"Rozmiar płótna 180x380cm, rozmiar z ramą 200x400cm. Obraz namalowany na płótnie lnianym w mieszanej technice akrylowo-olejnej, zabezpieczony półmatowym, satynowym werniksem. Rama w klasycznym stylu wykonana z drewna pozłacana szlagmetalem. Obraz przedstawia hrabiego Franza Huberta von Tiele Winckler wraz z żoną Jelką oraz dziećmi: patrząc od lewej: Wendulą, Hubertą, Jelką, Valeską oraz Klausem Hubertem. Rodzina przedstawiona na obrazie jest wynikiem kompilacji kilku osobnych zdjęć z zachowanego nielicznego archiwum fotograficznego Wincklerów. Postaci stoją na schodach chronionego przez słynne lwy tylnego wejścia do pałacu na tle lewego, neogotyckiego skrzydła zamku w Mosznej dobudowanego przez sportretowanego Franza Huberta. Stanęli na chwilkę zwróceni w stronę widza, jedynie matka ma przymrużone oczy, zwrócone w kierunku dzieci, natomiast Wendula wpatrzona w matkę, czeka na jej uśmiech i odpowiedź na zadane pytanie. Rodzina jest gotowa do spaceru po pięknym, rozległym parku, który okala bajeczny pałac, będący wynikiem wizjonerskiej myśli dumnego ze swojej rodziny i swojego dzieła Hrabiego. Kompozycja przedstawia rodzinę w wyimaginowanej sytuacji aczkolwiek jest rzeczą wielce prawdopodobną, że tak to mogło wyglądać w jakąś letnia niedzielę 1904 roku, w porze poobiedniej, przed tylnym wejściem do przepięknego Zamku w Mosznej, tuż przed przybyciem w gościnę Cesarza Wilhelma II."

Strona www firmy :  Moszna  Zamek Sp. z o.o.

 

Makatka_1.jpg

Autor dzieła :  Bartłomiej Trzos

       " Urodził się 4 marca 1976 roku w Opolu. W latach 1991–1996 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa w Opolu, następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie w 2001 roku uzyskał dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Jana Szmatlocha oraz aneks z grafiki projektowej w pracowni prof. Tomasza Jury. W roku 2001 zatrudniony został jako asystent i wykładowca w Pracowni Grafiki Warsztatowej oraz w Pracowni Malarstwa i Rysunku w Instytucie Sztuki na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego. W roku 2009 obronił doktorat ze sztuk pięknych w zakresie grafiki na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek, malarstwo, projektowanie graficzne. W roku 2018 na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie artystycznej: sztuki piękne. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce – Warszawa, Toruń, Katowice, Chorzów, Zabrze, Kluczbork, oraz za granicą, m.in. w Tabriz (Iran), Moskwie (Rosja), Sztokholmie (Szwecja), Auxerre (Francja), Berlinie i Ratingen (Niemcy), Hilversum (Holandia), Ostrawie (Republika Czeska). Wystawy indywidualne miał w Opolu, w Nysie oraz w Berlinie (Niemcy) i Kravaře (Republika Czeska), Dijon {Francja)".

 Strona www firmy :  Moszna  Zamek Sp. z o.o.

 

Trzos artysty musiał być pusty po samo dno, skoro zdecydował się "maznąć" marszałkowi tak ogromniaste i szokujące dzieło.

 

obraz_na_trasie_dzieci.jpg

... Wendula, Huberta, Jelka, Valeska i Claus - Hubert

 

Dzieci_Frantza_z_opisem.JPG

... to zdjęcie jest również artystyczną foto-kompozycją na identyczny temat, lecz zarówno jej forma, jak i wymowa, zawierają zdecydowanie więcej treści, aniżeli "wiekopomne dzieło" opolskiego artysty.

 

Jelka.jpg

800_Franc_z_Jelk.jpg

... czy odnajdziemy podobieństwo ( ... poniżej ) w oryginale ?

 

800_W_Franc_TW.JPG

 

 

Jelka_plus_Jelka_a.JPG

Hrabina Jelka w oryginale i skopiowana przez opolskiego artystę. Fakt nieudolnej próby odwzorowania ( oceniając detale ), wydaje się być bezdyskusyjny, natomiast efekt tego wysiłku okazuje się bardziej niż pretensjonalny ... .

 Jelka_dzieci.JPG

 ... z lewej, najprawdopodobniej, ... Waleska.

Crki_jako_dzieciFrantza_z_mami.JPG

... "parę lat" później, po zamążpójściu.

 

Claus_Hubert.JPG

Claus - Hubert w "kwiecie wieku ".

Wendula_von_TW.JPG

 

800_Wnuki_Huberta.JPG

 

 

800_Genealogia.JPG


... warto, przy okazji, sięgnąć do artykułu :  2010.10.12 ROZBITA GALERIA HRABIEGO