Rusza zapowiadany "remont" ( nazwany ostatnio ... "rewitalizacją" ), zabytkowego parku w Mosznej. Artykuły z Nowej Trybuny Opolskiej i Tygodnika Krapkowickiego, dotykają tego samego tematu, ale w zupełnie różnych miejscach. Przywrócenie dawnej formy przestrzennej tego zadrzewienia jest dzisiaj z wielu względów niemożliwe, natomiast dewastacja dojrzałego drzewostanu z punktu widzenia fitosocjologii jest nieomalże pewna.
Tygodnik Krapkowicki, 17 listopada 2015r. Nr 46 ( 915 ).
fot.Google+
Na obrzeżu strumienia też rosną różaneczniki i wydaje się, że nawet zalegający od lat pień wywróconego drzewa w najmniejszym stopniu nie burzy przepysznej kompozycji tego obrazu. To oczywiste, że taki stan rzeczy trudno odnieść wprost do układu przestrzennego zabytkowego parku, natomiast w moim przekonaniu, właśnie tego rodzaju obraz przyrody, ukształtowanej zamysłem mądrej, Boskiej Natury, powinien stanowić inspirację dla wszelkich pomysłów na "remont" parku w Mosznej. Przywrócenie jego pierwotnej formy jest już dzisiaj niemożliwe, natomiast każda tego rodzaju próba nie tylko zakończy się niepowodzeniem ( ... i marnotrawstwem środków ), lecz zniszczy ostatnie elementy naturalnego i deficytowego piękna, które przyroda zdążyła do dzisiaj sama wytworzyć i zachować.
Oznakowane wiązy do wycięcia.
B
Po egzekucji.
Google + ( Barat Gaz ) Aleja Lipowa ( A.M. )
Istnieją w świecie kręgi kulturowe, gdzie dojrzały pień drzewa obdarzony jest pełnym szacunkiem, czy wręcz uwielbieniem, jak również i takie, subkulturowe "krążki", jak w Mosznej, które ...
... w podobnej sytuacji, bez najmniejszych skrupułów, zastosują i natychmiast usprawiedliwią nawet najbardziej prymitywną i makabryczną formę eutanazji.