Margaretki, piwonie, floksy, nagietki a nawet dzikie róże ...

                 

      ... zawsze znajdą miejsce w ogrodzie Pani  Anny SZENDZIELARZ z Mosznej, chociaż przejeżdżając samochodem zaznaczą swoją obecność zaledwie barwną smugą pomiędzy sztachetami. Warto jednak na chwilę zatrzymać się podczas spaceru i zajrzeć do tego ogrodu, położonego tuż przy skrzyżowaniu ulicy Wiejskiej z główną, prudnicką trasą.

Często dokonujemy wyborów, pomiędzy ...           ( ...   dodatkowe zdjęcia z dnia 07.08.2011r. )

 

... standaryzowanym poczuciem estetyki  a   niepowtarzalną, zawsze oryginalną inspirację twórczą natury.

              Coraz bardziej powszechne staje się "skatalogowane" poczucie estetyki, oparte na powtarzalnych wzorach, zasugerowanych masową reklamą przez producentów roślin oraz stałych elementów dekoracyjnych wyposażenia ogrodów. Naturę roślin naginamy do granic wytrzymałości, promując bardzo często jako atrakcje egzemplarze zwichrowane genetycznie o ponadnaturalnych kształtach.  Im więcej udziwnień, tym bardziej, w opinii właściciela, jego ogród zyskuje na atrakcyjności.

             Programy komputerowe wycinają i sklejają tę układankę na tysiące sposobów, by sprawiać wrażenie, iż tworzone kompozycje są za każdym razem nowe, odkrywcze, chociaż stanowią cały czas
kopię, uproszczonych identycznie przyciętych i dokładnie dopasowanych puzzli.
                 

Czasami jeszcze udaje się  spotkać ogrody naturalne o charakterze kwiecistej łąki z zestawem roślin, które niezmiennie od tysięcy lat zdobią tę okolicę i  stanowią autentyczne, harmonijne, trwałe i niezwykłe, plastyczne tło w otoczeniu każdego domu. Te wyszukane,  już dosyć rzadkie i niezwykle cenne dowody zdrowego poczucia estetyki, można jeszcze zauważyć u osób starszego pokolenia, ukształtowane przez całe ich  życie,  spędzone w otoczeniu natury.  Uformowała ona w nich wyjątkową wrażliwość na piękno, zdolność jego postrzegania, poprawnej oceny  oraz  radosnego przeżywania jego bliskiego sąsiedztwa .

Dodajemy uzupełniający materiał fotograficzny z ogródka p. Anny

( zdjęcia wykonano w  niedzielę 07. sierpnia 2011r. )      

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ...