Woda = życie ! Nie da się sensownie, metodą "kopiuj - wklej", przenieść wprost środowiskowy projekt sprzed ponad stu lat do czasów współczesnych, bez dobrej znajomości przedmiotu sprawy i ( ... przynajmniej ) rzeczowej próby oceny celowości przedsięwzięcia. Szukanie wyłącznie sensacji i puszczenie wodzy fantazji, to podejście zdecydowanie zbyt skromne i świadczy o ignorancji tematu, który zasługuje na poświęcenie mu znacznie większej uwagi. Na przykład, ani słowem nie wspomina się w nowych założeniach o możliwości zalania ujęć wody miejskich wodociągów, zlokalizowanych pośród łąk w bezpośrednim sąsiedztwie wieży ciśnień ( wybud. w latach : 1915-17 ). Temat spiętrzenia Osobłogi był znany również w latach 60. ub. w. Zakładano jednak, że tama powstanie w miejscu najmniejszego przewężeniu pradoliny Osobłogi i będzie jednocześnie fragmentem nowego połączenia drogowego ( ... skrótem ) między Steblowem ( ul. Wiejska, nowy cmentarz ) i Żywocicami ( ul. Krapkowicka ) oraz dalej, trasą 416 w kierunku Głogówka i Głubczyc, lub "betonówką" do Brożca i Walec ).
Szkic rozwiązania z lat 60. ub.w. Czerwone punkty oznaczają przebieg nowej trasy Steblów - Żywocice , natomiast niebieskie, długość i lokalizację zapory.
... powierzchnia parowania 1 ha łąki, czy trzcinniczyska, jest wielokrotnie większa niż tej samej powierzchni lustra wody ... .
Osobłoga nie posiada żadnych cech rzeki ... górskiej, a wręcz przeciwnie, rozległe meandry pod Krapkowicami wskazują na jej typowo nizinny charakter. Jest rzeką czystą, więc stanowi bezcenny "rozcieńczalnik" dla zanieczyszczonej ponadnormatywnie wody w Odrze. Podmiejskie łąki wraz z meandrami i odciętym starorzeczem Osobłogi stanowiły ostatnio bogaty, zrównoważony, dojrzały i dynamiczny ekosystem łąkowy, modelowany ( ... nie tylko ) przez naturę od czasów polodowcowych. Trwałe zalanie tych terenów wodą byłoby topornym barbarzyństwem. Ze znacznie mniejszym bólem można poświęcić w tym celu "zdegradowane rolniczo" pola uprawne w sąsiedztwie Pietnej, Steblowa, Dobrej i Komornik, przewidziane w każdym z projektów pod zbiornik wodny. Propozycja lokalizacji przedsięwzięcia z lat 60. ub. w. wyraźnie różnicuje i rozdziela tamą czynne grunty rolne od ekosystemów ukształtowanych naturalnie, które uzyskują tym samym gwarancję przetrwania i dalszego rozwoju. Temat jest wart aktualizacji i opracowań znacznie poważniejszych niż amatorskie.