Właściciel i pomysłodawca tej niezwykłej formy architektonicznej, zdecydowanie zastrzega, że inspiracją dla jej zastosowania w żadnym wypadku nie była architektura pałacu w Mosznej, chociaż wydaje się bardzo prawdopodobne, że zarówno jego bogata wyobraźnia, podobnie jak i hrabiego sprzed ponad 100. lat, poruszały się w bardzo podobnie uformowanej plastycznie i duchowo przestrzeni, przez trwałe przywiązanie do własnego kawałka ziemi, otoczenia przyrody, pól i lasów, krajobrazu, obyczajów, tradycji i kultury...
Właścicielem budynku jest p. Otto PATRZEK, którego rodzina od pokoleń zamieszkuje tę okolicę, natomiast prezentowany obiekt znajduje się w Pogórzu, za lasem "Nogiel", niemal na samej granicy z Rzymkowicami.
Budynek pełni funkcję kwatery oraz stanowi punkt centralny gospodarstwa agroturystycznego, w skład którego wchodzą również zarybione stawy w pobliskim lesie oraz znajdujące się w ich pobliżu miejsca parkingowe, pole namiotowe, miejsce do grillowania oraz budynek gospodarczy.
Łowienie ryb może być dla gości dodatkową przyjemnością, ale wyłącznie z własną wędką. Gospodarz jest również myśliwym, a więc nietrudno namówić go również na przygotowanie imprezy towarzyskiej ze smakowicie przygotowanym, pieczonym dzikiem.
Do dyspozycji gości przeznaczył gospodarz 5 pokoi, co umożliwia zakwaterowanie nawet 15. osób.
Poziom usług jest, jak na warunki wiejskie, bardzo wysoki. Podczas pobytu istnieje również możliwość przygotowywania sobie posiłków we własnym zakresie, co umożliwia dostęp do odrębnej, w pełni wyposażonej kuchni. Koszty pobytu każdorazowo należy uzgadniać z właścicielem - w lipcu 2011r. nie przekraczały one 50 PLN za pojedynczą dobę pobytu ( bez wyżywienia ) oraz 40,- PLN za dobę, przy pobycie do 2. tygodni.
KONTAKT
Pan Otto PATRZEK
POGÓRZE 24
48-220 ŁĄCZNIK
tel. kom .: 604 85 96 73, stacjonarny : 77 437 54 92.
DODATKOWE INFORMACJE O TERENACH REKREACYJNYCH "DZIKIEGO RAJU"
Warto również przyjrzeć się bliżej niezwykłym pomysłom na wykorzystanie obszaru wokół stawów rybnych, położonych na obrzeżu pobliskiego, bukowo - dębowego lasu Nogiel, których właścicielem jest również p. Otto Patrzek. To z jego inicjatywy powstała niezwykle prosta, estetyczna i funkcjonalna forma zagospodarowania tego terenu, którą wyróżnia wyjątkowa specyfika, typowa dla obiektów żywych, " z duszą", rozwojowych i niestandardowych, jedynych w swoim rodzaju i niepowtarzalnych o własnym, szczególnym charakterze.
Zaskakuje już sam klimat wywoływany dostojną i tajemniczą scenerią leśnego starodrzewia, przez które przebiega droga prowadząca do stawów.
Na skraju lasu, przez gęstwinę liści można już zauważyć pierwsze elementy zabudowań w otoczeniu stawów, zasilanych czystą wodą z leśnego strumienia, zasilanego wodą źródlaną z terenu dawnych stawów ( obecnie gruntów rolnych ), położonych pod Korfantowem, o lokalnej nazwie Jarówka.
Pozostaje jeszcze do przebycia krótki odcinek polnej drogi na granicy posiadłości, gęsto obsadzonej jarzębiną i sumakiem, który jesienią wybarwia swe liście całą gamą odcieni żółci i czerwieni, natomiast już w lipcu czerwieni się i dojrzewa jarzębina.
Brama wjazdowa na teren stawów, ozdobiona motywami łowieckimi oraz tablica informacyjna z lokalną mapą obejmującą obszar Borów Niemodlińskich. Zaznaczono na niej również główne, przejezdne szlaki leśne.
Chatka, tuż za wjazdem, wtopiona w otaczającą zieleń, podkreślona, równo przystrzyżonym trawnikiem.
W pobliżu miejsc parkingowych przygotowano również huśtawki dla dzieci. Już niedługo pojawi się w tym miejscu również piaskownica oraz zjeżdżalnia, utrzymane w tej samej formie estetycznej.
Położony centralnie domek letniskowy, z częścią mieszkalną, pełni również funkcje gospodarcze.
Ognisko z podnoszonym rusztem do pieczenia oraz stanowisko przeznaczone do wygodnego i higienicznego przygotowywania posiłków.
To w tym stawie złowiono największe ryby : tołpygę o wadze 45 kg. oraz szczupaka o 115. cm długości. Problemem w hodowli ryb są jednak liczne wydry, które morderczo i bezlitośnie redukują ich ilość. Staw, z uwagi na zmienną głębokość ( przekraczającą miejscami 5 m. ), nigdy nie był odławiany " do dna ", stąd zawsze istnieje szansa na spotkanie z wyjątkowym, wieloletnim i dorodnym okazem ryby.
Zbliżenie na wyspę, na którą można również dopłynąć rowerem wodnym.
Na niewielkich rozlewiskach wokół stawów spotykamy niezwykle bujną roślinność oraz ( w lipcu ) żółto kwitnące, ogrodowe byliny, które jak widać, wyjątkowo upodobały sobie ten teren.
Stara beczka do gnojowicy, tzw. "bela", kapitalnie wpisuje się w estetykę otoczenia ( jest również stary wóz konny ).
Mostek na wyspę.
Najstarsze pomieszczenie mieszkalne, w którym również obecnie mogą zamieszkać dwie osoby.
Miejsce na ognisko z rusztem, tuż nad samym brzegiem stawu.
Poniżej przykłady doskonale spreparowanych zwierząt, stanowiących stały wystrój Dzikiego Raju.
Borsuk z Borów Niemodlińskich.
Lis z pochwyconą nad stawem kaczką.
Lis porywający bażancią kurę z gniazda.
Wyłaniający się z przybrzeżnych trzcin dzik wzbudza respekt ...
... szczególnie, gdy z bliska obejrzymy jego wyostrzone kły ( szable i fajki ).
Wieloletnie narośla (obrzęki) brzozowe, tzw. "CZECZOTA", niezwykle cenna jako surowiec okleinowy w meblarstwie. Prezentowany w Dzikim Raju egzemplarz jest wyjątkowo okazały.
Jeśli celem naszych rodzinnych ( i nie tylko ) wycieczek jest naturalna chęć kontaktu z przyrodą, aktywnego wypoczynku, zaliczenia ( np. wędkarskiego ) sukcesu oraz spotkania się z sympatycznymi i życzliwymi ludźmi, to serdecznie zapraszamy do Dzikiego Raju.
Z Mosznej, to zaledwie ok. 12 km ( zależnie od wybranej trasy ). Dysponujemy bardzo bogatą gamą rowerów dla całej rodziny - przejazd rowerem z Mosznej do Dzikiego Raju, to zaledwie ok. 40 minut.
Tel. 77 466 84 62, lub 506 17 39 93, e-mail : dublet@wp.pl