Kolejne sukcesy wędkarskie zaliczył p. Krzysztof Malec z Mosznej, uzyskując II lokatę i Srebrny Puchar Prezesa Koła Wędkarskiego PZW w Strzeleczkach oraz wyjątkowy wynik podczas wędkowania na starym korycie Odry w Mechnicach, w dniach 23-24 lipca2011r.

Ryb złowionych było wiele więcej, ale  zaprezentujemy tutaj tylko te, najbardziej dorodne -  szczupaki (76 i 62 cm oraz ... 

... nie mniej imponujących rozmiarów, leszcze. Nie pierwszy raz w rękach p. Krzysztofa widzimy podobne ryby, gdyż oprócz posiadania swoistego szczęścia,  jest przede wszystkim świetnym w swej branży fachowcem. Dlatego też spore, praktyczne doświadczenie w łowieniu ryb, połączone z szeroką wiedzą teoretyczną muszą w konsekwencji przynosić akurat takie, jak widać, a nie inne efekty.

Może wpływ na wynik połowu miało również "osprzętowienie" wędkarza oraz przeprowadzona ostatnio wymiana wędek.

 Leszcze dosyć często wpadają do podbieraka p. Krzysztofa, stąd może ich obecność nie wywołuje już u niego aż tak wielkich emocji jak szczupaki, na które każdego  roku czeka z wielkim zainteresowaniem oraz ... pewnym niepokojem. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Będą brały, czy ... spały ?

Satysfakcja,  jak widać, przeogromna ...

Szczupak pospolity (Esox lucius) – szeroko rozprzestrzeniona, drapieżna ryba z rodziny szczupakowatych  (Esocidae). Jej  zasięg występowania jest największym naturalnym zasięgiem ryb wyłącznie słodkowodnych. Co do faktu, że mamy tu do czynienia z groźnym drapieżnikiem, po obejrzeniu tego zdjęcia, nikt już chyba nie będzie miał wątpliwości.

Osiąga długość do 1,5 m i masę do około 10 kg. Okazy ponad 15–20 kg są rzadkie. Notowany rekord masy wynosił 35 kg. Ciało szczupaka pospolitego jest spłaszczone, opływowe. Głowa wydłużona, ze zwężającymi się szczękami i bardzo szerokim spłaszczonym pyskiem. Zęby szczupaka na żuchwie są skierowane do środka i bardzo ostre, szczęka jest ich pozbawiona. Ponadto liczne zęby występują na kości podniebiennej, kościach międzyszczękowych, lemieszu, kości gnykowej oraz łukach skrzelowych. 

Jest świetnie przystosowany do życia wodnego drapieżnika, normalnie nie jest aktywnym myśliwym, choć zalicza się do najbardziej drapieżnych ryb. Czyha w ukryciu między roślinami wodnymi i czeka na przepływającą zdobycz. Większe osobniki mogą aktywnie gonić nawet  ławice ryb (na przykład śledzi) w  strefie   dużych jezior albo Bałtyku. Szczupak wybiera ryby często występujące w jego ekosystemie i dostatecznie duże, "żeby były warte wysiłku”. Wśród szczupaków częstym zjawiskiem jest kanibalizm.

W okresie tarła często spotyka się szczupaki w Mosznej również w okolicznych rowach melioracyjnych, gdzie w marcu i kwietniu, na zarośniętych płyciznach  i zalanych łąkach samice składają ikrę. Ikra jest bardzo drobna i przytwierdzana do roślinności wodnej. Wylęg następuje po 12–15 dniach.

Panu Krzysztofowi życzymy dalszych sukcesów !