Właściciel i pomysłodawca tej niezwykłej formy architektonicznej, zdecydowanie zastrzega, że inspiracją dla jej zastosowania w żadnym wypadku nie była architektura pałacu w Mosznej, chociaż wydaje się bardzo prawdopodobne, że zarówno jego bogata  wyobraźnia, podobnie jak i hrabiego sprzed ponad 100. lat, poruszały się w bardzo podobnie uformowanej plastycznie i duchowo przestrzeni, przez trwałe przywiązanie do własnego kawałka ziemi, otoczenia przyrody, pól i lasów, krajobrazu, obyczajów, tradycji i kultury...  

Właścicielem budynku jest p. Otto PATRZEK, którego rodzina od pokoleń zamieszkuje tę okolicę, natomiast prezentowany obiekt znajduje się w Pogórzu, za lasem "Nogiel", niemal na samej granicy z Rzymkowicami.

Budynek pełni funkcję kwatery oraz stanowi punkt centralny gospodarstwa agroturystycznego, w skład którego wchodzą również zarybione stawy w pobliskim lesie oraz znajdujące się w ich pobliżu miejsca parkingowe, pole namiotowe, miejsce do grillowania oraz budynek gospodarczy.

Łowienie ryb może być dla gości dodatkową przyjemnością, ale wyłącznie z własną wędką. Gospodarz jest również myśliwym, a więc nietrudno namówić go również na przygotowanie imprezy towarzyskiej  ze smakowicie  przygotowanym,  pieczonym dzikiem.

Do dyspozycji gości przeznaczył gospodarz 5 pokoi, co umożliwia zakwaterowanie nawet 15. osób.

Poziom usług jest, jak na warunki wiejskie, bardzo wysoki. Podczas pobytu istnieje również  możliwość przygotowywania sobie posiłków we własnym zakresie, co umożliwia dostęp do odrębnej, w pełni wyposażonej  kuchni. Koszty pobytu każdorazowo należy uzgadniać z właścicielem - w lipcu 2011r. nie przekraczały one 50 PLN za pojedynczą dobę pobytu ( bez wyżywienia ) oraz 40,- PLN za dobę, przy pobycie do 2. tygodni.

KONTAKT 

Pan Otto  PATRZEK

POGÓRZE  24

48-220  ŁĄCZNIK

tel. kom .:  604 85 96 73,  stacjonarny : 77 437 54 92.

 

DODATKOWE INFORMACJE O TERENACH REKREACYJNYCH  "DZIKIEGO RAJU" 

 Warto również przyjrzeć się bliżej niezwykłym pomysłom na wykorzystanie obszaru wokół stawów rybnych, położonych na obrzeżu  pobliskiego, bukowo - dębowego  lasu Nogiel, których właścicielem  jest również p. Otto Patrzek. To z jego inicjatywy powstała niezwykle prosta, estetyczna i funkcjonalna forma zagospodarowania tego terenu, którą wyróżnia  wyjątkowa specyfika,  typowa dla obiektów żywych, " z duszą",  rozwojowych i niestandardowych,  jedynych w swoim rodzaju  i  niepowtarzalnych  o  własnym, szczególnym  charakterze.

 

Zaskakuje już sam klimat wywoływany  dostojną i tajemniczą scenerią leśnego starodrzewia, przez które przebiega droga prowadząca do stawów.

Na skraju lasu, przez gęstwinę liści można już zauważyć pierwsze elementy zabudowań w otoczeniu stawów, zasilanych czystą wodą z leśnego strumienia, zasilanego wodą źródlaną z  terenu dawnych stawów ( obecnie gruntów rolnych ), położonych pod Korfantowem, o lokalnej nazwie Jarówka.

Pozostaje jeszcze do przebycia krótki odcinek polnej drogi na granicy posiadłości, gęsto obsadzonej jarzębiną i sumakiem, który jesienią wybarwia swe liście całą gamą odcieni żółci i czerwieni, natomiast już  w lipcu czerwieni się i dojrzewa jarzębina.

Brama wjazdowa na teren stawów, ozdobiona motywami łowieckimi oraz tablica informacyjna z lokalną mapą obejmującą obszar Borów Niemodlińskich. Zaznaczono na niej również główne, przejezdne szlaki leśne.

Chatka, tuż za wjazdem, wtopiona w otaczającą zieleń, podkreślona, równo przystrzyżonym trawnikiem.

W pobliżu miejsc parkingowych przygotowano również huśtawki dla dzieci. Już niedługo pojawi się w tym miejscu również piaskownica oraz zjeżdżalnia, utrzymane w tej samej formie estetycznej.

Położony centralnie domek letniskowy, z częścią mieszkalną, pełni również funkcje gospodarcze.

Ognisko z podnoszonym rusztem do pieczenia oraz stanowisko przeznaczone do wygodnego i higienicznego  przygotowywania  posiłków.

 To w tym stawie złowiono największe ryby : tołpygę o wadze 45 kg. oraz szczupaka o 115. cm długości. Problemem w hodowli ryb są jednak liczne wydry, które morderczo i bezlitośnie redukują ich ilość. Staw, z uwagi na zmienną głębokość ( przekraczającą miejscami 5 m. ), nigdy nie był odławiany " do dna ", stąd zawsze istnieje szansa na spotkanie z wyjątkowym, wieloletnim i dorodnym okazem ryby.

Zbliżenie na wyspę, na którą można również dopłynąć rowerem wodnym.

Na niewielkich rozlewiskach wokół stawów spotykamy niezwykle bujną roślinność oraz ( w lipcu ) żółto kwitnące, ogrodowe byliny, które jak widać, wyjątkowo upodobały sobie ten teren.

Stara beczka do gnojowicy, tzw. "bela", kapitalnie wpisuje się w estetykę otoczenia ( jest również stary wóz konny ).

Mostek na wyspę.

Najstarsze pomieszczenie mieszkalne, w którym również  obecnie mogą zamieszkać dwie osoby.  

Miejsce na ognisko z rusztem, tuż nad samym brzegiem stawu.

Poniżej przykłady doskonale spreparowanych zwierząt, stanowiących  stały wystrój Dzikiego Raju.

Borsuk z Borów Niemodlińskich.

Lis z pochwyconą nad stawem kaczką.

Lis porywający bażancią kurę z gniazda.

Wyłaniający się z przybrzeżnych trzcin dzik wzbudza respekt ...

... szczególnie, gdy z bliska obejrzymy jego wyostrzone kły ( szable i fajki ).

Wieloletnie narośla (obrzęki) brzozowe, tzw. "CZECZOTA", niezwykle cenna jako surowiec okleinowy w meblarstwie.  Prezentowany w Dzikim Raju egzemplarz jest  wyjątkowo okazały.

Jeśli celem naszych rodzinnych ( i nie tylko ) wycieczek jest naturalna chęć kontaktu z przyrodą, aktywnego wypoczynku, zaliczenia ( np. wędkarskiego ) sukcesu oraz spotkania się z sympatycznymi i życzliwymi ludźmi, to serdecznie zapraszamy do Dzikiego Raju.

Z Mosznej, to zaledwie ok. 12 km  ( zależnie od wybranej trasy ). Dysponujemy bardzo bogatą gamą rowerów dla całej rodziny - przejazd rowerem z Mosznej do Dzikiego Raju, to zaledwie ok. 40 minut.

Tel. 77 466 84 62, lub 506 17 39 93,  e-mail :  dublet@wp.pl