2021.04.06  PEELING NA SUCHO ... .

 

        Czy zastosowanie tak prymitywnego zabiegu technicznego, przy rewaloryzacji pałacowego "oblicza", można uznać za rozwiązanie najlepsze z możliwych ?  Wykonana parę lat temu konserwacja tynków w szczytowych partiach ścian, wymagała sporego nakładu pracy ręcznej, zastosowania kosztownych materiałów oraz  zaangażowania grupy wysokiej klasy specjalistów.

        Jeśli więc nadal traktujemy pałac ... poważnie, jako autentycznie cenny zabytek, to wydaje się, że w pełni zasługuje na podobne  traktowanie i bezinwazyjne dopieszczenie ręką najlepszych "kosmetyczek", a nie uproszczone, mechaniczne "pranie na sucho". Piaskowanie jest metodą wyjątkowo agresywną :

... " Za pomocą piaskarki można wyczyścić również mury z różnych zabrudzeń i zacieków lub osadów. Z powodzeniem zlikwiduje się graffiti oraz glony i inne wykwity. Piaskując wszelkie elewacje należy jednak uważać, ponieważ raczej nie powinno się wykonywać procesu w przypadku murów starych i delikatnych."


         Wcale nie zdziwiłbym się, gdyby rozjaśnione ściany poddano następnie, za stosowną dopłatą, sztucznemu ... ''patynowaniu'' ... .


800_TK_Peeling_elewacji_01.JPG

Aa_Odbudowa_paacu_po_poarze.jpg

 

800_Unijny_projekt_01.JPG

 

2017.01.12 PODSKOK NA UNIJNĄ KASĘ


800_Unijny_projekt_02.JPG


2018.07.19 CENTRUM OCHRONY BIORÓŻNORODNOŚCI ZAMKU MOSZNA

 

2018.10.17 ZIELONY AUTOR, ZIELONA ŻABKA i CZARNY FINAŁ