.. czy więdną z zazdrości ?

Urok naszej miejscowości nigdy nie bywa zjawiskiem sezonowym i o każdej porze roku możemy się tu spotkać nie tylko z urodą przypisaną wprost do tego miejsca, ale również urodą odwiedzających Moszną gości. Może się również zdarzyć, że obydwa zjawiska wystąpią naraz, w tym samym czasie i ... w tym samym miejscu...

Zestawiając kształty kwiatów azalii z pałacową architekturą, bardzo łatwo odnajdziemy linie, które w pełni ze sobą harmonizują.

Niestety,  coraz trudniej będzie odnaleźć w posiadłości hrabiego miejsca jednocześnie, naturalnie urocze i zaciszne, dlatego zawsze warto podobne klimaty przywoływać, wskazywać, przypominać i zachęcać do ich osobistego i fascynującego przeżycia.

Staw Kalusznik (Kałużnik) od strony ścieżki na zapłociu wiejskich zabudowań.

Samotny kaczor. Kaczki zajmują się pilnowaniem i odchowywaniem swego, świeżo wyklutego, potomstwa.

Taniec synchroniczny. Łabędzie, niestety, pozostaną raczej w tym sezonie samotne.

Świeża zieleń lipowych liści.

W cieniu  parkowego starodrzewia kwitną jeszcze młode akacje...

... a na przypałacowym podjeździe, powoli przekwitają azalie, również te, najpóźniejsze odmiany.

Wrażenie niesamowite - dynamiczny przykład procesu przemijania.

A w ogrodach pałacowych trwa akurat sesja zdjęciowa w wypełnionym wodą basenie ...

... suknia bieli się obok basenu na murawie, a młoda pani, w welonie na głowie  ...  chlup, do wody ! Czyżby pan młody, obok,  ćwiczył ... rozgrzewkę, przed " sesją" ?

Ślubne stroje pozostały na brzegu, a gdzie podziała się  ich ... zawartość  ?

... biorą prysznic ?

Widać, że CTN oferuje bardzo szeroki zakres usług dla nowożeńców.

Czyżby ożyły nimfy leśne ( ... wodne ), zaklęte w układzie figuralnym u podstawy ogrodowego tarasu ? Na miejscu pana młodego warto byłoby się wcześniej dobrze zastanowić przed ryzykiem podobnego kontaktu.

W wieczornej scenerii, włączenie fontanny dodatkowo ożywia nie tylko pałacową architekturę ... ,

... ale również wyciszone, parkowe starodrzewie.

Wielobarwne różaneczniki, spod Wyspy Wielkanocnej, ujęte na pierwszym i drugim planie ( chociaż bez problemów można byłoby odnaleźć ujęcie, gdzie wystąpią również w odleglejszej perspektywie ).

U podstawy kwiatu można dostrzec rozwarte "koszyczki" po wysypie ubiegłorocznych nasion - wyprowadzenie nowego pokolenia z nasion, daje nieoczekiwane możliwości uzyskania egzemplarzy o różnych  kolorach, niekoniecznie odpowiadających barwie kwiatów z krzewu, gdzie zostały zebrane. W warunkach naturalnych,  samosiew nie występuje ze względu na sprzeczność interesów pokolenia dorosłego i kiełkujących nasion :  dorosłe rośliny wymagają kwaśnego podłoża, które sprzyja rozwojowi zgorzeli grzybowej, która natychmiast atakuje i niszczy dopiero co wskiełkowane z nasion, delikatne siewki.

Kwiaty różaneczników są wyjątkowo delikatne i w żadnym wypadku nie nadają się na kwiaty cięte, a tym bardziej ... "ułamane"  - niestety, masowe wpuszczenie do parku tysięcy ludzi, w sposób niezorganizowany,  coraz bardziej naraża krzewy na zniszczenie.

Najlepszą porą do odwiedzenia posiadłości hrabiego jest ranek i przedpołudnie  oraz późne godziny popołudniowe i wieczorne, warto w tym celu wybrać dni robocze - natomiast w dni wolne od pracy ( szczególnie w niedzielę ), bywa często bardzo tłoczno.

ZAPRASZAMY do parkowania "NA ZIELONYM", wypożyczenia rowerów ( szeroki wybór ) - przy naszej pomocy zobaczysz w Mosznej więcej, szybciej i taniej. Organizujemy również w Mosznej przejażdżki drezyną ( e-mail : dublet@wp.pl ).