<iframe width="1261" height="709" src="https://www.youtube.com/embed/QWGYL6W83H4" title=""Partery ogrodowe – ku ozdobie i pożytkowi" – webinarium z cyklu "Cztery pory roku w ogrodach"" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
Zastosowanie określenia "parter" ( fr. "par terre" - na ziemi ) mogłoby się wydawać, po części, nawet uzasadnione, natomiast jego użycie w pełnym kontekście, jest błędem, ponieważ to, co jest poniżej poziomu gruntu, wypadałoby raczej nazwać parkową sutereną ( fr. sous terrain - pod ziemią ). Innowacyjność całego przedsięwzięcia jest z pewnością bezdyskusyjna, bo zakładając zainteresowanie wyłącznie ogrodowym parterem ( powierzchnią ), przemielono również jego niewyobrażalną głębię, rujnując kompletnie cały, delikatny mikro ekosystem.
Ideę ogrodów w otoczeniu pałacu w Mosznej sprowadzono ostatecznie do "parteru", wpychając rośliny w najciemniejszy ze wszystkich kątów ( ... przysłonięty wiecznym cieniem północno zachodniego skrzydła ). Mogłoby się wydawać oczywiste, że wszystkie przypałacowe ogrody najbardziej potrzebują ( ... dla pełnego rozwoju ) szeroko otwartej przestrzeni i ... słońca ! Niestety, ale jest to niemożliwe do spełnienia akurat w tym miejscu ... . Skoro zignorowano elementarny warunek konieczny ( ... woda, światło ), cały projekt traci sens ... . Tym sposobem, przed bezsensem w Mosznej, otwarło się kolejne, zupełnie nowe, ( ... eksperymentalne ) pole do popisu ... .
Załączony opis warunków przetargu z aptekarską dokładnością prezentuje tryb postępowania oraz formalno-prawne warunki przetargu, nie zwracając zupełnie uwagi na cel, którego osiągnięciu powinien on służyć. Wprowadzenie dodatkowo pojęcia rewitalizacji ( ... przywrócenia do życia ) ogrodu parterowego w miejscu, gdzie nigdy go nie było, zakrawa na kpinę z historycznych realiów i jest kolejną, ( ... żałosną ) akcją kosztownej dewastacji pałacowego otoczenia, które posiadało utrwaloną formę plastyczną - wystarczyłoby jedynie do niej nawiązać, uporządkować drobne detale i przywrócić, zamiast doprowadzać do ... pokątnie "zrewitalizowanej" ruiny.
Pałac jest posadowiony wystarczająco stabilnie i nie potrzebuje żadnej dodatkowej "kaczej stopy" ( ... żelbetowej ) dla wzmocnienia fundamentów, a najwyraźniej taki cel mógłby przyświecać twórcom fantazyjnych założeń projektowych "parterowego ogrodu". Ich efektem są gotowe głębokie wykopy ( ... otwarte i osuszające glebę ), przygotowane do zalania betonem oraz, oczekujące na montaż, spore zapasy stali zbrojeniowej, licowanej okładziny kamiennej i big-bagi wypełnione granitową kostką ). Zapowiada się naruszenie spójności bryły pałacu z najbliższym otoczeniem. Tego rodzaju nachalne "upiększanie" jest architektonicznym barbarzyństwem. Sumując : widzimy dalszy ciąg pogłębiającego się urzędniczego szaleństwa ( ... prostackiego marnotrawstwa i entuzjastycznego "topienia kasy" ... ). Mam pełną świadomość, że im ostrzejsze będą stosowane słowa krytyki oraz podpinane coraz bardziej drastyczne i szokujące obrazy, tym mniej efektywne ( ... bo nieprawdopodobne ) pozostaną one w odbiorze, pomimo tego, że przecież pochodzą wprost z Mosznej, czyli, upraszczając, z ... samego jądra ... prawdy. Obrazy na pewno nie kłamią, a widzieć znaczy ... wiedzieć.
"André Le Notre opracował nową strukturę, w której architektura z naturą tworzy nierozpuszczalną ( ... nierozerwalną ) całość ... ."
Współcześni architekci doskonale wykorzystują w tym celu również dzieła przyrody nieożywionej ( ... arquitectura ).
Zespół Pałacowo - Parkowy Mosznej powinien zostać w całości zachowany w pierwotnej formie, gdyż tylko w tej postaci utrzyma swą szeroko rozumianą wartość. Skoro obecnie zarządzający zabytkiem nie są skłonni przyjąć chociażby śladów tego założenia, cały zespół pałacowo-parkowy będzie ulegał stopniowej deprecjacji ( ... wskutek systematycznego niszczenie bazy kapitałowej: zasobów materii i ducha - szczególnie przez źle pojętą "rewitalizację" ). Uruchomiono równolegle stały proces dewaluacji : obniżania rangi obiektu ( spadek jego ... realnej atrakcyjności turystycznej ) oraz potęgowania jego fundamentalnej, organicznej destrukcji. Obrany kierunek zmian zakłada przestrajanie autentycznego, choć dziś już ledwo żywego, świadka historii europejskiej kultury ( epoki piękna - La Belle Époque - 1871 - 1914 ) w plastikową namiastkę amerykańskiego Disneylandu. Mamy więc kolejny przykład demonstracji urzędniczej wszechwiedzy, wszechwładzy oraz kabaretowego "zapalania hawańskiego cygara studolarówką" ( ... w miejscu wyraźnie oznakowanym zakazem palenia ).
Ogród zbliżony w założeniach do ogrodu włoskiego ( założony przed wybudowaniem ogrodowego basenu ).
Powyżej, ostateczny kształt ogrodu, który przetrwał w swej formie do 1945 r. Park stanowił zawsze nieodłączną część otwartej przestrzeni ogrodowej, tworząc wspólne dzieło architektury krajobrazu o wyraźnych cechach parku angielskiego.
W jednym z ostatnich ( ... współczesnych ) projektów zagospodarowania parku w Mosznej, zalecane są dekoracyjne ... topiary oraz kwietny klomb z herbem von Tiele-Winckler'ów, u podstawy wschodniego skrzydła pałacu. Do stworzenia podobnych dzieł sztuki ogrodowej nigdy nie doszło ... . Projektanci ustawili poprzeczkę zdecydowanie za wysoko ... , dlatego, obecnie, bohatersko pokonuje się każdą przeszkodę przechodząc pod poprzeczką ... .
[ W tym samym miejscu straszą dzisiaj kolorowe "świetliki" z ażurowym bałwanem, ułożone w rebus : " I ( serce ) OPOLSKIE". Patrząc na to dzieło serce się kraje, a właściwie krajane jest ... na zimno, tępym nożem w plasterki ... ].
Przykłady bogactwa form ogrodowych ( planów, projektów ... ), które w okresie barokowym balansowały wręcz na granicy szaleństwa ... . Ciekawe, jak "parterowo" zaszaleją nasi "zamkowi ogrodnicy" w otoczeniu pałacu Mosznej, bo widać, że potencjał szaleństwa drzemie w nich ogromny.
Pałac von Tiele-Winckler'ów w Miechowicach ( plan ogrodu powyżej ).
Ogrody Wersalu oraz bliskiej kolicy Luwru ... .
2012.09.19 ( 10:31 ). WERSAL - Versailles.
2012.09.19 ( 10:57 ). WERSAL - Versailles.
2012.09.19 ( 10:59 ). WERSAL - Versailles.
2012.09.19 ( 11:03 ). WERSAL - Versailles.
2012.09.20 ( 10:56 ). PARIS - Louvre ( Jardins des Tuileries ).
2012.09.20 ( 10:59 ). PARIS - Louvre ( Jardins des Tuileries ).
2012.09.20 ( 10:53 ). PARIS - Louvre ( Jardins des Tuileries ).
2012.09.20 ( 16:10 ). PARIS - Louvre ( Jardins des Tuileries ).
2012.09.20 ( 10:48 ). Andre de Notre " autor tego ogrodu oraz ( ogrodów ) Wersalu, Chantilly i najpiękniejszych parków Francji". Postument z popiersiem, przy wejściu na dziedziniec Luwru.
André Le Notre: projektant, który upiększył pałac wersalski
" Urodził się 12 marca 1613 roku w rodzinie ogrodników. Jego dziadek i ojciec, Jean Le Notre, byli odpowiedzialni za Tuileries, w których dorastał.
W 1637 r. Objął stanowisko królewskiego ogrodnika, a od 1645 r. Po śmierci był zaufanym człowiekiem pod tym względem dla Ludwika XIV.
W końcu w 1657 roku został mianowany Generalnym Kontrolerem Budynków Królewskich.
Interesował się perspektywą, symetrią głównych osi i złudzeń optycznych, a także geometrycznymi kształtami ogrodów rozpoznawanymi na całym świecie.
W prawdziwych relacjach jest niewiele odniesień do jego postaci, ponieważ rzadko tworzył szkice, więc tylko jego prace mówią o jego talencie.
Jego francuski styl był naśladowany w XVIII wieku, znany również ze swoich wszechstronnych kombinacji.
Opracował nową strukturę, w której arquitectura a natura tworzy nierozerwalną całość, czyli to, co Versailles - całkowicie nowatorskie dzieło architekta Louisa Le Vau, w którym Le Notre aktywnie uczestniczył.
Był także odpowiedzialny za takie projekty, jak pałac Vaux-le-Vicomte, Fontainebleau, Marly i Chantilly.
Do nieuniknionych elementów należały woda (lustra, jeziora, fontanny), klomby (tereny zielone, srebro lub kwiaty), ozdoby (rzeźby) oraz regularna estetyka (przestronność i schludność).
Le Notre zmarł w 1700 roku, ale nie wcześniej niż po zapisaniu pięknych kompozycji i ustanowieniu niezrównanych precedensów w ogrodnictwie."
FRANCJA KRÓLA - SŁOŃCE
André Le Nôtre projektant ogrodów
Paryż - Pole Marsowe i wieża Eiffel ( Paris Champ-de-Mars, et la tour Eiffel ). Przykłady lokalizacji i ukształtowania miejskich ogrodów.