2024.10.16  OSOBŁOGĘ UJARZMIĆ, czy OBŁASKAWIĆ ?

 

Woda = życie !  Nie da się sensownie, metodą  "kopiuj - wklej",  przenieść wprost środowiskowy  projekt sprzed ponad stu lat do czasów współczesnych, bez  dobrej znajomości przedmiotu sprawy i ( ... przynajmniej ) rzeczowej próby oceny celowości przedsięwzięcia. Szukanie wyłącznie sensacji i  puszczenie wodzy fantazji, to podejście zdecydowanie zbyt skromne i świadczy o ignorancji tematu, który zasługuje na poświęcenie mu znacznie większej uwagi. Na przykład, ani słowem nie wspomina się w nowych założeniach o możliwości zalania ujęć wody miejskich wodociągów, zlokalizowanych pośród łąk w bezpośrednim sąsiedztwie wieży ciśnień ( wybud. w latach : 1915-17 ). Temat spiętrzenia Osobłogi był znany również w latach 60. ub. w. Zakładano jednak, że tama powstanie w miejscu najmniejszego przewężeniu pradoliny Osobłogi i będzie jednocześnie fragmentem nowego połączenia drogowego ( ... skrótem )  między Steblowem ( ul. Wiejska, nowy cmentarz ) i Żywocicami ( ul. Krapkowicka ) oraz dalej, trasą 416 w kierunku Głogówka i Głubczyc, lub "betonówką" do Brożca i Walec ).


800_Osoboga_02.JPG

 

800_Osoboga_03.JPG

 800_Baza_01A.JPG

Szkic rozwiązania z lat 60. ub.w. Czerwone punkty oznaczają przebieg nowej trasy Steblów - Żywocice , natomiast niebieskie, długość i lokalizację zapory.

800_Osoboga_04.JPG

800_Osoboga_05.JPG

 

800_cykl-hydrologiczny_01.jpg

        "Ewaporacja – proces samoczynnego i nieregularnego parowania wody z powierzchni zbiorników wodnych i wód płynących, gleby oraz zwilżonej powierzchni przedmiotów martwych, zachodzący głównie pod wpływem promieniowania słonecznego. Ewaporacja zależy od temperatury, wilgotności powietrza, prędkości wiatru, ciśnienia atmosferycznego oraz wielkości powierzchni parującej. Stanowi ważny składnik obiegu wody w przyrodzie (cyklu hydrologicznego)." ( Ekologia.pl ).


Uwaga,

... powierzchnia parowania 1 ha łąki, czy trzcinniczyska, jest wielokrotnie większa niż tej samej powierzchni lustra wody ... .


         Osobłoga nie posiada żadnych cech rzeki ... górskiej, a wręcz przeciwnie, rozległe meandry pod Krapkowicami wskazują na jej typowo nizinny charakter. Jest rzeką czystą, więc stanowi bezcenny "rozcieńczalnik" dla zanieczyszczonej ponadnormatywnie wody w Odrze. Podmiejskie łąki wraz z meandrami i odciętym starorzeczem Osobłogi stanowiły ostatnio bogaty, zrównoważony, dojrzały i dynamiczny ekosystem łąkowy, modelowany ( ... nie tylko ) przez naturę od czasów polodowcowych. Trwałe zalanie tych terenów wodą byłoby topornym barbarzyństwem. Ze znacznie mniejszym bólem można poświęcić w tym celu "zdegradowane rolniczo" pola uprawne w sąsiedztwie Pietnej, Steblowa, Dobrej i Komornik, przewidziane w każdym z projektów pod zbiornik wodny. Propozycja lokalizacji przedsięwzięcia z lat 60. ub. w. wyraźnie różnicuje i rozdziela tamą czynne grunty rolne od ekosystemów ukształtowanych naturalnie, które uzyskują tym samym gwarancję przetrwania i dalszego rozwoju. Temat jest wart aktualizacji i opracowań znacznie poważniejszych niż amatorskie.