W oczekiwaniu na detonację i rozkwit pąków majowych azalii oraz różaneczników, zapominamy i tracimy z pola widzenia wiele obrazów przedwiośnia, które plastycznie potrafią znacznie wyżej przebić odświętne i ulotne piękno wielobarwnych azalii.
Warto w tym czasie zrezygnować z penetracji zubożałej i urzędowo "ucywilizowanej" części przypałacowej parku oraz zapuścić się w jego naturalnie zdziczały zachód z formacjami roślinnymi o równowartości bezcennych rodowych sreber, ofiarowanych nam w Mosznej przez naturę i ... von Tiele-Winckler'ów
2023.05.01 ( 16:20 ). Zakwitły pierwsze kwiaty azalii w Mosznej
"Gdy słyszymy słowo wiosna wyobraźnia zaczyna działać i przed oczami ukazują nam się piękne zieleniejące się łąki, które pokrywają się różnego rodzaju kolorowymi kwiatami. Wszystko budzi się do życia. Jest to z pewnością najpiękniejsza pora roku. Podobnie jak w lesie z zimowego snu budzą się rośliny i zwierzęta.
Marzec i kwiecień to czas przebudzenia się przyrody po zimowym śnie. Runo leśne pokrywa zielony dywan roślin. Zjawisko to nosi nazwę aspektu wiosennego, a rośliny wczesnowiosenne to geofity. Oznacza to, że niekorzystny okres (a więc zarówno zimę – czas chłodów, jak i lato, kiedy w lesie panuje mrok) przeżywają w postaci organów podziemnych – kłączy, cebul, bulw. Kwiecień to czas, kiedy w lasach liściastych różnego typu – łęgach, grądach, dąbrowach, buczynach – jest jeszcze jasno. Za miesiąc lub dwa, kiedy na drzewach rozwiną się liście, do dna lasu nie będzie już docierać zbyt wiele światła, niezbędnego do życia roślinom dlatego teraz korzystają z możliwości rozkwitu. Ten czas w życiu lasu warto wykorzystać jako wspaniałą lekcję botaniki, gdyż okazy są łatwe do rozpoznania, co sprawia dużo frajdy. Gdy wyruszymy szukać wiosny w lesie to najwcześniejsze kwiaty jakie będziemy mogli zauważyć to białe przebiśniegi oraz żółte podbiały, po nich zaś zawilec gajowy, przylaszczka i fiołek leśny."
31.03.2021 | Marcin Jarosławiec
2023.05.01 (17:14 ). Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans L.)
2023.05.01 ( 17:55 ). Jasnota gajowiec, gajowiec żółty, rzadziej zwany też ziejcem (Lamium galeobdolon (L.) L.)
2023.04.16 ( 12:34 ). Szczawik zajęczy -Szczawik zajęczy (Oxalis acetosella L.), ... daleko wyprzedził w Mosznej czas rozkwitu azalii i różaneczników.
Załączone zdjęcia są tylko skromnym przykładem roślin zakwitających najwcześniej oraz najczęściej spotykanych w przypałacowych zadrzewieniach. Sumując, można na poczekaniu wskazać co najmniej 20 przykładów podobnych roślin : zawilec, miodunka, fiołek, ziarnopłon, gwiazdnica, gajowiec, dąbrówka, bodziszek, jastrzębiec, dzwonek, jasnota, poziewnik, bluszczyk, szczawik, złoć, omieg, podbiał, mniszek, przetacznik, jaskier ... .
Najbardziej dowcipnym w tym towarzystwie jest bluszcz pospolity, który zakwita późną jesienią a wiosną, zamiast kwiatów, prezentuje dojrzałe owoce.