http://moszna.info/files/2714/3686/1038/TK_2.JPG

 

Po kilku deszczowych dniach wystąpienie przyduchy jest bardziej niż wątpliwe, natomiast wpompowanie w kanały parkowe smrodliwego i trującego szamba jest faktem. Pałacowe szambo nie po raz pierwszy zostało wepchnięte "bajpasem" w parkowy hydro i ekosystem, który również i tym razem oraz tą samą metodą został dokładnie spenetrowany i zatruty . Zapach kwitnących azalii zdążył się dawno ulotnić i pozostał nam tylko ściekowy smród.  A może jest to jakaś szczególna forma aromoterapii  dla odwiedzających  park, równoznaczna z dodatkową atrakcją oraz miłym gratisem - niespodzianką w pakiecie, wkalkulowanym w cenę biletu. Setki rybich trupów pływały sobie  w kanałach przez kilka dni, wywołując wśród spacerowiczów lawinę "pełnych zachwytu" komentarzy, szczególnie ze strony tych, którzy tłumnie, całymi rodzinami, odwiedzili park w minioną sobotę i niedzielę ( 11 - 12.07.2015 r. )

 

Kopia_Plan_pod_szambo.JPG

1. Niebieska strzałka - kierunek zasilania czystą wodą ze stawu Kalusznik.

2. Czerwona strzałka - miejsce w którym do rowu przelewa się pałacowe szambo.

3. Podwójna czerwona linia - zastawka na rowie, która powoduje spiętrzenie wody zanieczyszczonej po drodze szambem i skierowanie jej odnogą ( bajpasem ) w kanały parkowe.

4. Czerwone kropki - kierunek przepływu zanieczyszczonej wody i miejsca masowego zatrucia ryb.

5. Żółty rogal - Szpital ( Centrum Terapii Nerwic ) położony w najniższym punkcie terenu ( dawnym stawie Hubertus ), wokół którego się ścielą opary szamba i fetor rozkładających się ryb.

 

 

Martwa strefa rozciągała się wokół wyspy Wielkanocnej, osiągając dodatkowo kanał wschodni - kanał zachodni sprawiał wrażenie, że nie został skażony, ponieważ nie stwierdzono w nim masowego zatrucia ryb.

 

P7120390.JPG

Przelew pałacowego szambo do rowu, którego zawartością zasilono kanały parkowe.

 

P7120402.JPG

Rozwidlenie ( "bajpas" ) - odnoga głównego rowu, którą ( po zablokowaniu przepływu i podniesieniu poziomu wody ), roztwór szamba ( opływając wyspę ) wlewa się do parkowych kanałów.

 

P7120401.JPG

 

Gdyby "świeża" woda spiętrzona w rowie nie była skażona, z pewnością żadna z ryb nie próbowałaby udawać płucodyszną.

 

Wypada jeszcze dodać, że stabilizację poziomu wody w kanałach parkowych gwarantuje system dwustronnego zasilania, a więc niekoniecznie z kierunku skażonego pałacowym szambem.

 

 

SMUTNY EPILOG ...

 

Rozpoczęto spuszczanie wody przed czyszczeniem basenu :

 

Basen_farfocle.JPG

...

Basen_farficle_1.JPG

... widać, że na ścianach i dnie basenu uzbierało się mnóstwo przeróżnych "farfocli", jednak odstana i napowietrzona fontanną woda, była cennym dodatkiem do zatrutej szambem wody w kanałach parkowych.

 

Woda_z_basenu.JPG

Woda z basenu, spływająca do parkowych kanałów, była niemalże ... źródlaną.

 

Czyszczenie basenu trwało jednak dalej :

Basen_spukiwanie.JPG

 

... finał całej operacji okazał się tragiczny :

 

Popuczyny.JPG

Wszystkie brudy z czyszczonego basenu trafiły również do parkowych kanałów.

 

Szczurek.JPG

Nieopodal można było trafić na  kolejną ofiarę zatrutego środowiska.