Od lewej, na pierwszym planie : Franz Hubert von Tiele-Winckler oraz cesarz Wihelm II na polowaniu w Mosznej.
2019.03.26 "HOŁD PRUSKI" Z "JELENIEM NA RYKOWISKU"
Nowy obraz na trasie zwiedzania!
Z uwagi na swą powierzchnię, dzieło można zaliczyć do kategorii wielkich i ambitnych, choć jego tematyka i wykonanie ... , to niezbyt wyszukana, makatkowa, naiwna sielankowatość. Wydaje się ( ... w nawiązaniu do cesarskich polowań ), że tylko jakiś dotkliwie poturbowany ''jeleń'' mógłby na widok tego dzieła zaryczeć z zachwytu.
"Rozmiar płótna 180x380cm, rozmiar z ramą 200x400cm. Obraz namalowany na płótnie lnianym w mieszanej technice akrylowo-olejnej, zabezpieczony półmatowym, satynowym werniksem. Rama w klasycznym stylu wykonana z drewna pozłacana szlagmetalem. Obraz przedstawia hrabiego Franza Huberta von Tiele Winckler wraz z żoną Jelką oraz dziećmi: patrząc od lewej: Wendulą, Hubertą, Jelką, Valeską oraz Klausem Hubertem. Rodzina przedstawiona na obrazie jest wynikiem kompilacji kilku osobnych zdjęć z zachowanego nielicznego archiwum fotograficznego Wincklerów. Postaci stoją na schodach chronionego przez słynne lwy tylnego wejścia do pałacu na tle lewego, neogotyckiego skrzydła zamku w Mosznej dobudowanego przez sportretowanego Franza Huberta. Stanęli na chwilkę zwróceni w stronę widza, jedynie matka ma przymrużone oczy, zwrócone w kierunku dzieci, natomiast Wendula wpatrzona w matkę, czeka na jej uśmiech i odpowiedź na zadane pytanie. Rodzina jest gotowa do spaceru po pięknym, rozległym parku, który okala bajeczny pałac, będący wynikiem wizjonerskiej myśli dumnego ze swojej rodziny i swojego dzieła Hrabiego. Kompozycja przedstawia rodzinę w wyimaginowanej sytuacji aczkolwiek jest rzeczą wielce prawdopodobną, że tak to mogło wyglądać w jakąś letnia niedzielę 1904 roku, w porze poobiedniej, przed tylnym wejściem do przepięknego Zamku w Mosznej, tuż przed przybyciem w gościnę Cesarza Wilhelma II."
Strona www firmy : Moszna Zamek Sp. z o.o.
Autor dzieła : Bartłomiej Trzos
" Urodził się 4 marca 1976 roku w Opolu. W latach 1991–1996 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa w Opolu, następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie w 2001 roku uzyskał dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Jana Szmatlocha oraz aneks z grafiki projektowej w pracowni prof. Tomasza Jury. W roku 2001 zatrudniony został jako asystent i wykładowca w Pracowni Grafiki Warsztatowej oraz w Pracowni Malarstwa i Rysunku w Instytucie Sztuki na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego. W roku 2009 obronił doktorat ze sztuk pięknych w zakresie grafiki na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek, malarstwo, projektowanie graficzne. W roku 2018 na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie artystycznej: sztuki piękne. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce – Warszawa, Toruń, Katowice, Chorzów, Zabrze, Kluczbork, oraz za granicą, m.in. w Tabriz (Iran), Moskwie (Rosja), Sztokholmie (Szwecja), Auxerre (Francja), Berlinie i Ratingen (Niemcy), Hilversum (Holandia), Ostrawie (Republika Czeska). Wystawy indywidualne miał w Opolu, w Nysie oraz w Berlinie (Niemcy) i Kravaře (Republika Czeska), Dijon {Francja)".
Strona www firmy : Moszna Zamek Sp. z o.o.
Trzos artysty musiał być pusty po samo dno, skoro zdecydował się "maznąć" marszałkowi tak ogromniaste i szokujące dzieło.
... Wendula, Huberta, Jelka, Valeska i Claus - Hubert
... to zdjęcie jest również artystyczną foto-kompozycją na identyczny temat, lecz zarówno jej forma, jak i wymowa, zawierają zdecydowanie więcej treści, aniżeli "wiekopomne dzieło" opolskiego artysty.
... czy odnajdziemy podobieństwo ( ... poniżej ) w oryginale ?
Hrabina Jelka w oryginale i skopiowana przez opolskiego artystę. Fakt nieudolnej próby odwzorowania ( oceniając detale ), wydaje się być bezdyskusyjny, natomiast efekt tego wysiłku okazuje się bardziej niż pretensjonalny ... .