... w nawiązaniu do historii tematu :


A była szansa rozwiązać problem przy akceptacji wszystkich stron ( ... z ekosystemem włącznie ) :

2012.11.08 TURYSTYKA ZDROWA - MASOWA, czy CHORA - NERWOWA. 

Komu staw przy zamku w Mosznej ?

Kierownictwo Zamku w Mosznej nie wie jak zagospodarować swój staw Kalusznik. Od początku maja co weekend pojawia się tam prywatny przedsiębiorca wypożyczający kajaki i łódki, ale akwenem nie są zainteresowani hodowcy ryb. Propozycję objęcia opieki nad stawem otrzymało koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Strzeleczkach. Zarząd odmówił.

- Staw Kalusznik bardzo często odwiedzany jest przez kłusowników. Nie jesteśmy w stanie prowadzić tam hodowli ryb - mówi Bronisław Kurpiela, wójt Strzeleczek, jednocześnie prezes koła wędkarskiego.

- My po pierwsze mamy rzekę Białą, Osobłogę oraz staw komunalny w Dobrej. Przejęcie opieki nad akwenem jest pewnym obowiązkiem: trzeba zarybiać, pilnować porządku. Tam odbywa się kłusowanie. Romowie sobie to miejsce upatrzyli, także mieszkańcy bez kart wędkarskich kłusowali, a my byśmy się tylko naharowali – dodaje wójt.

W minionych latach staw Kalusznik przy zamku w Mosznej dzierżawiony był przez prywatnego przedsiębiorcę, ale z powodu rosnącego czynszu zrezygnował.

 2014-05-30, 15:11 ( Radio Opole )   Bogusław Kalisz

 

800_Radiowy_klimat.JPG

2019.03.10  ( 09:55 ). Radiowe klimaty ... , bardzo brakuje w tym miejscu reportera.

 

 

Ponad 2 miliony złotych będzie kosztować remont stawu Kalusznik przy zamku w Mosznej. Żyje i rośnie tam kilkadziesiąt unikatowych gatunków płazów, gadów oraz roślin i dogodny czas prac przypada na zimę. Roboty ruszą więc pod koniec roku.

Półtora miliona złotych na remont udało się pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a urząd marszałkowski zapewni ponad 600 tysięcy złotych wkładu własnego.

- Cały staw o powierzchni 7 hektarów zostanie odmulony - mówi Tomasz Ganczarek, prezes spółki Moszna Zamek. - Dno będzie wyczyszczone i pogłębione, a wszystkie brzegi – tak zwane skarpy brzegowe – zostaną umocnione, poprawione oraz wyprofilowane. Rów zasilający staw w wodę także będzie odmulony i pogłębiony, a do remontu wytypowano również dwie zasuwy na wlocie i odpływie stawu.

 
800_Kalusznik.Jpg
 


Projekt przewiduje też pielęgnację terenu wokół stawu. - Ponad 500 drzew zostanie poddanych pracom konserwacyjnym lub wycince. W miejsce usuniętych pojawią się nowe nasadzenia. Poza tym zniknie kilka tysięcy samosiejek, a zostanie zamontowana mała infrastruktura. Brakuje ławek, koszy na śmieci czy tablic informacyjnych – informuje Ganczarek.

Prezes spółki Moszna Zamek dodaje przy tym, że docelowo staw ma pełnić funkcję rekreacyjno-turystyczną. W planie są pomosty, miejsce do cumowania łodzi oraz rowerów wodnych, mała gastronomia i być może plaża.

 

( Radio Opole 2017-07-05, 08:00 )

 

 

         Wywołanie twórczej burzy mózgów w pustych głowach  jest w praktyce niemożliwe. Dlatego każde z dotychczasowych przedsięwzięć, w obrębie posiadłości von Tiele-Winckler'ów w Mosznej, będzie w najlepszym wypadku zapożyczoną kopią rozwiązań, podpatrzonych w innych miejscach, przy kompletnej ignorancji własnych zasobów, których rodzaj, rozmiar i wartość, dla obecnie zarządzających posiadłością urzędników, są zupełnie  nierozpoznawalna i kompletnie obca. Pałac jest traktowany, podobnie jak prowizoryczny stragan, do robienia własnych, groszowych interesów, a nie materialne świadectwo  europejskiej kultury o szczególnie cennym potencjale edukacyjnym. Bolesna luka w "handlu" zasobami wiedzy nie da się w żaden sposób zastąpić i zrównoważyć "dochodami" z przypałacowego jarmarku. Fizycznie, wybebeszenie stawu Kalusznik, to wykonany "kawał" ciężkiej roboty, a jego odkryte, bagniste dno, doskonale obrazuje poziom i zakres zaangażowanego przy okazji intelektu. Dysponujemy historyczną dokumentacją, która z obecnie realizowanym projektem nie ma nic wspólnego. Z zasady przestrzeń parkowego otoczenia pałacu powinna odpowiadać  dawnym założeniom architekta, o ile naprawdę potrafimy dostrzec i docenić wartości kulturowe, odziedziczone po poprzednich pokoleniach. Kolejny raz, niezbędna ciągłość w naszym ewolucyjnym, kulturowym i cywilizacyjnym rozwoju, zostaje brutalnie przerwana i demonstracyjnie zmieszana z błotem.

 

800_Paac_zza_stawu_hist.jpg

           Nie widać w tym miejscu żadnych pomostów, ławeczek, ani ( ... podobnych do dzisiejszych ) socrealistycznych ogrodzeń, które mogłyby zaburzyć odbiór doskonale skomponowanego dzieła, łączącego wyszukaną formę architektoniczną pałacu z żywym  tłem parkowego otoczenia. Lustrzane odbicie w wodzie dodatkowo wzmacnia i ubogaca plastyczną wymowę obrazu.

 

800_Paac_przez_trzciny.JPG

2017.12.14  ( 14:20 ).   Wtedy były tam jeszcze miejsca lęgowe łabędzi, dzikich kaczek, perkozów, czapli i łysek... , dziś okres ożywionej historii stawu Kalusznik możemy ostatecznie zamknąć. Upozorowana troska o "bioróżnorodność" jest jawną kpiną.

 

800_W_Kopara_opada.JPG

2019.0303  ( 11:36 ).  Niejednemu z odwiedzających Moszną ... "kopara opadła", gdy przyjrzał się wyczynom "uzdrowicieli" stawu Kalusznik.

 

800_W_Maszyna_plaowa.JPG

2019.03.10  ( 09:56 ). "Podkład plażowy" ... zdrowotny, najwyraźniej przygotowany miejscowym kuracjuszom pod błotne kąpiele ...

 

800_Zestaw_na_skarpie_A.JPG

2019.03.10  ( 09:58 ). Ciężki sprzęt w akcji - wyjątkowo kosztowne mielenia błota ( ... front robót przygotowany dla Syzyfa i Augiasza, łącznie ).

 

800_W_Na_drodach_ronie.JPG

2019.03.10  ( 09:57 ). "Pałacowa plaża", co widać, rośnie jak na drożdżach ...

 

800_Faszyna.JPG

2019.03.10  ( 09:36 ).  Wygładzenie błota na dnie stawu oraz umacnianie obrzeża wyspy nietrwałą, sosnową faszyną ... . Działanie byłoby całkowicie zbędne, gdyby rok wcześniej nie wyrżnięto krzewów, które od zawsze, w sposób naturalny i wyjątkowo dekoracyjny, bardzo solidnie utrwalały brzeg i zabezpieczały przed erozją. Dziś króluje w tym miejscu układ ... kołków.