Pan Stanisław FRĄTCZAK,  emerytowany agronom Państwowej Stadniny Koni Moszna, już od ponad 40. lat zajmuje się pszczelarstwem we własnej pasiece, którą ulokował  nieopodal pałacu,  na niezwykle cennych przyrodniczo i naturalnie ukształtowanych obrzeżach starodrzewia, zabytkowego parku w Mosznej.

Drzewostany są przebogate gatunkowo, stąd nigdy nie zabraknie w nich wiosną kwitnących wierzb i klonów a latem ( dosłownie )  "morza kwiatów" akacji i lip, którymi hrabia obsadzał nie tylko aleje, ale stanowiły one również wartościową domieszkę w litym drzewostanie parkowym oraz okolicznych lasach. To wyjątkowo bogate i rzadko spotykane urozmaicenie gatunkowe sprawia, że ...

... pożytek pszczeli,  pochodzący z tego terenu, posiada wyjątkową wartość.  Miód sprzedawany bywa bezpośrednio z pasieki, lub na pasażu prowadzącym do pałacu.

Oferta jest bardzo szeroka, ale najlepiej dokonywać zakupów w pełni sezonu oraz w okresie kwitnienia poszczególnych gatunków miododajnych roślin. Nieszczęściem dla pszczół okazują się często niefachowo przeprowadzane w okolicy opryski rzepaku oraz chwastów, co powoduje masowe wymieranie pszczelich rodzin. 

Pasieka p. Frątczaka składa się z  50. uli, z których ponad 40 stanowią ule w pełni "produkcyjne".

Ule ustawione w rzędach sprawiają imponujące wrażenie, tym bardziej, że wzbogaca je wyjątkowa kolorystyka, ...

... podkreślana przez  ostro operujące na parkowej  polanie poranne słońce.

Spore zagrożeniem dla pszczół nadal jest warroza - schorzenie pasożytnicze powodowane przez roztocza - czasami możliwe do zaobserwowania jako jaśniejsze pęcherzyki,  podczepione do odwłoka pszczoły.

We wnętrzu ula znajduje się pojemnik z naturalnym, organicznym kwasem mrówkowym, który jest doskonałym środkiem do zwalczanie tej choroby.

Aby wśród takiej ilości pszczół "zachować twarz" dobrze jest korzystać ze sprawdzonych zabezpieczeń.

Ruchliwe, pracowite  mrowie pszczół na plastrze miodu, sprawia niesamowite wrażenie ...

... szczególnie, gdy przyjrzymy się z bliska .

Pan Stanisław twierdzi, że rytm życia, który narzuciły mu pszczoły oraz korzystanie z pszczelego pożytku, pozwalają mu na nadspodziewanie sprawne funkcjonować, pomimo dwóch przeżytych, groźnych zawałów serca.

Miód, szczególnie ten pozyskiwany w sprawdzonych, naturalnych warunkach,  posiada nadzwyczaj korzystne właściwości odżywcze i lecznicze, jednakże  z pewną wyraźnie  zróżnicowaną specyfiką,  typową dla każdego terminu zbioru..

Dlatego, podczas jego zakupów, przy tak szerokiej ofercie "Słodkiej Pani",  mamy niełatwy wybór...

... jednakże ostatecznie wyraźnie widać, że obydwie strony są z dokonanej transakcji bardzo zadowolone. Miód z pasieki p. Frątczaka jest zawsze czysty, świeży o własnej specyfice smakowej oraz niezwykle prostym do identyfikacji miejscem pochodzenia. Widać, że kupowany jest chętnie oraz bardzo często przez stałą grupę klientów.

Należy jeszcze dodać o możliwościach zakupu kitu pszczelego ( propolis ) oraz pierzgi ( pyłku pszczelego ), które bardzo powszechnie używa się w tzw. apiterapii, czyli w procesie leczeniu przy użyciu produktów pszczelich.