Tylko dobry duch Hrabiego potrafiłby z takim wyczuciem zestawić  plastyczne i harmonijne piękno parkowego starodrzewia z delikatnym i głębokim tłem pałacowej architektury, tworząc doskonały kontrapunkt dla porażająco  prymitywnej i tragicznej, inwestycyjnej katastrofy, tuż po przeciwległej stronie tego ujęcia. 

Odwiedzający to miejsce przeżywają autentyczny szok ...

... niewiele pozostało po genialnie uformowanym na dawnym stawie, cennym biotopie bagiennym.

W części południowej pozostała zaledwie resztka trzcinniczyska, które stara się z niezwykłym  trudem poprawnie dopełnić  i  zachować  estetyczną zwięzłość i  logikę,  tego tak bezmyślnie zniszczonego fragmentu pałacowo - parkowej kompozycji...

Tuż na obrzeżu ogrodowego tarasu urządzone zostało "organiczne śmietnisko", które zbezczeszcza wiekowy okaz dębu szypułkowego, oplecionego kwitnącym bluszczem, który w tej postaci był zawsze rośliną prawnie chronioną.

... nie tylko z tego powodu drzewa w lustrzanym odbiciu stawu, opływającego parkową  Wyspę  Wielkanocną ... stają na głowie.

Około stu metrów od tego czarującego zakątka zatopiono w stawie fundamenty pod makabryczną  inwestycję  -  blockhaus  dla nerwowo chorych.

Późne, popołudniowe słońce doświetla ciepłym złotem doświetla korony drzew, ogołocone  z liści ...

Rzut na Wyspę Wielkanocną  ( ... z prawej ).

W złotej poświacie prezentują się również  zimozielone pęki liści różaneczników.

...nierozdzielne.

Aleja lipowa, widziana z głębi parkowego starodrzewia,  również nabiera klimatu cichej, złotej uliczki.

Odnowiona pałacowa wieża z ogrodową, wiekową, okaleczoną przez wichury,  sosną wejmutką.

Barokowe zwieńczenie pilastrów ryzalitu wschodniego jest od kilku lat stale zagrożone rozpadem ...

... brzózka sprzed trzech lat ( jeszcze przed  remontem dachów )...

... zdjęcie wykonane latem tego roku  (2011),

... oraz w pełni zachodzącego, grudniowego słońca.

Powyższa, skrótowa,  " Brzózkowa  historia" w trzech odsłonach, odzwierciedla rzeczywisty stan zainteresowania pałacem przez obecnego użytkownika, którego zdolność postrzegania i poprawnej oceny rzeczywistości już  kilka lat  temu została ostatecznie wessana przez ... bagno stawu Hubertus,  jako kamień węgielny pod nową inwestycję.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet w grudniu, swobodnie  poruszać się  po terenie parku rowerem. Trzeba przyznać, że niewielu można tu spotkać o tej porze roku  turystów, ale ci, którzy już zdecydują się na przyjazd i pobyt,  naprawdę swej decyzji nie żałują.

Kompletny zestaw rowerów do stałej dyspozycji, pod telefonem, nr : 506 17 39 93   

                                                              zapraszamy !