2018.10.17 ZIELONY AUTOR, ZIELONA ŻABKA i CZARNY FINAŁ
Autor artykułu o rzekotce w "Tygodniku Krapkowickim" ( TK Nr. 35 z 28.08.2018 r. ) wyraźnie popadł w emocjonalny ampleksus. W kontekście Mosznej uchwycił się jednak zbyt słabo "żabiego grzbietu" ( tematu ), aby całość poprawnie ogarnąć, przemyśleć i sensownie rozwinąć. Pozostał mu w dyspozycji wyłącznie "śliski, żabi grzbiet" ( ... naiwna improwizacja i mocno naciągana gra pozorów ).
Romantyzm i egzotyka w pełnym wymiarze ... . Z pewnością nie jest to nasza rodzima rzekotka - brak ciemnej obwódki oczodołów z pasemkiem biegnącym w kierunku nozdrzy.
Już na samym wstępie okazało się, że słodziuteńka, zielona żabka, przystrojona motylkiem, wcale nie jest naszą rodzimą rzekotką, wokół której "rozwija się" dalsze wątki artykułu, lecz ordynarnienie skopiowaną, nieznaną i zupełnie obcą ( … choć przeuroczą ) „żabcią” z portalu „tapeciarnia.pl”, która naszego pałacu na swoje ( … piękne ) oczka nigdy w życiu nie widziała. Różnice pomiędzy żabkami są tak wyraźne, że wcale nie trzeba być genialnym obserwatorem, aby się natychmiast zreflektować i załączyć zdjęcie właściwe ( ... w internecie aż się roi od rzekotek ).
Mogłoby się wydawać, że ideą przewodnią artykułu jest podkreślenie wartości przyrody ożywionej oraz faktyczna ochrona bioróżnorodności, gdy tymczasem … „ Seniorzy dowiedzą się o możliwościach praktycznego wykorzystania bioróżnorodności oraz sposobów jej zwiększenia w żywieniu”. Gdy zestawimy sobie tę treść z zamieszczonym obok zdjęciem żaby, skojarzenie z bogactwem i „bioróżnorodnością” kuchni francuskiej jest jednoznaczne ( … może dlatego żabka ze zdjęcia zapomniała z wrażenia połknąć motylka, a swoje udka głęboko ukryła pod wodą ).
26.04.2015r. ( 08:49 ) Rodzima ( prawdziwa ) rzekotka drzewna ( Hyla arborea ). MOSZNA ( ... z dala od pałacu, na granicy działek 23/24, przy ulicy Wiejskiej ).
Ciekawy mógłby okazać się wspomniany w artykule program „zielonej szkoły” dla młodzieży, który przewiduje wykłady nt. „wpływu człowieka na kształtowanie się bioróżnorodności, warsztaty w zakresie poznawania i rozpoznawania siedlisk, instruktaż i własnoręczne wykonanie karmników dla ptaków oraz jazdy konnej”.
14.10.2018 ( 11:24 ) Suche dno stawu przypałacowego, które ( wg. autora artykułu ) miałoby tworzyć unikalne środowisko życia dla rzekomej, "pałacowej rzekotki" z motylkiem.
Przyrodnicze otoczenie pałacu, łącznie ze sporą częścią parku oraz planowanymi od lat rezerwatami przyrody, zostało kompletnie zrujnowane, a kolejny rok, przy braku opadów oraz rezerw wody w sąsiednich stawach i kanałach parkowych, dopełnił reszty nieszczęścia ( … śmiertelne zagrożenie m.in. dla nabrzeżnych różaneczników, Rhododendron L. ).
Wycięcie w parku drzew i krzewów jagodowych ( … m.in. czeremchy amerykańskiej, głogów i bzu czarnego ), doprowadziło do tego, że w porównaniu z poprzednią zimą ilość karmy, wykładanej dla ptactwa, wzrosła ( … tylko w moim ogrodzie ) z ok. 30 kg do ok. 120. ( plus ok. 20 kg „sikorkowej” słoniny ). W tym samym czasie w okolicach pałacu nie było widać najmniejszego śladu zimowego dokarmiania ptactwa. Tylko administracja szpitala CTN starała się ratować „ptasią bioróżnorodność”, wystawiając karmnik na okiennym parapecie oraz hodując pod oknami słoneczniki.
04.08.2014r. ( 06:24 ) Moszna - ropucha zielona (Bufotes viridis) ... prosto z ogródka. Ogólnie, żab u nas nigdy nie brakowało, ... do czasu ostatniej suszy, dewastacji parkowych zadrzewień i deregulacji miejscowego mikroklimatu.
Sam szlachetny tytuł „ochrony bioróżnorodności” nie wystarcza. Nie powinien być faszerowany sztuczną treścią, której celem zasadniczym jest ( … jawne ), przechwycenie i bardzo sprytne, praktyczne „zagospodarowanie” 500 000 PLN, celowo wygenerowanych na tytułowy ( płytki, zamulony i kompletnie wirtualny ) program. W przypadku unikalnego ekosystemu w Mosznej, fałszywa próba ochrony bioróżnorodności wygląda na wyjątkowo złośliwą ironię losu. W treści artykułu bardzo łatwo dostrzec szczególnie przewrotny, iście czarci sarkazm, jeśli zestawimy obecnie deklarowaną gotowość „ochrony” bioróżnorodności z jej uprzednią ( … i bieżącą ! ), metodyczną dewastacją.
07.10.2018r. (13:56 ) Wysuszony kanał parkowy ... , gdzie podziały się tysiące żab ?
Zapoznanie młodzieży z wartościami bioróżnorodności, to zadanie dla szkolnych nauczycieli w ramach standardowych programów nauczania. Ten punkt programu można swobodnie zrealizować zupełnie gratis, podobnie jak ew. opracowania parkowych bio - zasobów, które mogą być tematem studenckich ćwiczeń, czy prac dyplomowych. Central Park w Nowym Jorku jest w sporym zakresie utrzymywany ( … pielęgnowany ) przez studentów oraz ... emerytów – wolontariuszy, łącznie z konserwacją pomników. Nadzór ze strony uczelni powoduje, że nie popełnia się tylu i tak fatalnych błędów, jak w przypadku parku w Mosznej ( … zlecenia, przetargi, wykonawcy, podwykonawcy, pod …, pod … ). Tym sposobem koszty się nawarstwiają, niebotycznie rosną, przy marnych efektach i zaniku odpowiedzialności, która się rozmywa i „ginie we mgle”.Dlaczego firma "zamek", wzorem hrabiego, czy swoich poprzedników, nie zatrudnia własnego ogrodnika ?
14.10.2018 r. ( 11:26 ) Pusty staw ściąga resztki wody z okolicznych gruntów, potęgując jej deficyt.
Zrujnowany ekosystem kompleksu parkowo – leśnego oraz okoliczne zadrzewienia wymagają przede wszystkim dokładnej inwentaryzacji, oceny środowiskowej ( … ekosystemowej ) i krajobrazowej ( ... krajobrazotwórczej ), a w konsekwencji, opracowania wieloletniego planu naprawczego z zarysem kierunków zagospodarowania turystycznego włącznie.
07.10.2018r. ( 13:45 ) Niedobór wody spowodował, że nawet Wyspa Wielkanocna, przestała być ... wyspą.
„Woda, to życie !” - tak powinien zabrzmieć tytuł fundamentalnego opracowania jeśli jego myślą przewodnią miałaby być ochrona bioróżnorodności. Nie jestem pewien, czy wystarczyłaby kwota 500.000 PLN na opracowanie konkretnych projektów, które w konsekwencji przywróciłyby do życia parkowy hydrosystem ( stawy, kanały, rowy, śluzy, przepusty, zastawki mnichy ), wraz z siecią rozprowadzania wody i jej „żelaznymi rezerwami” w stawach leśnych, które kiedyś skutecznie stabilizowały poziom wody w kanałach parkowych w okresach suszy. Zaniedbania w tym zakresie są dzisiaj gigantyczne.
Skoro nie ma wody życie musi zamierać, co w realnym, parkowym odniesieniu, narzuca się wprost ... „organoleptycznie". Urzędnicy oraz ich chocholi taniec wokół tematu bioróżnorodności, przypomina koszmarną zabawę w niezbyt wyszukaną odmianę „Danse macabre”.
07.10.2018r. ( 13:40 ) Urzędniczą, ''pałacową władzę", doskonale symbolizuje gigantyczna postać parkowego Wyrwidęba ( ... z "artystycznej'' instalacji ), który zaparł się i na siłę próbuje wykonać przypisane mu zadanie, jednak niczego nie jest w stanie zrobić, bo wyraźnie zabrakło mu do tego ... głowy.
Jestem przekonany, że autor artykułu o „zielonym księciu” niezbyt uważnie wczytał się w treść bajki braci Grimm o żabim królu, jeśli skoncentrował się wyłącznie na momencie całowania żaby i jej błyskawicznej przemianie w księcia. Warto więc przytoczyć skrót oryginału :
„ … Królewna po dotrzymaniu obietnicy, rzuciła żabą o ścianę, nie mogąc wytrzymać obrzydzenia. Wtedy żaba zamieniła się w pięknego księcia.”
... Koniec bajek, wracają realia ...
24.10.2017 ( 12:52 ) Jak można rozumieć i chronić bioróżnorodność ? Olbrzymia zmurszała, dębowa kłoda, była do niedawna doskonałym schronieniem dla niejednej ropuchy, jaszczurki, czy zaskrońca. Nie zakłócała swą obecnością żadnej perspektywy widokowej, była niezwykle dekoracyjna plastycznie, a jednak została pocięta i wywieziona z parku, aby ''paskudne próchno'' dłużej się nie marnowało i nie psuło widoku. Dzisiaj to miejsce jest puste, a tuż obok obumierają w głębokim cieniu, nowo posadzone, światłolubne daglezje.
Wydaje się, że autor omawianego tekstu nie ma zamiaru spełniać żadnych obietnic , natomiast każdą żabą najchętniej walnąłby z obrzydzeniem o ścianę, wiedząc doskonale, że prędzej ją szlag trafi, aniżeli zamieni się w księcia. Może stąd pochodzi również kościotrup na pałacowej wieży, który jest smutną pozostałością po bliżej nieokreślonym, „żabim królu”, którego marszałek uraczył zbyt gorącym pocałunkiem i z obrzydzeniem walnął o wieżę. Uczucie wstrętu było tak silne, że przez długi czas na wieżę nawet nie spojrzał, a gdy wreszcie zdecydował się „rzucić okiem” zobaczył dokładnie to samo, co widzimy dzisiaj. Tak właśnie powstało nowe, pałacowe logo ...
28.08.2018r. ( 11:04 ) Na widok kościotrupa nie wszyscy potrafią powstrzymać uczucie wstrętu, ... chociaż niektórzy twierdzą, że kościotrup pasuje w tym miejscu " jak ulał", czyli tak dokładnie jak gwóźdź do "zamkowej" trumny.
Lokalna katastrofa środowiskowa, została wywołana głównie budową w zabytkowym parku ( … na stawie ! ) szpitalnego blokowiska oraz sieci nowych dróg dojazdowych z wysokimi krawężnikami, które okazały się ( … nie tylko dla żab ) śmiertelną pułapką. Dlatego tym bardziej, zaimprowizowana naprędce urzędnicza troska o bioróżnorodność, zmienia się w całym ponurym kontekście w jawną, irytującą kpiną.
19.04.2013r. Makabryczne skutki zaburzenia środowiska. Setki rozjechanych żab na parkingu i drogach dojazdowych do nowego Centrum Terapii Nerwic.
Nikt w rodzinie vin Tiele-Wincklerów nie został księciem, jednak, ... na pewno nie w efekcie całowania żab, lecz w wyniku zamążpójścia, mieliśmy dwie księżne :
Słynna księżniczka zmarła w środę w Schloss Bückeburg w wieku 85 lat
11.05.2013 | Tygodnik Schaumburgera
BUCHKEBURG (red.) Podobnie jak pożar, śmierć dr. Weszła Eva Benita Princess z Schaumburg-Lippe. Księżniczka zmarła po długiej chorobie w wieku 85 lat w nocy w środę w Castle Bückeburg. Od tego czasu flaga Domu Książęcego wieje na pół masztu.
Księżniczka Benita została potrącona przez samochód późnym wieczorem w lutym 2007 r. Po wizycie u fryzjera przejeżdżającej przez szkolną drogę i rzuconej na podłogę, nigdy tak naprawdę nie doszła do siebie po poważnych obrażeniach. Coraz mniej pojawiła się później, w końcu tylko na wózku inwalidzkim, publicznie. Przed jej przypadkiem księżniczka Benita była prawie codziennie w mieście i podczas biegania w Harrl na spotkanie. Nie obawiała się kontaktu. Przez wiele lat była członkiem zarządu Domu Ewangelicko-Luterańskiego dla osób starszych na Lulu-von-Strauß-and-Torney-Straße, patrona DRK Bückeburg i domu łowcy miast Joshua Stegmanna.
Biolog, który ma doktorat z biologii, urodził się 18 listopada 1927 r. Jako Freiin von Tiele-Winckler w pełnym składzie w dzielnicy Waren w Meklemburgii. Na rozkaz swoich rodziców Freiin wyjechała na Zachód pod koniec II wojny światowej i sfinansowała tutaj swoje własne studia biologiczne.
3 października 1955 r. Wyszła za mąż za księcia Philipp-Ernst zu Schaumburg-Lippe w Bückeburgu, którego poznała podczas studiów. W małżeństwie powstało dwóch synów. Para została ciężko uderzona w 1983 roku, gdy pierworodny syn, Dziedziczny książę Georg, zmarł w wypadku motocyklowym w pobliżu wsi Steinbergen.
Aż do późnej starości, księżniczka Benita z naciskiem pchnęła swoje pomysły za kulisami, ale świadomie i wpłynęła na wiele decyzji. Po śmierci swojego męża, Philippa-Ernsta, Benita w dużej mierze wycofała się z codziennej pracy i opuściła kierownictwo domu dla swojego syna, Alexandra Fürsta zu Schaumburga-Lippe.
Testowanie i punktowanie wiedzy przyrodniczej, w tak rozległym i trudnym temacie, miałoby znacznie więcej sensu, gdyby miało miejsce w bezpośrednim odniesieniu do konkretnego, przyrodniczego środowiska. Np. pola, lasu, parku, a najlepiej jakiegokolwiek, żywiołowo opanowanego przez samą przyrodę, "nieużytku" ( nieuprawianych gruntach rolnych, zdziczałych obrzeży cieków wodnych, wyeksploatowanych kopalni odkrywkowych dolomitu, bazaltu, żwiru, gliny, czy piasku, polderów, terenów zalewowych ). Tego typu "olimpiada" powinna mieć charakter konkursu przetrwania ( swoistego ... survival'u natury ), podczas którego zobaczymy i uświadomimy sobie, jak przyroda w naszym otoczeniu zmuszona jest walczyć na co dzień, nie tyle dla honorów i medali zafundowanych jej z naszej strony, lecz wyłącznie po to, aby przetrwać. Bogactwo bioróżnorodności ekosystemów stanowi podstawowy warunek ich przetrwania ... . Środowiska zubożałe, wskutek bezmyślnej, ludzkiej interwencji, zbyt często i na bardzo długo zamierają.
W tym kontekście możemy już tylko pomarzyć o poszukiwaniu bioróżnorodności w naturalnie uformowanych leśnych ekosystemach - rezerwatach przyrody ( ... również w Mosznej ), ponieważ w ostatnim czasie dokonano w nich makabrycznej dewastacji starodrzewia.