Kwitnące wiosną w Mosznej azalie jednoznacznie kojarzą się z muzyką, natomiast jesienne " trąby anielskie", kwiaty brugmansji, wywołują najgorsze skojarzenia, które z muzykowaniem mają niewiele wspólnego, oprócz ew. narkotycznych omamów słuchowych i barwnych wizji oszalałego...  "ćpuna".
        Warto przynajmniej ostrzec, a w żadnym wypadku nie zachęcać do organoleptycznego kontaktu ( sptkania ) z tą niezwykle zabójczą "atrakcją turystyczną".  Pomysł ekspozycji śmiertelnie trującej i niebezpiecznej ( kuszącej pięknymi kwiatami ), narkotycznej rośliny, akurat w miejscu, gdzie przechodzą tłumy ludzi, a wśród nich również mnóstwo dzieci, mrozi krew w żyłach.  Spotykana w pobliżu młodzież, sprawiała czasami wrażenie ( objawowo ) doskonale zorientowanej, co do właściwości tego, niezwykłych rozmiarów, apetycznego "ziółka".

 

Donica_komplet.JPG

>  29.06.2016  <  "Trąby anielskie" - Brugmansja (Brugmansia Pers.)  > 14.09.2016 <    

ROŚLINA ŚMIERTELNIE TRUJĄCA

"Trąby anielskie" - Brugmansja (Brugmansia Pers.)  


Brugmansja (Brugmansia Pers.) – rodzaj wieloletnich roślin z rodziny psiankowatych (Solanaceae), obejmujący 6 gatunków i 4 mieszańce, występujące naturalnie w południowoamerykańskich Andach, gdzie zasiedlają lasy mgliste. Niegdyś gatunki zaliczane do tego rodzaju były włączane do blisko spokrewnionego rodzaju bieluń (Datura), stąd zachowała się ich zwyczajowa, aczkolwiek nieprawidłowa polska nazwa "bieluń". W handlu spotyka się je pod spolszczoną, angielską nazwą zwyczajową "trąby anielskie". Są to rośliny śmiertelnie trujące, halucynogenne. W ich tkankach obecne są alkaloidy tropanowe: skopolamina i atropina.

 

W przydomowych ogródkach spotykany jest ( równie niebezpieczny ) bieluń indiański, ale dotychczas nikomu nie przyszło do głowy, aby wykorzystać go w formie turystycznej atrakcji.

 

B_Bielu_indiaski_znaczek_1.JPG

 

           Dla porównania, oryginalny bieluń indiański z miejscowego ogródka.

B_800_Bielu_w_oryginale.JPG