, z tego też względu należy w ogrodzie kontrolować jej rozwój.
Nie ma specjalnych wymagań, ale preferuje słoneczne stanowiska i przepuszczalne, suche gleby
ROŚLINA LECZNICZA