Niedobór energetyczny spowodowany tegoroczną, niezwykle uciążliwą migracją ptaków z północnej Afryki, okazał się dla szpaków na tyle groźny, że natychmiast po przylocie,  zdecydowały się, odważnie i bez skrupułów, na podbieranie karmy sikorom i dzięciołom, aby tylko jak najszybciej zbilansować straty. Przylot opóźnił się ( co najmniej )  o miesiąc, lecz  pomimo tego, zaskoczenie musiało być przeogromne, gdyż wiosna okazała się tylko pustym zapisem w kalendarzu, a sprawdzone,  tradycyjne, stadne poszukiwanie resztek pokarmu na jałowych, podmarzniętych łąkach, nie mogło wystarczyć do zaspokojenia wzmożonego apetytu.

 Stąd konieczność sięgnięcia do żelaznych rezerw, przygotowanych dużo wcześniej pod zupełnie inną grupę  skrzydlatych konsumentów.  Wielkanocne opady śniegu jeszcze bardziej pogorszyły ich sytuację. Zimowe dokarmianie ptaków, to wyjątkowa i niepowtarzalna okazja do bliższej obserwacji występujących lokalnie gatunków oraz ich niezwykłych, sytuacyjnych zachowań ... a wiosenny szpak na plastrze słoniny bywa tutaj rzeczywiście zjawiskiem zupełnie wyjątkowym...

Bardzo sporadycznie, ale można już zaobserwować na gałęziach drzew, liniach energetycznych, pojedyncze, napuszone, tokujące szpaki, które próbują wydobywać z siebie pierwsze, zachęcające do figli i wyduszone z głębi, przytłumione, przemiennie modulowane delikatne świergoty i poskrzypujace basy.

Połyskujące piórka wyglądają imponująco, szczególnie w pełnym słońcu.

Objawy wyraźnie wyostrzonego apetytu.

W towarzystwie pospolitego wróbla.

"Hamowanie" w locie ... i zmiana warty.

 ...  dosiadanie słoninki.

Sikory niezbyt chętnie ustępują miejsca przy tak obfitej zastawie.

Dzięcioł pstry (duży) potrafi potężnym dziobem wyrywać spore kęsy i porównywalnie, drobna i skromna sikora modra, zaledwie podskubuje zapasy.

Kto tu rządzi ?

Pstry ustępuje pola.

Czyżby, tym razem zjawił się białoszyi ?

Zestaw rodzimych dzięciołów, spotykanych również w Mosznej ( ... łącznie z czarnym ).

Sikory na przelocie ... modra prowadzi !

Próbując ocenić sikorę po ... pazurkach, trzeba przyznać, że potrafi sprawiać wrażenie drapieżcy.

Tymczasem po sąsiedzku ...

Kucyk w sąsiedztwie z "końskim uporem" próbuje doszukać się pierwszych, zielonych źdźbeł trawy...

Tuż za płotem miałby większe szanse trafić na coś bardziej zielonego ( zdjęcia wykonano 30.03.2013r.)

Już następnego dnia, pierwsze symptomy wiosennego ożywienia,  przykryła 15. cm. warstwa śniegu.