2022.06.30 MAMY W MOSZNEJ CZTERY PORY ROKU I ... ODLOTOWY ... JAZZ.

 

         Sezon turystyczny w Mosznej trwa ( ... z przerwami ) ok. 4 miesiące w roku. Do sensownego zagospodarowania pozostaje więc zawsze ok. 8. pustych i ciągnących się niemiłosiernie miesięcy, które stwarzają najwięcej problemów i ... budują, nieproporcjonalną do uzyskiwanych dochodów, piramidę kosztów. Dlatego wydaje się, że ( ... gdy już zamarzną w basenie ostatnie sikawki ), warto byłoby sięgnąć po reprezentację autentycznej sztuki ( ... również tej z najwyższej półki ), bo w każdym innym przypadku pozostanie nam do dyspozycji tylko wolna gra wyobraźni, przypominająca ( ... zapętlony między sikawkami ), niezbyt trzeźwy, slalom - gigant. Współczynnik urzędniczej niekompetencji ( ... swawoli ) przy podejmowaniu wielu decyzji w sprawie rewaloryzacji Zespołu Pałacowo-parkowego w Mosznej, jest przerażający.


800_Suchy_basen_03.jpg

... historyczny pałac von Tiele-Winckler'ów w Mosznej ( ... bez sikawek ), mógłby w podobnych okolicznościach odegrać porównywalną rolę efektownego tła.

 

800_Suchy_basen_05A.jpg

... gdyby tak każdą z 96. sikawek w ogrodowym basenie zastąpić zimą podobną zawodniczką ... , atrakcyjność Mosznej wzrosłaby wielokrotnie.

 

800_Suchy_basen_04.jpg.jpg

... w Mosznej jednak, zdecydowanie pewniej, króluje "hokejowy" brutalizm, aniżeli wyszukany, a raczej ... wyślizgany, choreograficzny ... artyzm.

800_Suchy_basen_08.jpg

Moszną nawiedzały dotychczas przeróżne plagi muzyczne, ale prawdziwe  jazz'owe tsu-nami, zaleje pałac własnymi "sikawkami" po raz pierwszy.

 

800_Suchy_basen_09.jpg

         Doklejenie jazz'u do pałacowego tła będzie możliwe tylko wtedy, gdy Moszną zamienimy w charakterystyczną, nowoorleańską dzielnicę ... .

          "Jazz – gatunek muzyczny, który powstał na przełomie XIX i XX wieku (zapoczątkowany pomiędzy 1890 a 1900. rokiem) na południu USA w dzielnicy prostytucji Storyville w Nowym Orleanie (tradycyjnie, początki jazzu łączą się z Congo Square, jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej ( blues'a, ragtime'u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

           Według niektórych muzykologów jazz jest raczej formą interpretacji niż stylem muzycznym." ( Wiki )

 

... kolejka po bilety coraz "dłuższa" ...

''Jazz Around Festival 2022

 

SPRAWDŹ BILETY na 1 dzień - 189,- PLN ; 2 dni - 299,- PLN

Zapraszamy na premierową edycję Jazz Around Festival, która odbędzie się 16 i 17 września 2022 roku w urokliwej scenerii Zamku w Mosznej. 4 sceny, 22 artystów, 2 dni międzynarodowego, muzycznego święta, podczas którego królować będzie funk, groove i szeroko pojęty jazz.''

 

800_Suchy_basen_06.jpg

                 Tło muzyczne ( ... oczywiście, bez sikawek ) dla historycznego kompleksu Zespołu pałacowo-parkowego w Mosznej mogliby stworzyć Muzycy Wiedeńscy z Großer Musikvereinssaal, inaczej zwanej Goldener Saal (Złotą Salą), uważaną  za jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie. Corocznie odbywają się tutaj słynne Koncerty Noworoczne. Sala o wymiarach 49 m długości, 19 m szerokości oraz 18 m wysokości mieści 1744 miejsc siedzących i 300 miejsc stojących. Oryginalnie wyposażona była w organy, na których pierwszy recital organowy wykonał w 1872 r. Anton Bruckner.

                  Moszną faktycznie docenioną, wypadałoby zdecydowanie oddzielić od nowoorleańskiej dzielnicy rozpusty i zaprezentować dzieła muzyczne, które ''trzymają poziom'' i doskonale charakteryzują swoją La Belle Epoque ( ... wtedy można znacznie łatwiej zestawić je z dawnym, barokowym pałacykiem w Mosznej  ( ... rozbudowanym do rozmiarów obecngo pałacu dopiero w latach 1896 - 1913 ). Zespołowość kompleksu pałacowo-parkowego to także wymóg harmonijnego dopasowania wszelkich dodatków, również tych w formie artystycznych prezentacji.

            Na pewno bezkolizyjny jest " Marsz Radetzkiego (lub Marsz Radetzky’ego Der Radetzky-Marsch) – utwór muzyczny skomponowany przez Johann'a Strauss'a ( ojca ),  (op. 228), na uroczysty bankiet, wydany przez habsburski Dom Panujący w Wiedniu 31 sierpnia 1848."

             Przy tak szczególnej okazji nie powinno się zapominać o powszechnie znanych i cenionych przebojowych wiedeńskich walcach ...

          " Od 150 lat popularność jednego z najpiękniejszych walców nie maleje. „Nad pięknym modrym Dunajem” skomponował Johann Strauss młodszy w 1867 roku."   ( posiadłość w Mosznej Hubert von Tiele-Winckler zakupił zaledwie rok wcześniej ).

           ( ... opadająca woda z ogrodowych sikawek może próbować, ale nie jest w stanie zastąpić echa rytmicznych oklasków widowni Złotej Sali, zachwyconej  autentycznie wiedeńskim, muzycznym brzmieniem orkirstry  i wirtuozerią wykonawców ... . Wydaje się, że Ella Fitzgerald i Louis Armstrong, zabawiający się trąbką, są zbyt odlegli od klimatu arystokratycznej rezydencji w Mosznej i w złoconych, pałacowych ramach byłoby im wyjątkowo ciasno i duszno ).

 

... na marginesie :

 

800_Suchy_basen_05.jpg

... 3 000 000 PLN za strzelające w niebo ( ... zupełnie bez sensu ) ogrodowe sikawki, czy tania, klimatyczna i wyjątkowo praktyczna alternatywa :


Kurtyna wodna – mgiełka ogrodowa

 

HURTOWNIA_OKAZJI

poleca 97%

 


 

49,99 zł

 

zapłać później ..

 


 

dostawa we wtorek  ...


Jazzowe klimaty ... nie tylko w Mosznej ... .

800_jazz_piwniczny_03.jpg

Jazz "piwniczny" ... naturalna i niewyszukana scenografia, łatwa do odtworzenia przy podjeździe do pałacu w Mosznej.

 

800_jazz_piwniczny_04.JPG

2021 12 25  ( 12:53 )  Główne wejście do pałacu w Mosznej.

 

800_jazz_piwniczny_06.JPG

2021.12.25  ( 12: 50 ) ... oczekuje jazz'owego ożywienia ... .